| anonim_4396 a întrebat:

Salut,Nu stiu cum sa incep acest subiect.Tata este prost pur si simplu prost. Face panarama aproape in fiecare zi si este foarte gelos.Eu tot ii spun mamei sa divorteze dar zice ca nu are unde sa se duca. Ea este profesoara si are un salariu ok. Nu stiu as plati un asasin sa-l omoare as da oricat ar cere. Poate are altcineva o solutie. Multumesc anticipat

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Du-te dati cateva pame asa singura sau singur nu stiu esti fata sau baiat, deci nu te mai amesteca tu in problemele celor maturi, vezi-ti de scoala ta si de tigaile tale. Uite unde a ajuns un mucos sa ameninte cu moartea un adult.Si daca te reclam, esti praf.pai tu mai mucea ajungi tu sa ameninti un om matur, cine sti tu ba pacaliciule? Ai ajuns tu sa dai sfaturi lu maicata, stii tu sa dai sfaturi care nici sa mergi macar nu stii bine laughing Eu as venit tias trage una dupa ceafa de o sa spui ca esti pe alta planeta.Tu stii unde trebuie sa fii? La puscarie, dar stai linistit ca acolo vei ajunge cat de curand, cu asa gandire departe sigur nu ajungi.Ai da oricat ai cere dar nu ai bani de mamaliga laughing nu stiu cum va dau astia voie pe aici sa scriti.

| KiszMy a răspuns (pentru relian):

Bine că nu s-au găsit unii care să-l "ajute" s-o ușureze pe maică-sa de economii, că uite cum ajungea în postura de victimă vinovată.

| danay72 a răspuns:

Mama ta știe cel mai bine cum sa procedeze. Îmi pare rău că treci prin asa ceva, dar poate ca ar fi bine sa discutați cu el într-un moment în care este relaxat și sa stabiliți niște limite clare legat de comportamentul lui. Dar nu răspunde cu aceeași moneda, arata ca ești diferit de el și învinge răul prin bine.

| WaterDrop a răspuns:

Tatal tau pare un om destept daca a reusit sa o insele si totusi sa fie inca casatorit.

Daca un asasin ti-ar cere 75.000 $, ai putea sa-l platesti?

Mergi la scoala, cea mai buna solutie.

| Tudor_Rata_2003 a răspuns (pentru WaterDrop):

Da pai cand sunt la scoala ea termina mai devreme si ma tot gandesc daca se intampla ceva acasa in timp ce sunt la ore

| ALGator a răspuns:

Mama stie ce știe. Dacă după divorț nu și-ar permite nici o garsoniera atunci e periculos.
Gelozia e o tulburare psihică greu de rezolvat.
Fii alaturi de mama ta cît poți. Poate găsești un comportament cu care să l ții la respect pe tată. Cu tine nu are scuza geloziei.
Sunteți doi. Dar nu face niciodată excese. Fii ferm dar defensiv. Dacă poți să convingi, mediezi, temperezi, e de preferat. Asta nu e meci.
Vă doresc tot binele!

| Tudor_Rata_2003 a răspuns (pentru ALGator):

Ne-am permite o garsoniera dar ii este frica de tata sa nu o urmareasca pentru ca tata a mai fost in trecut cu altcineva si a luat-o razna pur si simplu.Inainte de nunta au fost la nasii lor si nu stiu ce s-a intamplat deoarece tata a rasturnat o masa a spart un geam. dupa ce se casatorise cu el toate neamurile lui au spus ca e nebun

| aj3k16lm a răspuns:

Ar trebui să îți fie rușine! Dacă era atât de "prost pur si simplu prost" precum spui, tu trăiai într-un dulap iar mama ta era abuzată. Ai 14 ani, vei ajunge la o vârstă în care vei realiza ce a făcut pentru tine cu adevărat și îi vei mulțumi, cu toate că "a făcut panaramă de tine". Nu am pretenția să gândești atât de înaintat, și nu îmi doresc să te înfrunt sub nici o formă, însă ar trebui să te gândești bine la consecințele unui divorț. Observ cât ești de răsfățat și cât de "înaintat" gândești, încearcă să-ți imaginezi o lume fără PC-ul de pe care intri acum, fără jocuri video și posibilitatea de a intra pe TPU pentru a pune întrebări stupide. Ai da oricât ai cere, să îl omoare? M-aș întreba în primul rând de unde ai bani.
Dar trecând peste partea asta, am să-ți vorbesc din experiență proprie. Chit că ești prea lansat pe idee pentru a mă mai lua în calcul, eu am avut un tată la fel de "prost" precum al tău, să spun așa. De fiecare dată când plângeam, că dădeam cu un cap de masă, el râdea. În timp ce, ceilalți copii mă agresau, el se uita la mine, așteptând să le răspund. M-a tratat cu destul de multă indiferență, chiar dușmănie. În timp ce totuși, ne punea pâinea pe masă. Gândește-te în primul rând, că nu are obligația de a face asta. Continuând cu povestea.
Stilul de viață pe care l-am avut, m-a făcut o persoană puternică în prezent. Am învățat să nu mă bazez pentru altcineva, pentru a-mi rezolva problemele. Am învățat să nu îmi plâng de milă când dau peste un obstacol, pentru că nu mă ajută. Și am învățat că nu ai nevoie de răsfăț, ori dovezi, pentru a-ți manifesta dragostea față de o persoană. Când ții cu adevărat la ea, faci tot ce se poate pentru a-i asigura binele. Să îi atragi atenția asupra faptului că, i-ai făcut un bine, înseamnă să aștepți ceva la schimb. Eu nu îmi pot da seama cum poți gândi așa ceva, pentru că sunt un părinte mai tânăr. Însă probabil, se așteaptă deja la părerea pe care o ai față de el. Prin vorbe, nu acționează, deoarece poate avea tot ce ai tu ("este foarte gelos"), ținând cont că tot el ți le oferă. Dacă mi-ai fi vorbit despre un abuz, m-aș fi adresat altfel. Însă tu ar trebui să te grăbești să te maturizezi, deoarece gândirea asta nu te va duce prea departe ori nicăieri. Dacă te simți atât de agresat precum spui, în loc să "plătești asasini", ai putea discuta cu el.
"Tată, modul în care mi te adresezi îmi scade încrederea în sine. Glumele pe care le faci, mă afectează", vorba dulce mult aduce.