| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum sa mai reactionez, mama mea este o fire mai nervoasa chiar scandalagoaica, ii sare tandara foarte usor. Am incercat sa vorbesc cu ea, intreband-o de ce e nervoasă sau sa fie mai calma, dar tot ce am reusit sa fac este sa zica doar replici de genul: vezi-ti de treaba ta, imi reprosa acțiunile mele din trecut, zicea ca fac misto de ea ca de ce o intreb si asta e o problema a ei, daca incerc sa imi exprim si eu opinia strict a mea incepe sa ma fac mistocar, sau ma înjură, chiar la dracuit ajunge. Uneori se mai intampla sa mai ma lovească, dar nu a mai facut asta ca o ameninta sem, la nervi, ca o dau la politie pentru violenta. Sunt si momente cand zici ca nu este ea, dar sunt rare. Nu mai stiu ce varianta sa fac, nu vreau sa devin distant de ea, rece, chiar sa ajung la Doamne fereste ura. Poate da, o fi si varsta mea de 14 aproape 15 ani, de vina, modul cum vad eu lucrurile, dar vreau sa gasesc o solutie care sa ne avantajeaze pe amandoi. Multumesc ca ai citit pana aici si multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Alverto a răspuns:

Salut
Îmi pare rău
Te asigur că nu ești singurul, aproximativ 80-87% dintre părinții ce au acum copii adolescenți au trecut prin perioada comunistă și ei cred că așa este bine și acum (sa îți înjuri copilul pentru o notă sau ceva nesimnificativ) doar las-o, eu te sfătuiesc să te angajezi pentru a învăța cum stă treaba cu banii (de la 16, dar sunt șanse să găsești și la 15 dar mai greu) și după la 18 sa o lași în pace, apoi găsește o meserie bună pentru că "meseria salvează România"
Dar înainte de asta învață să fii bun la ceva, pornește de la pasiuni și la ce îți place sau talente, bine ar fi și dacă ai învăța bine la școală pentru că na fara bac nu poți intra in toate joburile (o să fie greu și cu școala și cu munca la 15-17 ani dar te asigur că o să îți prindă bine, dar dacă îți faci un program o să fie mai bine decât dacă nu ai avea unul) daca nu vrei să muncești ia și învață foarte bine și încearcă în timp ce înveți să găsești și o pasiune și după sa fii bun pentru acel job de la care pleacă pasiunea (ex:desenat) pentru că școala nu pregătește elevii români pentru viitor din păcate
Dacă vrei asistenta telefonică suna la telefonul copilului, doar o sa te ajute și o să fie un prieten cu care poți vorbi când se întâmplă lucruri de genul
Și încă ceva: caută pe Instagram "lectiidesucces" și dă-i mesaj cu problema aceasta, fiindcă poate să discute pe absolut orice subiect din faptul că citește foarte mult și e deschis, și te poate ajuta mai mult decât mine, pe mine și pe alte câteva zeci de persoane le ajuta in fiecare zi prin mesaje sau prin postări
Seară faină

| Alverto a răspuns (pentru Alverto):

Https://youtu.be/tYQ1Okyi3g4

Muzica ajuta. Când ești supărat cu privire la certuri de genul ascultă asta

| Gabri3l12345 a răspuns (pentru Alverto):

Iti multumesc de raspuns, chiar ai stiut ce sa zici, din fericire cam stiu ce pasiune am, dar deocamdata doar sa citesc carti despre ea ca sa ma aprofundez. Cu job ul da, voiam chiar de vara asta, dar era doar un gand in minte. O seara buna si tie!

Răspuns Apreciat de Editori
| Bquna a răspuns:

Poate că răspunsul ăsta nu prea va fi de ajutor, dar mama ta te iubește, asta e sigur și nu trebuie să te îndoiești de asta. Chiar dacă uneori poate părea de neînțeles, sunt sigură că ai avut și momente în care te-ai simțit bine alături de ea. Înțeleg că nu vrei să te distanțezi de ea sau mai rău, să ajungi să o urăști, dar... pentru asta trebuie să încerci să o înțelegi, să încerci atât de tare încât să ajungi la un moment dat să o înțelegi cu adevărat. Părinții noștri au multe pe cap și reușesc al naibii de bine să ascundă asta de noi. Eu cred că mama ta e o persoană bună, doar că există ceva ce o face să se comporte greșit cu tine. Poate că are probleme la locul de muncă, poate că se confruntă cu sentimente pe care nu și le poate controla sau poate că e atât de îngrijorată pentru tine, încât nu-și dă seama că reacțiile ei îți provoacă rău și durere. În orice caz, ceva o macină pe dinăuntru. Schimbările de la o stare de alta sunt normale atunci când avem incertitudini, atunci când avem ceva ce ne atârnă greu de inimă, făcându-ne să ne îndreptăm energia asupra oamenilor la care ținem și să-i rănim. Fii îngăduitor cu ea, dacă nu vrea să vorbească despre ceea ce o deranjează înseamnă că nu e încă pregătită, așa că zic să nu încerci deocamdată să-i scoți cuvintele cu cleștele. Fă-o să-și dorească singură să îți mărturisească ceea ce i se întâmplă. Iar pentru asta, acordă-i timp, acolo unde vezi că nu poate vorbi, nu o face, las-o să se liniștească. Când o vezi tristă sau gânditoare, confuză, ai putea încerca să îi vorbești cum i-ai vorbi unui prieten, pe un ton cald. Poți începe cu întrebări minore, cum ar fi... ce a făcut asta, cum a fost ziua ei, apoi poți încheia cu ceva mai profund, cum ar fi să o întrebi cum se simte. Ajut-o dacă are nevoie de ajutor și da, știu că uneori e dificil să lăsăm de la noi, dar atunci când ținem la cineva merită să o facem. Mereu vom rămâne copiii părinților noștri, indiferent de vârstele pe care le vom dobândi în timp, de asta e important să înțelegem înainte de a ne aștepta să fim înțeleși.
Între timp, ca să nu te simți singur, ai putea să-ți ții gândurile ocupate. Ai pasiuni? Dacă da, dedică-te lor cu totul, găsește un refugiul în ele și desparte-te de realitate pentru timp. Dacă nu, găsește una! Poate fi orice: sport, scris, jocuri de calculator, desen, muzică, chiar și o materie care te încântă foarte tare, cum ar fi... mie îmi place biologia, iar ție îți poate plăcea oricare alta, atât de tare încât să aprofundezi în ea și astfel să te exteriorizezi de griji.
Poate că am scris mult prea prea mult și fără sens, dacă e așa... îmi cer scuze și sper că n-am plictisit.

6 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| nicu991 a răspuns:

Esti singurul ei copil?

| Gabri3l12345 a răspuns (pentru nicu991):

Nu, mai am un frate mai mare

| tup3u a răspuns:

Nu știu dar eu aveam de multe ori perioade când eram persecutat de mamă și-mi ținea partea tata dar erau și perioade când parcă mă înțelegeam cu mama și mă mai certam cu tata, probabil chestia asta se întâmplă multora.

| Gabri3l12345 a răspuns (pentru tup3u):

Ha, exact asa e si la mine cu taica miu, dar da, se poate intampla la mai multi, eu vreau sa gasesc modul cum sa reactionez, ca pe ea nu o pot schimba dar pe mine da.

| tup3u a răspuns (pentru Gabri3l12345):

Imaginează-ți că eu sunt plecat de vreo 15 ani de acasă și pe mine încă mă mai ceartă mama uneori sau când merg pe la ea dar totuși trebuie prețuită că nu-mi pot imagina cum e când n-o să să mai fie

| movi a răspuns:

Este clar ca mama ta are niste probleme emotionale, insa asta nu e vina ta. Probabil au fost lucruri in trecut care au marcat o si probabil nu vrea sa te incarce, insa modul ei este gresit. Poate si modul tau de a vorbi cu ea nu este cel mai bun pentru ea. incearca o alta abordare si spune i ce simti sau ca nu o intelegi. sper sa va gasiti ar armonia.

| Gabri3l12345 a răspuns:

Cum adica? Daca poti explica e perfect