| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

O sa merg la o nunta singur si vreau sa stiu in ce moment al nuntii se da darul.(pana acum am fost cu parintii si nu m-a interesat acest aspect, plus ca nu am mai participat de mult la un eveniment de genu)
Si cam cat ar trebui sa dau darul? Merg singur, am 17ani.
Multumesc

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De obicei se lasa cand pleci. Daca pleci la 11 il dai atunci mirilor, daca pleci la 5 dim il lasi atunci mirilor.

De dat, se da in functie de restaurant sau de cat de apropiati sunt mirii. vreo 500 ron daca esti singur ar trebui sa fie decent

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de nunta, unii au cutie in care pui plicul, la altii se striga, altii il lasa la miri. Te orientezi si tu cand ajungi acolo, eventual intrebi pe la masa.

| Mandreiv a răspuns:

De cele mai multe ori darul se da intr-un plic pe care il dai fie mirilor personal fie il pui in cutia pregatita pentru asta. In privinta momentului de regula dupa miezul nopții asta daca nu cumva vrei si iti place sa stai pana spre dimineață. Cu privire la suma asta depinde, daca sunt prieteni apropiati sau rude apropiate trebuie mai mult putin de exemplu peste 500 lei.

| B3ZM3TIK a răspuns:

Buna de obicei darul se da ori înainte dar de preferat in privat la final și sa dai aproximativ 200 lei