| anonim_4396 a întrebat:

Salut, in cateva zile urmeaza sa ma casatoresc, sper eu cu bine si fara peripetii. Recent am aflat ca mama soacra se lauda unor invitati cum ca ar fi platit o mare parte din nunta desi toate costurile au fost suportate exclusiv de mine si viitoarea mea sotie, noi neavand probleme din punct de vedere financiar absolut deloc. Nunta a fost scumpa, iar pe invitati e mai complicat acum sa ii mai contactez si sa clarific niste lucruri la cateva zile distanta.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Nu are rost sa te justifici tu fata de invitati. Ar fi culmea sa ii suni pe toti sa le spui cine a platit nunta. Dar ce poti face e sa ii spui la soacra sa isi vada de treburile ei si sa o lase mai moale cu barfa si cu laudele aiurea. Bine, poti sa ii spui toate lucrurile astea cu vorbele tale, sa sune mai elegant. Sa ii pui in vedere foarte clar ca nu iti doresti sa se mai bage in lucruri in care nu ii fierbe oala. Si in special ca nu iti doresti sa te bage in minciunile ei. Vad ca lumea te sfatuieste sa te abtii, eu din contra, sunt de parere ca situatia trebuie discutata intre tine si soacra. Altfel o sa ai surpize si pe viitor ca o sa se bage in viata voastra cand o sa vina vorba de probleme mai mici sau mai mari.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ce sa clarifici?!? Ce relevanta are pentru invitatii tai cine sulorta cheltuielile?

| Freya1 a răspuns:

Ignora lucrurile astea minore.Chiar nu merita sa lasi o chichita asa mică sa iti strice o zi asa fericita.

| SilentRain a răspuns:

Sa nu îți bați capul, doar sa te bucuri de nuntă
Mai are rost sa te certi in prag de nuntă

| Eireann a răspuns:

Sa treci cu vederea. Ce sens are sa clarifici situatia? E mai important ca lumea sa se simta bine.

| GirlOnline81 a răspuns:

Credeam ca doar fetelor le place sa despice firul in patru, dar...
Chiar crezi ca interesează pe cineva cine a plătit nunta?

| AndreeaWTS a răspuns:

Tu chiar vorbești serios?
Doar ce te-ai însurat și vrei să intrii în război cu soacră-ta? laughing

Fii băiat deștept și ai grijă de tine și de soția ta, iar pe soacră-ta las-o în pace că oricum nu face parte prea mult din viața ta, decât dacă insiști tu să facă.
Tratează lucrurile ca și când n-ar exista și nu te agita să cenzurezi tu ce vorbește soacra ta.
E un război pierdut din start.

| FantasyBoy a răspuns:

Daca tot iti pui strangul de gat :-), macar tine scorpia departe de casa voastra...altminteri in 2-3 ani, cauti pe alta...

| Iunicu a răspuns:

Simplu și frumos. La nunta, după dansul mirilor ceri microfonul și ții o mică cuvântare.
Mulțumești musafirilor pentru prezența în condițiile pandemiei. Mulțumești și miresei pe că a ales să-ți fie alaturi la bine dar mai ales la greu, pentru că primul lucru greu făcut împreună a fost să strângeți bani fără ajutorul nimănui ca să organizați acest eveniment.
Sper sa vă distrați și va invităm la dans!
Pam! pam!

| Iunicu a răspuns:

Vezi să nu îți auzi vorbe că și copilul ce va veni e făcut tot de soacră-ta!

| jdavy209 a răspuns:

Bucura-te acum cat mai ai timp ca o sa ajunge-ti sa faveti un copil,doi si o sa se duca bucuria usor,usor pe apa zambetei(da,pare ciudat cand spui asta ca gen"vai un copil e ce-a mai mare minune")dar o sa munciti de o sa va trenure picioarele ca o sa aveti nevoie de bani ca de aer,ba casa noua, ba masina, telefoane, scoala,
haine etc etc, va spun din experienta fratelui meu ca are un copil si munceste pe rupte de la 21 de ani