| Abovethesky2018 a întrebat:

Salut,din nou.Am o intrebare, daca mai sunt persoane care gandesc ca mine.Ma gandeam ca ar fi timpul sa fiu cu cineva, dar in acelasi timp nu am incredere in femei.De ceva vreme,avand in vedere evolutia continua,schimbarile care se fac in plan politic, economic ma gandesc ca daca as fi cu o femeie, as putea sa fiu parasit.Stiu ca pentru ele acum totul este de moment,sa fie cu cineva atat cat le este bine.Dar in timp, cu siguranta or sa gaseasca pe cineva mai frumos, mai bogat.Neincrederea asta ma face sa stau departe de ele.Mai sunt persoane care au aceasta "fobie"?

Răspuns Apreciat de Editori
| Atim a răspuns:

Aceeași teamă o au si multe femei in legătură cu bărbații. Mulți dintre ei (in special cei sub 30-35 de ani) caută relații superficiale bazate in mare parte pe sex si nu sunt fideli. Nu trebuie să lași teama asta să te oprească din a găsi pe cineva. E foarte posibil sa dai de mai multe persoane nepotrivite înainte de a o găsi pe cea potrivita, dar când o vei găsi îți vei da seama ca a meritat tot efortul. Nu e ușor să găsești o persoană in care să te poți baza si care să îți rămână aproape. Mulți oameni sunt materialiști și superficiali, dar mulți nu înseamnă toți. Eu ți-aș recomanda sa lași gândurile astea deoparte și să te bucuri de viață. Mai bine sa treci prin una sau două relații ratate, dar sa ajungi într-un final la persoana potrivita decât să te izolezi și să rămâi singur. Dacă tu te vei implica și îi vei fi alături unei fete, șansele sunt că si ea va face la fel, iar daca nu, atunci măcar tu știi pentru tine că nu tu ești vinovat si mergi mai departe pentru ca nu ai nimic de pierdut.

| Abovethesky2018 explică:

M-am implicat in ceva de genul, in trecut. Apoi, in timp, am ajuns sa ma atasez de acea persoana, dar apoi am avut o surpriza neplacuta.Si am ajuns sa sufar cateva luni bune.Asa ca nu mai vreau sa ma atasez de persoane nepotrivite, sa trec prin ce am trecut.

| anonim_4396 a răspuns:

Nu are rost sa legi experientele anterioare de prezent. Doar te negatieaza si iti strica dispozita, sunt mii/milioane de femei in pana mea.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De la ultimul esec au trecut 11 ani si tot neincredere in femei am. Ele au mai multe drepturi pentru ca nu au acelasi sistem ca la barbati salariile mai mici si sant protejate in alte tari nu in Romania. Asta ne face pe noi sa ne indepartam de ele. Daca ar fi drepturi egale era diferit. E adevarat ca se poate duce la unul mai cu bani asa sant ele dar cu 6000€ iti poti cumpara o papusa de silicon la fel ca o femeie adevarata e si nu te va trada deloc www.realdoll.com

| Abovethesky2018 explică (pentru mgtow):

Wow man ce e aici:frumusete eterna.

| mgtow a răspuns (pentru Abovethesky2018):

Nu crezi ca merita investiti banii in ea? Si nu poti sa zici ca nu ai incredere in ea. Sau sa stai cu gandul daca nu imi vorbeste nu ma place etc asa o ai la comanda dornica de sex si tot ce se poate

| Abovethesky2018 explică (pentru mgtow):

Nu mi-as investi banii in asa ceva, sau sa cumpar vreodata asa ceva.Asta nu inseamna acum ca daca nu am incredere in femei si nici nu stiu daca o sa am vreodata in ele, o sa apelez la asa ceva.De banii aia, prefer sa calatoresc undeva.

| June20 a răspuns (pentru mgtow):

Si daca ai nevoie de o vorba buna? un sprijin? vrei sa pleci intr-o calatorie, vrei sa petreci un Craciun, ce naiba faci cu asta?laughing voi nu ganditi...e ok asa, for fun si daca te dau banii afara din casa iti iei una ca asta, macar cand n-are chef iubita reala, ai rezerva, dar in rest...laughing

Abovethesky2018 si eu am temerea de a ma implica in ceva, in sensul ca ma gandesc ca investesc timp si lucrurile nu vor dura, dar asta e, experientele compun viata, unele mai placute, altele mai putin placute

| Abovethesky2018 explică (pentru June20):

Si daca o sa te atasezi de acea persoana? Ce o sa faci cand nu o sa mai fie cu tine?

| June20 a răspuns (pentru Abovethesky2018):

Daca persoana cealalta nu va mai vrea sa fie cu mine (o decizie pe care o ia fara ca eu sa am vreo vina), atunci eu nu il pot tine cu forta, niciun individ nu e proprietate privata. Ai grija cum iti gestionezi aceasta frica, s-ar putea ca in momentul in care gasesti o tipa pe gustul tau, din cauza fricii vei incepe sa fii posesiv, chestiune care indeparteaza oamenii.

Sentimentul provocat de o astfel de situatie in care ea pleaca, se indragosteste de altul, trebuie gestionat rational. Suferi o perioada lunga, dar trebuie sa fii mereu rational, alta modalitate nu exista.

| mgtow a răspuns (pentru June20):

Nu ma pot implica sentimental datorita neicrederii fata de ele. Singur merg oriunde si sprijinul se obtine de la medic cand cad bolnav pe mana lui. Femeia ca sa iti ofere sprijin trebuie sa o platesti altfel nu te trateaza bine laughing totul e contra cost

| MarianWLF a răspuns:

Dami in pm un cont de Facebook ceva, am cateva lucruri sa iti spun.

| OldSoul a răspuns:

Pai care e intrebarea?
Daca mai sunt persoane care gandesc la fel?
Ei bine, da, mai sunt, insa eu nu sunt unul din ele.

Recomandarea mea e sa mai lucrezi la tine ca om, ca persoana, si respectiv la increderea de sine, tie asta-ti lipseste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Transformi fobia asta in acceptare, simplu mult mai bine decât cei care dupa ceva timp de relatie, isi imagineaza ca gata e femeia lor nu le-o mai i-a nimeni si chiar atunci ea pleaca când le e lumea mai dragã.