| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare adresata pentru cei care ascultam colinde in aceste zile in asteptarea Sarbatorilor de Iarna, a Craciunului (cine nu are nici o legatura cu aceasta sarbatoare, nu sarbatoreste Craciunul, nu scrieti ca nu ma intereseaza parerile voastre).
Când ascultati colinde cum va simtiti, la ce va ganditi?
Mie imi place sa ascult colinde, iar acestea imi dau o stare de liniste, melancolie, nostalgie-dor de vremurile trecute când mergeam la tara la bunici, la colindat si in vacante. Imi e dor de bunicii mei, de neamurile si rudele care veneau in vizita de sarbatori. Imi amintesc de tot ce a fost frumos, când ascult colinde (sunt si o persoana sentimentalista) se deschide in mintea mea cutia cu amintiri dragi care dor. Of, acum vremurile s-au schimbat, oamenii la fel, nimic nu mai este cum a fost. Certuri, scandaluri, dusmanii, individualism. Mai toata lumea sta acum acasa si de Craciun si de Revelion. Noroc ca exista sms-urile, apelurile si retelele de socializare unde ne trimitem cate o urare. Cred ca lumea aceasta din rau in mai rau merge. Nu, nu vreau ca iar de Craciun sa cad in depresie si deprimare cum fac in ultimii 4-5 ani. O sa ma straduiesc sa fiu fericit si sa trec peste aceste stari, care mai mult imi fac rau decat bine.
Totusi, e normal ca colindele, Craciunul sa imi dea aceasta stare de nostalgie dupa vremurile demult apuse, melancolie?

Sarbatori Fericite si Craciun Frumos alaturi de cei dragi sa aveti!

4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

E normal ca la repetarea unui element din "cutia de amintiri" să se readucă toate celelalte trăiri. Copil fiind, certurile adulților treceau mult mai ușor pe lîngă tine. Lumea părea ideală. Lumea părea mult mai mare, mai neexplorata. Era plină de mistere și îți trezea fiori. În decursul anilor te-ai bucurat să consumi aceste plăceri: le-ai epuizat. Ai mîncat prăjitura dar te miri că nu mai e în farfurie.
Fiind mai matur, îți va fi mai greu să-ti păcălești firea ca să îți dea trăiri la fel de intense. Trebuie un efort de imaginație să găsești noi trăiri sau să te înfiori la cele vechi.
Sper ca acest Crăciun, această perioadă de sărbători să reiinoade acel fir :-)

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Da, e normal sa-ti fie dor de copilarie când asculti colinde. Si eu simt la fel.

| Pizzaislife a răspuns:

Da e normal sa iti inspire acest sentiment si nu e tocmai rau asta

| BeliveinJesus a răspuns:

E normal sa simti anumite lucruri pentru ca ai ochii deschisi la ceea ce se intampla nu numai in tara ci si in lume. Din pacate pe acest pamant nu se vor mai schimba in bine lucrurile si nu ne vom reveni la ce era inainte decat daca noi ne intoarcem cu totii cu fata la Iisus Hristos si spatele la pacate (ceea ce e cam greu pentru ca multi aleg puterea banului in loc de iubirea celui ce ne-a creat. Dar in Rai e cu totul altfel. Acolo mereu este si o sa fie voia lui Dumnezeu. In Rai ce materiale aduni aici pe pamant prin fapte bune fara sa te lauzi si prin rugaciune stand aproape de Iisus Hristos si departe de lucifer se materializeaza si ti se construieste casa. Unii au vile frumoase, altii au casute mici.

Este total inversul la ceea ce poti acumula aici pe pamant. Adica aici daca ti totul pentru tine si muncesti pe altii ca pe hotii de cai pentru a te imbogatii poti sa iti faci o vila frumoasa si masini scumpe si mancare multa si de calitate.

Insa Oamenii lui Hristos aici sunt smeriti si umili, sunt cei care dau din putinul lor, cei care se lasa ei pe locul doi cand e vorba de a ajuta o persoana, cei care primesc batai pentru credinta lor si cei care intotdeauna vor numai binele tuturor. Acestia vor avea case frumoase in Rai si acel loc nu iti poti imagina cat de frumos este. Florile canta si totul in jur are viata si este mai adevarat acel loc decat acesta pe care noi il vedem cu ochii nostri aici.

Sa facem cu totii voia lui Dumnezeu, sa ne apropiem cu fata de Iisus Hristos si sa ne intoarcem cu spatele la pacatele noastre si sa ne intalnim cu totii in Rai.