| anonim_4396 a întrebat:

Salut, deci, știu ca exista problema asta la mii de familii și e o problema cu educația **** în România. Am 17 ani și ma simt ca și cum as sta într-o carceră în propria mea casa, am probleme mari cu familia mea, am nevoie de libertate, ei încă ma cred unul de 12 ani ce a descoperit masturbarea, însă nu, am crescut și am început sa vad cum sta treaba, am un apartament unde nu sta nimeni dar nu ma lasă părinții sa ma mut ca cică mă golanesc. N-am nevoie de mama, de tata, am trăit clipe grele, dar as scrie romane și tot n-as putea sa va spun povestea mea de viata, singura mea scăpare este sa iau permisul și odată ce am pus mana pe volan plec și nu mai dau pe acasă. Ca să își dea seama cât au greșit, întrebarea este voi rezista pana atunci?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vei rezista nai de ales. Pe tir strangi bani de avans macar 10.000€ sa dai avans apoi il platesti in 6 sau 7 ani cate 10000 eur pe an si poti sta linistit la casa ta. Te muti pe autobuz

| sabin89 a răspuns:

De ce ar trebui să astepţi până să pui mâna pe volan? Poţi să pleci si per pedes. happy

| Freya1 a răspuns:

Sunt foarte multi ce au probleme in familie sau se simt cumva îngrădit, dar daca vrei sa fi matur începe cu începutul.
Că sa nu mai stai atat acasa bot in bot cu ei i-ati un job part time pe langa scoala si bani aceia punem deoparte până când o sa poti sa pleci.Incearca sa nu ii mai bagi in seama si sa te axezi pe viitorul tau daca stii ca cu ai tai e greu.
Nu este o soluție sa pui mâna pe volan si sa pleci in lume fara scoala, fără munca, fără bani pentru ca tie iti vei face mai mult rau.Ce o sa faci? O sa rămâi boschetari dormind intr-o masina?
Dacă tu consideri ca esti matur aduna-ti gândurile si fă-ți planuri serioase nu copilării.

| Catrice a răspuns:

Bun. Ai 17 ani, ești 'matura', te muti singura în alt apartament al părinților.
Dar dacă nu ai nevoie de ei, înseamnă că tu trebuie să-ți iei de mâncare, de îmbrăcat, sa plătești facturi, întreținerea pentru apartament etc. Lucrezi undeva ca sa le poți achita?!

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Da

| johnnny123 a răspuns:

În ce sens"n-ai nevoie de mama și de tata"? Și cum "pui mâna pe volan și nu mai dai pe acasă"?

Ești independent financiar? Ai bani să te întreții, să-ți plătești școala de șoferi, să-ți cumperi mașină, s-o alimentezi, să plătești chirie? Sau crezi că dacă ți-ai luat carnet nu mai trebuie să mănânci?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Eu muncesc

| ywar a răspuns:

Baietel... la 17 ani habar n-ai ce-i viata. Muncesti, am citit. Chiar si asa, asta nu-ti da dreptul sa spui ca nu ai nevoie de parintii tai. Sa-i cinstesti pe parintii tai, ei ti-au dat VIATA!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Mircea08 a răspuns:

Intr-adevar nu ai nevoie de tata si de mama, ei nu te mai pot ajuta deoarece sunt depasiti de situatie. Problema ta nu se poate rezolva asa ca poti pune mana pe volan (volanul masinii pe care TU ai cumparat-o nu cei de care nu ai nevoie) si sa pleci. Mai bine sa rupi inima parintilor decat sa le rupi gatul.

| SLexuS a răspuns:

Nu te vei descurca, oricine are nevoie de mama dar și de tata, asta mi se pare un pic pierdere de sub control, și lipsa de educație, eu zic sa ramai pana vei sta pe propriile pe picioare.

| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Și eu la vârsta ta eram la fel, voiam libertate, dar te-ai pus vreodată in pielea parinților tai? Totuși, se gandesc la binele tau, sa nu pățești ceva. Nici măcar nu esti major, nu stii gati, cu ce îți plătești chiria si toate cele? Cu banii parinților, nu? Nu sunt toate asa simple precum credem, cat avem parintii in viata trebuie sa stam lângă ei, sa-i ajutam, sa le mulțumim pentru tot ceea ce fac pentru noi! Nu o lua in nume de rău, doar ți-am dat un sfat prietenesc. Cere-le alor tai sa te lase câteva zile in apartament singur sa vezi cat de greu este, iar după o sa-ți schimbi gândirea pe care o ai acum. Mult succes, pupici!

| anonim_4396 explică (pentru Mayaaaaaaa14):

Muncesc...

| Mayaaaaaaa14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi că te vei descurca, cu 1.500, 2.000 RON de unul singur? Mai vedem. Oricum bafta! Nu crezi pana nu vezi!