| Alex1412 a întrebat:

Salut,ma numesc Alex am 18 ani si am o problema destul de mare.
Sunt cu prietena mea intr-o relatie de 2 anul jumate, ea este cu 1 an mai mare decat mine deci acum are 19 ani.
Pe parcursul relatie am mai facut niste prostii sa ma vad cu alte fete si etc...bineinteles am fost un prost si prietena m-a iertat.Lucrurie dupa aceea au inceput sa se raceasca incet incet, in ultimele 4-5 luni ea a inceput sa se raceasca foarte mult fata de mine si nu intelegeam de ce.Eu dupa ce am inselat-o prima oara m-am purtat perfect, nu o mai minteam nu mai faceam absolut nimic ea era totul pentru mine.
Un urma cu 2luni ea a inceput facultatea si lucrurile sau mai schimbat, am devenit destul de gelos pentru ca isi dadea taguri, vorbea mereu cu colegii (si nu de scoala), conversatile cu mine erau doar "eu:cf? ea: bine ". Totul era foarte rece ..pana acum 4 zile.
Mi-a spus ca vrea sa ne despartim ca s-a saturat sa fie controlata, sa stau mereu cu ea si etc...cica vreau sa mai iasa si ea cand vrea fara sa dea vreo explicatie.Degeaba m-am rugat si am plans dupa ea ..nici-o sansa vrea sa ne despartim spunandu-mi ca nu vrea sa mai stea cu mine niciodata si nu ma mai vrea.Mi-a si recunoscut ca e vina ei si ca stie ca s-a purtat destul de urat in ultima jumatate de an.Eu acum nu stiu ce sa fac. daca ma tin dupa ea simt ca mai rau fac...parca mai rau o ambitionez sa o departez.
Ma gandeam ca daca o las o perioada singura poate o sa i se faca dor de mine dar totodata imi e frica ca poate o sa ii fie mult mai bine fara mine.Chiar acum am venit de la ea si nici nu stiu ce sa mai fac..sa o las o perioada? sa nu o mai bag in seama poate isi da seama ca ii e dor de mine? Noi ne-am iubit si ne placeam foarte mult la inceput...as vrea sa fim ca inainte dar nici nu stiu cum sa fac.
Ce sugestii aveti? A mai trecut cineva prin asa ceva? Eu nu vreau sa o las sub nici-o forma chiar o iubesc foarte mult.Nu e genul de fata sa se desparta de mine si sa se duca la altu ..macar atat stiu ca nu face si nu vreau sa ma dau batut.

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu o mai presa atat, lasa fata o perioada sa isi dea seama ce vrea

| milan9 a răspuns:

Vei lupta pentru reabilitarea acestei relatii, dar daca nu vei mai putea face nimic, nu este o drama. Te bucuri pentru ca ai cunoscut un suflet, daca intre voi nu au fost manifestari de imoralitate te poti bucura ca nu a ramas o pata asupra viitoarei voastre relatii (pe care separat o veti avea), te bucuri deci pentru omul pe care l-ai cunoscut, cu bune si cu rele, un suflet cu valoarea lui.

Nu e de mirare ca o despartire este grea, orice atasare de orice om creeaza o legatura puternica. Asta tine de valoare oricarui suflet in general. Este normal sa fim unici. Si cand te gandesti ca toti sunt compatibili, fiecare baiat cu fiecare fata, doar contextul vietii fiind cel care creeaza la un moment dat o anumita "conexiune" contextuala… happy

| milan9 a răspuns:

Sunt foarte necesare aceste experiente şi momente de cautarea a identităţii! Te maturizează dar te şi responsabilizează pentru a trata cu seriozitate, empatie şi respect pentru sentimentele şi asteptările celuilalt (ale celei pe care o vei cunoaste de acum în colo).

| milan9 a răspuns:

Ca într-o oglindă ai şansa sa vezi ce se întâmplă cand cineva se joaca cu asteptările şi sentimentele tale. Aşa cum nu-ţi doreşti să mai treci prin asta la fel, nimeni nu-şi doreşte să primească această atitudine din partea ta! Cu atât mai puţin, o persoana mai vulnerabilă decât tine, o fată...

Evident nu acesta a fost scopul experienţei prin care treci, dar iată, poţi învăţa o lecţie de viaţă!

La urma urmei, toate sentimentele pe care le avem faţă de ceilalţi ne îmbogăţesc viaţa interioară! happy

Nu este neapărat adevărat, sentimentele de pretuire şi iubire pot la fel de bine să crească odată cu timpul petrecut langa cineva. Şi asta se poate intampla oricand.

Definitoriu este însă respectul... şi ceea ce poate oferi suport respectului... happy

| Alex1412 explică (pentru milan9):

Edit : am uitat de tpu..am fost stresat rau zilele astea.Ieri tocmai am aflat ca ea vorbeste cu un baiat de 25 de ani care il cunoaste dinainte sa ne cunoastem noi doi si nu stiu ce vrea.Cand are nervi imi zice ca il vrea pe ala cand e calma zice sa nu-mi fac griji ca vrea doar sa fie singura...ciudate mai sunte fetele...pur si simplu numai cand stau cu gandu ca vrea sa fie cu altu (si poate e deja) simt un gol in mine si incep sa ma simt foarte rau.sad. Nici nu imi vine sa cred ca e ea.

| Mihaela1964 a răspuns:

Chestia asta imi suna a cerere de despartire; lasa-o sa-si vada de drumul ei chiar daca doare, chiar daca o iubesti.Nevoia de libertate pe care o invoca e de fapt libertate fara tine, stii bine asta, dar e greu sa accepti asta.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Voi fi direct şi sper să nu te superi deoarece nu o fac cu intenţia de a te ofensa: majoritatea relaţiilor din adolescenţă nu duc la nimic serios (tu te-ai început a întâlni pe la 15 ani şi ceva).

Odată ce ajungi să te maturizezi gusturile, valorile, viziunile se schimbă. Cu siguranţă că peste vreo zece ani vei înţelege şi tu asta.

Şi ceea ce e cel mai important (chiar dacă acum pentru tine ar putea suna absurd, dar cu timpul cred că te vei convinge singur): pe lumea asta există multe persoane de sex opus alături de care ne putem simţi fericiţi. Şi faptul că ceva nu se primeşte cu o persoană nu înseamnă că eşti condamnat la o viaţă lipsită de iubire şi fericire. Cu siguranţă, dacă vei deveni un adevărat bărbat, vei găsi şi persoana potrvită care te va face fericit indiferent dacă va fi fata aceasta despre care vorbeşti sau alta.

Îţi spun asta din propria experienţă şi sper să înţelegi corect francheţea mea.

Cele bune!

| pynnk a răspuns:

Pff..imi pare foarte rau sad incearca o perioada sa o lasi in pace. daca te iubeste sigur o sa ii fie dor de tine si o sa va impacati.am avut si eu o pauza cu iubitul meu dar mai mult de o zi nu am putut sta despartiti sper asa sa fie si la tinesad laso cateva zile si daca vezi ca ea nu iti da nici un semn trimite-i un mesaj in care sa ii spui ca o iubesti foarte mult si iti este greu fara ea si o vrei inapoi.bafta:*

| RaluBaby a răspuns:

Evident relatia dintre voi a regresat odata cu constientizarea ca ai inselat-o. Ea a inceput probabil sa se detaseze de tine, chiar daca te-a iertat si a acceptat sa va continuati relatia. Acum fiind la facultate, si mai si. Socializand cu alte persoane, deschizandu-si orizonturile, fiind un timp departe de tine, a realizat ca nu o mai leaga nimic de tine.
Sfatul meu, las-o sa plece, chiar daca doare. Nu mai e nimic de facut. Daca ea ar decide sa se intoarca din nou la tine, inseamna ca intr-adevar ti-ar da o 2-a sansa.
Sfatul meu pe viitor, apreciaza ce ai!

| cineva042 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea, la telefon, pe mess etc. Sau chiar sa va intalniti si sa ii spui cat de mult o iubesti. Gandeste-te ca a influentat-o foarte mult faza ca ai inselat-o. Chiar daca ea te-a iertat prin vorbe, phisic ea inca este suparata si numai are asa mare incredere in tine. Spune-i ca nu o s-o mai controlezi. Ai putea sa o lasi in pace dar nu stii ce se poate intampla. Daca o iubesti, lupta pentru ea!

| skilletbitches a răspuns:

Serios? TU alergi ca un retard dupa ea, iar fata nu te mai vrea? Las-o in pace. Iti zic eu ca dupa ce te-ar vedea cu alta si-ar baga unghia in gat de ciuda. Ai si tu putina onoare frate serios... Iar atunci cand va alerga dupa tine tu sa decizi daca o mai vrei sau nu ok
? Deci las-o mai usorwinking