| anonim_4396 a întrebat:

Salut, e prima data cand folosesc site-ul asta. Sunt fata si sunt impreuna cu partenerul meu de 6 luni. Ne intelegem bine, etc. Zilele trecute venise vorba de ce vom face noi pe viitor, ce asteptari avem, faptul ca nu pot avea copii. El mi-a zis ca nu vrea sa auda de viitor, ca vrea sa traiasca prezentul cu mine, sa traim clipa si ca momentan prevede un final intre noi pentru ca el in momentul de fata nu poate concepe sa nu aiba copii.
Ce sfat imi dati? Noi avem aprox cam 22 de ani asa ca "finalul" acela poate insemna chiar si 10 ani de acum incolo. Ma gandesc ca e greu sa iti faci o idee despre cum vrei sa fie viata ta ca dupa sa afli ca e posibil sa renunti la anumite vise ale tale.
Sa continui relatia traind clipa si sa astept sa ne mai maturizam si sa sper ca daca vom acumula ani intregi impreuna se va obisnui cu ideea si va face un sacrificiu si sa ramana cu mine? Sau sa renunt la relatie, chiar daca tin foarte mult la el? Sunt prinsa intr-o dilema cat casa.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Intr-un fel e cam devreme ca la abia 6 luni sa te gândesti atât de departe si poate si de asta el a reactionat asa.Dar in acelasi timp un om ce iti spune ca va vede despartiti pentru ca tu nu poti sa ai copii nu e tocmai ok.
Ma bucur ca tu i-ai spus problema ta si ca nu ai ascuns de el un lucru atat de important, dar daca el nu poate aprecia asta nu prea merita.Si in fond, el ce face? Iti spune pe faca ca doar se distrează cu tine până isi gaseste persoana potrivita? Mi se apare jignitor sincer.
Parerea mea este ca daca vrei o relație serioasă nu ai de ce sa continui cu el, daca vrei o relație imprevizibilă sau de N perioadă rămâi in continuare.

| Emma30555 a răspuns:

Acum aveți 22, oricum nu cred ca v ați fi căsătorit prea curând, în plus la vârsta asta el considera ca vrea copii în viitor, e normal, apoi poate se obisnuieste asa, nu poți sa l condamni nici pe el asa simte, a fost sincer, putea sa zică ca vrea sa rămână cu tine și de fapt sa lasă timpul sa decidă adică putea sa nu ți zică cum gândește în realitate. Dar pe parcurs gândirea se mai schimba, iar în viitor nimeni nu știe ce va fi. Tu faci ce simți, amândoi a ți fost sinceri unul cu altul, eu vad asta ca pe un avantaj

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! Este extrem de important sa traiesti clipa si sa te bucuri de prezent etc. Dar doar o persoana imatura nu are planuri de viitor si doar o persoana care se minte singura si nu vrea sa accepte adevarul spune ca,, nu vrea sa auda de viitor". Probabil el e intr-o dilema si mai mare decât tine. Sau poate tot amână inevitabilul.
Eu in locul tau l-as chema la o discutie si l-as pune in fața faptului implinit. Vrei ceva cu mine, nu vrei? Adica cu cat despartirea va fi mai tarziu, cu atat mai dureroasa.
Poti sa-i dai un timp sa se gandeasca, o saptamana sa zicem. Dar amanatul nu e o solutie.
Succes

| FantasyBoy a răspuns:

Continua relatia, puteti infia un bebelus mai tarziu.

| Peachdelight a răspuns:

După 6 luni deja te gândești la viitor? Draga mea laughing) stai sa treacă prima data ceva ani. Iubirea aia și atașamentul pe care le simți acum nu o sa mai fie asa peste ceva timp. O sa treacă o anumita perioada și o sa realizezi ca de fapt nu îl cunoști deloc. E doar o chestie de noroc poate sa meargă sau poate sa nu. asculta de el și trăiește prezentul lasa viitorul, fa-ti amintiri frumoase și atat. Bucura-te de perioada asta