| Dumbi a întrebat:

Imi place de o fata, ei i-a placut inainte de mine si stiam, si mie de ea(dar nimeni nu stiehappy ), iar acum s-a mutat langa mine in banca. Dupa comportament ei, imi dau seama ca ma place si ea…
Eu sunt clasa a VIII-a si anul asta am examen si nu prea as vrea sa iau nota mica la examen, pentru o "relatie"… As vrea sa las chestia asta dupa examen. Ea o sa se duca la alt liceu, iar eu la altul… Deci numai am sanse sa merg cu ea pe drum si sa o mai bag in seama, sau la liceu… Nu prea vreau sa pierd aceasta sansa, simt ca ma potrivesc destul de bine cu ea, si e cam ce caut de la o fata…

Credeti ca o sa mai am sanse dupa examen sa o "cuceresc"?sad

Răspuns Câştigător
| Edyez a răspuns:

Uite frate cum am spus mai sus și eu sunt a 8 a mie.imi place de o fata și acum 2 sapt am cumpărat un trandafir.si i l am dat la.scoala și am invitat o la banchet, bucuria a fost de nedescris. Faza e că, chiar daca mergem la banchet împreună asta nu are legătură cu o relație și cu asta mi mai greu " să acționez", dar în legătură cu tine, pai, trandafirul IL poți lua după. scoala sau sa i-l dai la școală. drumul nu cred că e lung că până la urmă nu cred că stă în Africa și o.viata ai frate poate va trebuie să faci lucruri mai serioase în viața asta decât să mergi cu o fata 1km să i dai un trandafir dar eu zic sa i-l dai la școală că dacă mergi cu ea te complici + de asta lumea va fi ceva gen " wow ce bărbat " iar daca ai de aia care nu te suporta etc vor.muri de ciuda când vor vedea. Oricum eu zic sa ii spui până la.finalul anului că, cum spuneu doua persoane mai sus intrați la.licee.diferite ( probabil) și ea cunoaște alte persoane și așa sunt fetele, majoritatea, primul bărbat care a " acționat" cu el de duce, poți fi tu, daca îți dorești. Daca și tu îți dorești eu zic să i spui îți spun eu că dacă înveți cu examenele nu vei avea probleme că nu e nu știu ce licență la. facultate sau știu eu ce. Bafta și dacă vrei să îi dai trandafiru ăla și ai emoții gândește te înainte cu o zi la " sceneta", adică imaginează te că deja ești în clasa ( daca il dai în clasa) și că i-l dai și ii spui ce ai pe inima dar daca pe fata o știi mai rușinoasă eu spun sa faci cumva sa iei unu după școală sau sa te riști. poate nu ar strica atâta timp și să i-l dai pe drum pentru că dacă e rușinoasă poate o sa ți spuna "nu" numa din cauza rușinii chiar eu am.mai făcut greșeala.asta cu fete! Pa! Succes!

11 răspunsuri:
| untu a răspuns:

E o colega noua? Vorbeste cu ea, va stabiliti o intalnire in fiecare zi si dati in schimburi adresele si numerele de telefoane! Cand vei fi in liceu, va puteti intalni cu ea in timpul liber, la o plimbare in parc!

| OneCs a răspuns:

Nu pierde ocazia.
In clasa 4 la o fata i-a placut de mine si mie nu mi-a placut de ia apoi intra 6 a inceput sa imi placa mie de ea si...mi-a parut rau.

| filipcrobert a răspuns:

Ești băiat, și ești micuț.
Hai să-ți dau în primul rând un sfat, ori mai degrabă, să îți povestesc din experiență.
În totdeauna, când m-am implicat atât de mult, când am cerut sfaturi ori, am fost convins că e menit să funcționeze, s-a întâmplat exact contrariul. Probabil voi fi criticat că îți spun, însă tu. ești "bărbățelul". Ești partea dură.
De obicei, asta caută o fată la un băiat.
Tu fi dur, nu îți arăta slăbiciunile în fața ei. nu îi spune că o placi, demonstrează-i. Dacă te place deja, cu atât mai bine.
Dar nu lăsa asta să te înmoaie.
. Apoi, dacă ai examenul, nu înseamnă că trebuie să neglijezi școala. Eu îmi continui relația de un an, în clasa XII. Urmează să dau BAC-ul, și nu regret nimic. Nu trebuie niciodată să te gândești prima oară la probleme, din contră.
Ea e mai mică decât mine, cu 2 ani.
Eu, probabil, voi pleca la facultate, în alt oraș.
Totuși, nu am discutat despre asta. pentru că nimic nu e sigur. Nu se știe ce se va întâmpla, de aceea nu trebuie să iei deciziile din timp. Să te gândești prea mult la viitor.
Odată început liceul, îți vei pierde șansele. Va întâlni oameni noi, băieți mai mari, de tine se va distanța.
. Dacă e să o luăm pe așa, indiferent cât vei sta cu ea (1, 2 ani de zile.), tot se va termina cândva. Asta înseamnă că nu mai trebuie nici să încerci? Bucură-te de tot ce îți vine în cale, o viață ai. Mai ales că ești mic, din greșeli înveți. Și nu mai lua atât de în-serios examenul, nu e atât de grav cum pare. Ai încredere în tine.

| Dumbi explică (pentru filipcrobert):

In clasa a 8a, nu sunt "micut", sunt "maricel"laughing. Ea o sa intalneasca baieti si daca o sa fiu cu ea, si poate oricand sa mi-o fure, dar asta tine de numai ea… Dar daca nu o sa vreau acum sa o cuceresc, am sanse ca ma cunoaste mult mai bine ca altii, si in plus am o prietena foarte buna(ma cunosc cu ea de mici) si o sa ma ajute, gen nr-ul de telefon, mai baga o vorba, doua … Totusi nu sunt sigur pe mine ca o sa iau examenul cu sau fara "relatie".

| Edyez a răspuns (pentru Dumbi):

Despre examen fa așa, învață astea la romana tot.ce ți dau aici și sigur iei nota mare la romana :
Specii literale (nuvela, schita, basm, pastel etc)
•Sinonime, antonime, paronime, neologisme, regionalisme
•Diftong, Triftong, Hiat
•Valoari morfologice, functii sintactice, caz
•Compuneri, derivari
•idei principale, idei secundare
•Figuri de stil, imagini artistice, versificatie :rima ritm masura
•Ortografia, punctuatia
•sens propriu si figurat
•mod. de expunere : naratiunea, dialogul, descrierea, monologul
•prop. regenta, dubordonatoare, relatile de coordonare si subordonare
•Dezvoltare, contragere
•Exprimarea unei opinii, semnificatia titlului, semnificatia versurilor, caracterizarea unui personaj
•descriere tip tablou, portret
•Enuntul, fraza
Și la.mate sincer toate formulele la prisma triunghiulară, hexagonala, patrulateră, cub, paralelipipedul, trg DRp, patrat, desenele sa le.inveti! Gândește te că dacă tu știi sa faci o prisma sau un.cub sau orice alt desen pentru că sunt multe șanse să ne dea sa desenam iei 5 p.si la o problema daca știi formula și să zicem o.formula.mai ușoară, aria trg echilateral și ți se da latura de 4 și faci 4 la a doua radical din 3 supra 4 și vine 16 radical din 3 supra 4 simplifici 16 cu 4 și e 4 radical.din 3 tu daca astea știi și o sa mai fie sa știi și alte formule.ca nu se da 1 din atâtea dar cu astea 2 desenul și o.formula aplicata iei un punct + unu din oficiu ai 2 sa nu mai zic de primul subiect, e ușor.frate, că te incurci la o expresie mai zic, dar primul subiect și ce.ti am.dat mai sus iei cam 5 gândește te nu e chiar așa.greu, nu te speria!

| Diance a răspuns:

Probabil că da

| Edyez a răspuns:

Bună, și eu sunt clasa a 8 a și îmi place de o fata dar ea nu știe. Sa știi, daca e cum zici tu că știu că te place eu in locul tau ii spuneam de mult ce simt pentru ea frate îți e greu să înveți dacă ești intr-o relație? Nu e bac sau nu știu ce de exemplu la romana sunt cam aceleași lucruri de învățat mai puțin la argumentare că diferă și la mate un pic mai greut dar nu cred că dacă faci 1-2 variante pe zi n-ai timp de aceasta fata! Daca nu merge nimeni cu ea la.banchet, fa-o tu! Daca vrei sa fie imrepuna cu tine și ești convins că și ea vrea spune -i frate că nu pierzi nimic doar câștigi vei vedea că dacă ești cu aceasta fata sau fara ea tot atât vei lua la examene că aici ține de cat înveți tu sau vrei sa mi spui că tu ai numa 2 ore libere pe zi in care daca te pui împreună cu ea nu poți face mate și romana in acele ore ceva de genul ești. Eu îți zic atât, fa-o nu pierzi nimic dacă simți.ca încă nu e momentul sau îți e rușine de cei.din jur îți spun cum s-o faci și mai frumos in așa fel încât șansele să. creasca : cumpără un trandafir roșu, unu că nu conteaza daca e buchet sau nu că gestul contează și nu cred că mori de 5-10 lei, apoi i-l dai după ore, ii spui ceva gen : am o ruda care locuiește pe lângă casa ta și te duci cu ea. oricum, FA-O! Gandeste-te că dacă tu nu prea ieși.cu ea in timpul liber după examene o vei pierde! Nu fii prost! Spune-i ce simți pentru ea și un mod drăguț ar fi cel de mai sus, SUCCES!

| Dumbi explică (pentru Edyez):

Eu stau intr-o parte, iar ea in cealalta si e departe cum as putea sa fac faza cu trandafirul, si unde as putea sa il tin?laughing in ghiozdan o sa se rupa, iar in banca il vede oricine. Si stie unde am rude si unde nu…
Nu e asa usor, eu chiar imi doresc sa intru la liceul ala, si nu vreau sa regret ca am pierdut sansa… Daca ai fi in situatia mea, o sa iti dai seama ca o sa fie foarte greu…

| Dumbi explică (pentru Edyez):

Mersi mult pentru sfaturi! faza cu trandafirul nu cred ca o sa fac, sau poate o sa o fac, in saptamana altfel, e la sfarsit si o sa pot sa ma relaxez, esti mult mai liber atunci si mai scapi de unii colegi, idioti si …
Pentru examen stiu ce trebuie sa invat, dar oricum mersi happy. Bafta si tie happy

| Edyez a răspuns (pentru Dumbi):

Uite frate cum am spus mai sus și eu sunt a 8 a mie.imi place de o fata și acum 2 sapt am cumpărat un trandafir.si i l am dat la.scoala și am invitat o la banchet, bucuria a fost de nedescris. Faza e că, chiar daca mergem la banchet împreună asta nu are legătură cu o relație și cu asta mi mai greu " să acționez", dar în legătură cu tine, pai, trandafirul IL poți lua după. scoala sau sa i-l dai la școală. drumul nu cred că e lung că până la urmă nu cred că stă în Africa și o.viata ai frate poate va trebuie să faci lucruri mai serioase în viața asta decât să mergi cu o fata 1km să i dai un trandafir dar eu zic sa i-l dai la școală că dacă mergi cu ea te complici + de asta lumea va fi ceva gen " wow ce bărbat " iar daca ai de aia care nu te suporta etc vor.muri de ciuda când vor vedea. Oricum eu zic sa ii spui până la.finalul anului că, cum spuneu doua persoane mai sus intrați la.licee.diferite ( probabil) și ea cunoaște alte persoane și așa sunt fetele, majoritatea, primul bărbat care a " acționat" cu el de duce, poți fi tu, daca îți dorești. Daca și tu îți dorești eu zic să i spui îți spun eu că dacă înveți cu examenele nu vei avea probleme că nu e nu știu ce licență la. facultate sau știu eu ce. Bafta și dacă vrei să îi dai trandafiru ăla și ai emoții gândește te înainte cu o zi la " sceneta", adică imaginează te că deja ești în clasa ( daca il dai în clasa) și că i-l dai și ii spui ce ai pe inima dar daca pe fata o știi mai rușinoasă eu spun sa faci cumva sa iei unu după școală sau sa te riști. poate nu ar strica atâta timp și să i-l dai pe drum pentru că dacă e rușinoasă poate o sa ți spuna "nu" numa din cauza rușinii chiar eu am.mai făcut greșeala.asta cu fete! Pa! Succes!

| sanea123456789101112 a răspuns:

Mai bine incepeti o relatie acum pentru ca sunt fata si dupa n-ai avea sanse.Cred ca ea e fata desteapta si ar vrea si ea sa invete si va lasati timp pentru invatati.O sa va intalniti la scoala, in pauza va mai sarutai, mai vorbiti si la varsta voastra ajunge.Si poate duminica seara o mica plimbare in parc iti zic ca daca e fata buna nu va vrea mai mult in clasa a VII.Succes!

| kristescu a răspuns:

Da.l dq de examen
Dupa regreti ca nu ai o relatie cu ea, la liceu intelneste multe persoane noi
Eu n am invatat de loc pentru examen si am intrat pe stiinte ale naturii, nu cu o medie foarte mare si sunt multumit