| DirviziuQ a întrebat:

Salut.In primul rand imi cer scuze daca intrebarea nu este la categoria potrivita, dar avand faptul ca se numeste "familie si relatii" am spus ca se potrivesc si "relatiile" intre colegi. Am o colega in clasa, cu care insa nu pot vorbi. Pur si simplu nu gasesc multe subiecte comune de vorbit cu ea. Iar cand incerc, parca ea inchide subiectele. Ideea este ca eu as vrea sa fiu prietena cu ea, ca persoana e de treaba. Nu sunt genul de persoana inchisa, ma inteleg cu toti pe care ii cunosc, si chiar gasesc subiecte de vorbim si cu straini. iar ea este singura persoana cu care nu vorbesc, si suntem in aceeasi clasa. Eu as vrea sa vorbim mai mult, sa fim prietene, dar nu stiu... Cum as putea sa ma imprietenesc cu ea si sa avem subiecte de discutat (in afara de scoala)? Cum am tot repetat mi-ar placea sa pot vorbi cu ea cum vorbesc cu majoritatea persoanelor, nu este fitoasa sau genul care sa nu vorbeasca cu cineva daca este mai sarac sau mai urat, toti colegii se inteleg cu ea si eu ma inteleg cu toti colegii, doar cu ea nu. Multumesc pentru sfaturi!

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Prietenia nu se face la cerere, ci se "castiga" in timp.

| anonimg a răspuns (pentru neutrino):

De acord.
DirviziuQ, pastreaza-ti mereu aceeasiatitudine -aceea de a dori sa iti oferi prietenia. Fii consecventa in aceasta. Sa nu iti intorci vreodata inima impotriva ei pentru ca te respinge. Daca vrei sa castigi pe cineva de partea ta, trebuie sa lupti; altfel, ai pierdut. Dar Dumnezeu te va putea ajuta daca Ii vei cere ajutorul. Nu uita ce spune Biblia:
"Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui".(Proverbe.19:22) Tu continua sa iti pastrezi aceasta caracteristica ce iti va dezvolta caracterul.

| DirviziuQ explică (pentru neutrino):

Pai asta este problema. Stiu ca prietenia trebuie castiga si nu se face la cerere, de aia mereu am incercat sa intru in discutie cu ea, sa o ajut daca avea nevoie de ceva, dar parca mereu cand incerc sa vorbim ori ea "inchide subiectul" ori pur si simplu nu vorbim nimic, desi eu vreau asta.

| neutrino a răspuns (pentru DirviziuQ):

Momentan nu-i face placere compania ta si trebuie sa-i respecti decizia.

| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca vrei sa te intelegi cu ea. Putini tineri gandesc ca tine, bravoo.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile si chiar un filmulet despre prietenii.

| grab a răspuns:

Nu vedea in asta o drama. las-o asa. doar ca uneori cand aveti activitati in grupuri incearca sa colaborati mai cu forta asa, gen sa picati in aceeasi echipa, trage tu tare, sa traga si ea, propune ca si data viitoare sa colaborati. daca nu vrea si e fixata las-o in pace. dragoste sau prietenie cu forta nu se face.

| DirviziuQ explică (pentru grab):

Nu e neaparat o drama laughing, doar ca mi se pare o fata de treaba nu ca altele si imi cam pare rau

| AnotherNimrod a răspuns:

OK, prietenia cu cineva se castiga in timp, nu pocnesti din degete si te-ai ales cu o prietena. Eu zic sa n-o intrebi direct daca vreti sa fiti prietene findca s-ar putea sa zica ''Nu.'', avand in vedere ca nu te cunoaste foarte bine. Incearca sa vorbesti cu despre ce-ti trece prin minte, dar nu exagera si nu o lingusi. Poti sa o intrebi de exemplu cum a rezolvat un exercitiu. E si asta un inceput. Veti crea deocamdata doar o relatie intre colegi, de unde incep toti. Continuati sa va ajutati si incet-incet adu si alte subiecte de discutii, de exemplu ce parere are despre o noua melodie, despre o trupa/cantaret si alte chestii de genul. Cu timpul o sa va imprieteniti. Un lucru foarte dragut pe care l-ai putea face este sa o saluti cand vi la scoala si pleci.

| DirviziuQ explică (pentru AnotherNimrod):

O salut deja, si sunt constienta ca prietenia se castiga cu timpul si nici nu am degand sa o intreb din prima laughing si multumesc pentru sfat happy

| nechiforboss a răspuns:

Sfatul meu e sa astepti, cu timpul poate va veti apropia si o sa va intelegeti!

| Pupix2002 a răspuns:

1.o intrebi daca vrea sa fiti prietene
2. puteti vorbi despre moda, despre alte fete, chestii din astea si poti sa o intrebi ce ii place. sper ca te-am ajutat