| Tamas_Alexandru_1998 a întrebat:

Nu stiu daca am ales bine categoria,am o nelamurire,mi-a disparut o bratara de aur cat am fost plecat in vacanta si il banuiesc pe fratele meu mai mic, are 18 ani si e posibil sa o fi amanetat, pot sa cer informatii despre o anumita persoana la amanetele din oras?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu poti sa ceri doar ca nu vei primi nici o informatie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, este ielgals a ceri informatie despre ce amaneteaza unul si altul, dar ar fi mai corect sa le spui parintilro despre lipsa bratarii si ei sa faca politie cu fratele!

| Tamas_Alexandru_1998 explică (pentru Violleta2022):

S-a facut deja politie...nu recunoaste deloc, nu stau cu parintii, ei locuiesc la tara iar el sta cu mine ca sa scuteasca naveta pentru scoala, nu avea decat el acces la casa deci altcineva nu avea cum...nu o sa pot sa o scot la capat, nu-i asa?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tamas_Alexandru_1998):

Daca nu vrea sa recunoasca, nu ai ce-i face, poate sa-i dai o mama de bataie ca sa spuna adevarul sau sa-l trimiti la tara, sa faca naveta.
Cauta-i prin portofel sau oriunde ar putea avea ascuns o hartiuta. Daca a amanetat-o, atunci este ascunsa pe undeva.
Daca a vandut-o cuiva, atunci pune-i cruce, ca nu o mai recuperezi.
Poate este bine sa tii un ochi pe el, sa vezi daca nu cumva a inceput sa vanda din casa ca sa consume droguri sau alte obiceiuri nasoale.

| mihai69 a răspuns (pentru Tamas_Alexandru_1998):

Poți face plângere la Poliție și se vor ocupa ei să caute prin Amanete brățara ta, apoi vor afla și de la cine a ajuns acolo.
Dar la varianta unei „prietene" care a fost invitată în casă de către fratele tău te-ai gândit? Sau ceva colegi? Că sunt destule cazuri...

| Tamas_Alexandru_1998 explică (pentru mihai69):

M-am gandit ca e prost, cred ca a spart banii cu proaste si prosti, si eu mai fumez, gen fumam amandoi da el a luat-o putin razna si ma gandesc sa nu il fi inhatat toata chestia asta si sa ajunga sa fure de prin casa.

| PuntIle a răspuns:

Nu cred ca iti zice numele. Poate daca ii arati dovada ceva un buletin sa compare numele depinde si de omu care e la amanet.