| Ciurdariu1990 a întrebat:

Mă numesc Carina! Tatăl meu are diabet zaharat de tip 2, dar în ultimul timp situația s-a agravat. Tatăl meu nu mai respectă niciun fel de tratament. Bea bere, cola cola, la o mâncare cu cartofi mănâncă și pâine, medicamentele nu și le ia. Doctorul a spus să aibă grijă de picioarele lui să nu se ajungă la amputare, dar el este în continuare inconștient. De câteva zile, până și respiratia ii miroase urât, iar eu si mama mea bănuim că are Acidoză, care apare la diabetici intr-o stare gravă. Din cauza asta poate intra oricând intr-o comă.
Mă simt foarte necăjită să imi văd unul dintre părintii mei in halul ăsta! Dar nu pot face nimic, deoarece este foarte încăpățânat, face doar ce vrea el, nu ascultă de nimeni!
Pur și simplu mă doare sufletul, mă consum foarte mult cu asta!
Ce pot face ca să il fac mai conștient de situația asta?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

E greu sa convingi un om incapatanat caruia nu-i mai pasa de sanatatea lui.
Incearca sa-i explici ca il iubesti si ca tii foarte mult ca el sa fie sanatos. Spune-i ca ai nevoie de el sa-ti fie alaturi in tot ce te asteapta pe viitor: casatorie, copii etc.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate isi traieste viata nu-i mai pasa de nimic.

| cuvant a răspuns:

Fii alaturi de el si spune-i ca-l iubesti.
Nu-i zice nimic in care sa se simta judecat.
Ceea ce face e din cauza unei depresii sau unei "neputinte" a lui iar acum cedeaza.
Incercati sa cauti oameni care, I plac sa intre in contact cu el si sa,-l incurajeze.