| UserName250000 a întrebat:

Salut, deci nu mai suport! Am un bunic de 62 de ani de tot ***. Dupa ce ca ma suna in fiecare zi de 6 saptamani incoace se mai si supara ca nu ii dau telefon! Pai dupa ce ca ma suna 6 saptamani la rand si ma intreaba de ce nu dau telefon cum sa il mai suport? Nici bunica mea saraca (are 65 de ani) nu il mai suporta, acum sunt certati de 3 saptamani, nu mai vorbesc intre ei din cauza bunicului meu ca ma deranjeaza. Ce pot sa fac? Daca ma mai innebuneste, cred ca dupa expirarea starii de urgenta ma duc direct la el si il rup in bataie, deci nu mai suport, nici bunica mea nu il mai suporta ca s-a saturat sa auda zile la rand "De ce nu m-ai sunat?". M-a mai innebunit si acum 2 ani vreo 2 saptamani la rand, la fel si bunica mea nu a suportat. Plus ca ma suna si la 1-2 dupa-amiaza in conditiile in care vreau sa ii dau telefon de la 4-5 dupa-amiaza incolo.

14 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Cred ca tu ai o problema.
M-am uitat pe intrebarile tale... ai ceva cu toata lumea si nimic nu-ti convine.
Ar fi bine sa consulti un psiholog.

| darrio2007 a răspuns:

Isi face griji pentru tine. Care e problema? Cand va muri, ai sa iti doresti sa te mai sune. Asa ca apreciaza-l acum, cat este in viata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In telefoanele modene exista optiunea de a bloca un numar din agenda. Mai este si optiunea de a bloca apelurile intre orele... (si-ti alegi intervalul orar in care nu vrei sa fii sunat). Poti sa alegi si optiunea ca sa poti fi sunat (in acest interval) doar de numere favorite. Studiaza-ti telefonul! Daca ai din cel cu taste, asta e!
Doresc sa-ti spun altceva din punct de vedere moral al intrebarii tale. Batranii, dupa o varsta, incep sa faca semenea lucruri. Unii mai devreme, altii mai tarziu. Asta presupune, din partea urmasilor, foarte multa rabdare. Cum te vei comporta tu cu cei batrani, asa se vor comporta copii tai cu tine. este chestie de educatie sau, mai bine zis, de lipsa ei. Sa fii sanatos si cuminte!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Spune-i lui Holiday (eu nu pot sa-i spun ca m-a blocat) ca eu o sun pe mama mea (care-i tot batrana. 89 de ani) de doua ori pe zi (seara si dimineata) si am ce discuta cu ea. Diferenta este ca noi am citit carti, am vazut teatre si filme, am ascultat muzica de calitate (de tot felul) la varsta noastra si chiar daca nu avem subiecte de actualitate macar ne aducem aminte de ceva vechi, bun si care sa ne descreteasca fruntile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acuma sper ca ai pus intrebarea asta asa la misto si realitatea nu e asa pe care o descrii tu acolo... ca nu as vrea sa iti zic ca esti un mare cretin ca te porti asa cu bunicii tai.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

In afara de faza cu bataia, cam are dreptate. Cum puii mei sa te sune zilnic si sa te mai ia si la rost ca de ce nu suni si tu. Ce mama naibii sa povestesti zilnic?

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Nu cred ca ai idee ce greu e sa fii batran si sa vezi ca lumea te ignora...

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Nu e vorba de a-l ignora, dar totul trebuie sa aiba o limita de bun simt. Nu stiu de ce aveti unii impresia ca daca esti batran ai dreptul sa fii o pacoste si un nesuferit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Eu vorbesc cu bunica mea zilnic şi n-am murit până acum pentru asta.Nu păţeşti nimic dacă aloci 5 minute amărâte pe zi din timpul tău ca să o/îl întrebi ce mai face şi cum se mai simte. Dacă ai un program foarte încărcat, atunci să zicem că ai o scuză dacă nu o/îl poţi suna chiar în fiecare zi, dar cel care a pus întrebarea pare să fie un puţoi de maxim 12 ani.Nici atâţia nu i-aş da după felul în care s-a exprimat.El ce scuză are?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă este bunic al tău, tu ai venit pe lume datorită lui. Ești pe pământ prin el. Poți să rabzi 5 minute o convorbire. Dta ești un pai pe oceanul vieții. El prin acel telefon se leagă de viață, ca de un pai pe ocean, să nu se scufunde. Dacă prin el ai ieșit la viață, hotărăște tu că ai această obligație. Viața ta este legată de a lui.

| Holiday a răspuns:

"Apropo! Spune-i lui Holiday (eu nu pot sa-i spun ca m-a blocat)..."

Tu fa cum vrei, dar vezi ca asta (Salontanul) ori e un mos senil, ori un mare mincinos. Afirma ca l-as fi blocat, cand de fapt el m-a blocat. Posibil ca si povestea cu ma-sa e tot o facatura. Eu n-as pune baza pe ce spune asta.

https://ibb.co/vJswxFF

Daca vrei, transmite-i urari de bine din partea mea. Si lui si celor cu care vorbeste de doua ori pe zi.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu te mai poţi suporta pe tine?

| Eugen80 a răspuns:

Sunt plictisiti si nu isi dau seama ca deranjeaza persoanele care au o viata mai activa.
Decat sa-l bati pe bunicul (aberatie) mai bine-l blochezi pe telefon si gata. Cand poti si ai chef, il suni, vb, il linistesti si in rest spune-i ca il suni tu cand poti.

| RavenNymph a răspuns:

Eu una consider că adevărul este undeva la mijloc. Abordarea ta este total greșită, lipsită de orice urmă de respect, educație, compasiune, bun simț sau moralitate. Înainte să-l judeci lucrează cu tine, ai foarte multă nevoie.
Cu toate astea, mi-a fost dat să cunosc atât bătrâni cu care aș fi stat o viață, plini de înțelepciune, cu povești de viață, calzi si iubitori, cât și bătrâni urâcioși, care își varsă ofurile pe orișicine.
Bunica mea din partea tatalui (78 de ani) este o femeie minunată care s-a chinuit toată viața, a muncit mult mai mult decât ar fi putut duce. E caldă, blândă, iubitoare, generoasă, înțelegătoare. O sun de câteva ori pe săptămână și vorbim ore în șir. Îi povestesc mai tot ce fac și nu mă judecă, mă înțelege și simt cât de mult mă iubește. În schimb, străbunica din partea mamei (82) este o femeie foarte diferită, deși a avut o viață mult mai ușoară. O supără orice și îmi aruncă vorbe foarte urâte, deși mereu încerc să îi fac pe plac. Am momente în care mi se par absurde reacțiile ei, dar respectul și educația mă opresc din a-i vorbi cu dispreț. Totuși nu pot spune că e o prezență plăcută și că aș suna-o sau vizita-o la fel de des. Indiferent de vârsta pe care o ai, nu cred că ești îndreptățit să te comporți urât cu cei din jurul tău, mai ales dacă ei nu merită asta.