| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un singur amic cu care ma vad in viața reala mai des decât vorbim in online, caci mereu când vorbim de obicei spunem "vii la ora x?", ceea ce e foarte bine. Ei bine, problema este urmatoarea, aproape de fiecare data eu sunt cel care invita. Eu ii zic "hai vii si tu sa facem niste poze?" sau "vii cu mine la sala?". Aproape mereu accepta, chiar daca e de acum peste o ora, din scurt happy Dar ultima oara cand tin minte sa ma fi chemat el pe mine este cand avea ceva proiect in care trebuia sa filmeze si ma stia ca sunt cu camera foto. In rest cam doar eu am inițiativa. Fac ceva greșit? Oare "profit" de el chemându-l prea des doar eu pe el, ca nu am alti prieteni happy sau oare el nu ma cheama fiindca are alti prieteni sau poate crede ca eu nu sunt așa disponibil? Cu toata ca eu as accepta mereu caci nu am ce altceva de făcut laughing Ce credeți?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu-i pasa de tine si nu il poti considera amic. Totul se face in proportie egala intre oameni ca sa fie echilibru si fidelitate in relatie, prietenie sau afacere.

| Freya1 a răspuns:

Poate e genul ce nu prea vrea sa faca lucruri, dar cand se iveste ocazia mai accepta pentru ca ii prinde bine.

| siriusblack98 a răspuns:

Ca să scurtez subiectul, tu ai nevoie de el iar el nu are nevoie de tine.

| Apokales a răspuns:

Cred ca te lauzi ca ai prieteni sau, ma rog, un prieten, chiar si ala e prea mult pentru mine. Si mai cred ca si cainele meu face cam la fel, vine mereu cand il chem, dar el nu ma cheama niciodata, dar una peste alta totul este bine.

| Apokales a răspuns:

Ma bucur ca stii de gluma happy. Sfatul meu, lasa prostia asta cu profitatul de pe urma lui, ai un prieten care vine ori de cate ori te simti singur, asta inseamna ceva. Doar fii recunoscator cu ce ai, stiu ca suna ca un clisee, dar ai ceva dragut si pare ca nu-l intelegi cat inca il ai.

| Yuoia a răspuns:

Ca sa stim daca profiti de el sau nu, ar trebui sa stim daca voi, sau macar el are familie. Serviciu?
Caci daca are familie, cam profiti luandu-l de la alte indatoriri. Daca nu are, poate e doar timid, poate se gandeste ca nu esti disponibil, sau... pur si simplu nu se gandeste. L-ai intrebat vreodata "ai alt program"? Sau ai spus doar "hai"! Daca ar fi alti prieteni la mijloc, nu ar veni. Asa cred, vazand alte cazuri.

| NotNamed a răspuns:

Bun abordat subiectul. Sincer nu cred ca e vorba neaparat ca ar avea multe opțiuni si de.asta nu te.ar apela, pentru ca daca ar avea alte opțiuni cel mai probabil si.ar petrece timpul cu acei prieteni mai mult sau in egala masura iar cand ai lua legatura cu el ori ti.ar spune ca se întâlnește cu alti prieteni ori ti.ar propune sa vi si tu sa va mariti cercul de prieteni. Daca respectivul chiar are atatea opțiuni într-adevăr, de ce nu te alaturi lor fie la initiativa ta? Tin sa cred ca varianta mea e cea mai probabilă.
In alta ordine de idei, faptul ca tu esti cel care ia initiativa de a va intalni in majoritatea cazurilor nu înseamnă neaparat ca profiti de el sau ca ar fi un lucru rau, parerea mea. Ca sa profiti de el ar însemna sa beneficiezi de ceva de pe urma lui, de un bun material sau ceva. Faptul ca ii propui sa vă întâlniți iar factorul de decizie este in mainile lui si exista cazuri cand accepta si cand nu, sunt de parere ca nu e vorba deste asta. Probabil un motiv ar fi acela ca are alte lucruri de facut cu care isi umple timpul in mare parte si este focusat pe acele chestii. O alta variantă ar fi ca s-a obisnuit ca tu sa il apelezi si doar iti așteaptă apelul sau cea de a nu fi refuzat pentru ca asa sunt si eu, de obicei astept sa fiu chemat din pricina faptului ca nu vreau sa deranjez si astfel sa fiu refuzat. Dar na, acum nu ne putem da o parere exacta pentru ca nu stim situatia in sine într-un mod detaliat si nu va cunoaștem pe niciunul. Cel mai bine ar fi sa discuti lucrurile astea cu el si sunt sigur ca o vei face într-un mod cat se poate de bun. Succes!

Referitor la comentariul lui TheOracle, nu e sub nicio forma vorba de lauda. Omul doar este într-o situatie incomoda din punctul lui de vedere in care are niste dubii sau impresii si stie ca există o rezolvare pentru asta si doreste sa ne ceara si noua o parere. Nu vad care ar fi problema. Daca asta conștientizează unii din aceasta postare, e clar ca vorbim despre o alta dovadă pe care o adăugăm la dosarul "De ce Romania ii plina de prosti si analfabeti dar niciunul nu se simte".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu îl întrebi pe el? happy
Spune-i în față și întreabă-l dacă se simte... exploatat. Dacă răspunsul este nu, asigură-l că te-ai bucura ca uneori să mai inversați rolurile de "cel ce invită" și "invitat"...desigur, fără să se simtă forțat. Doar să știe că ți-ar face plăcere să te mai invite și el, dacă asta simte.

| Dddonkey a răspuns:

Depinde si de cat timp va cunoasteti, si ce fel de persoane sunteti, unii sunt mai introvertitii si asteapta mereu invitatie, nu prea le place sa fie refuzatii. Dar din pacate oamenii cam asa functioneaza in ziua de azi. Le pui intrebarii despre viata si totul se misca intr o directie, de parca e un interviu pentru intereseul tau. Daca sunteti apropiati oricand ii poti arunca o gluma, intrebare indirecta cand va mai intalniti. Dar in pricipiu cam asa sunt mahoritatea oamenilor pe care ii intalnesc asteapta si spera de la altii, atat timp cat nu au ceva de castigat nu se investesc. Traim intr o societate bolnava, foarte narcisista, in care doar eu contez si daca ma face fericit asta e tot ce conteaza(chiar daca imi afectez aproapele) intreaba i pe oamenii daca isi mai fac cate o retrospectie la ceea ce spun altore, cum se comporta, sa vezi ce multi o sa rada. Eu vorbesc in mod general, ca nu va cunosc dar suntem creaturi foarte zgarcite si toata lumea ar trebui sa ajute dar cand e vorba de noi oare o facem?
Mai important e ce rezulta din prietenia ta? timp pierdut? doar sa omori ceva timp? ai cu cine purta o discutie inteligenta? Si de ce nu incerci sa iti faci si alti prieteni, mai multe sanse big grin