| Adip67 a întrebat:

Salut, partenerului meu ii este teama de a se deschide, ii este teama de a fi vulnerabil. Cum ii pot arata ca este in regula sa ridice barierele ca sa il pot cunoaste cu adevatat?

4 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Chiar ii este teama? Sau se ascunde intentionat?

| Panamax a răspuns:

Invata sa te cunosti pe tine si pe altii lasa-i in pace.
Daca crezi ca te cunosti te inseli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ar ajuta daca ai stii ce i-a provocat teama asta. Acele bariere functioneaza ca un mecanism de aparare. Sa- i ceri lui sa le ridice ar fi ca si cum ti-ar cere el sa mergi dezbracata pe strada. Te-ai simti expusa, vulnerabila, in pericol.Asta simte si el (probabil) cand vine vorba de deschidere emotionala. Ca sa se simta el suficient de in siguranta incat sa ridice barierele alea ar trebui sa -i demonstrezi ca poate avea incredere in tine si ca nu-l vei rani.
Asta e valabil doar in cazul in care ai dreptate si tipul chiar are anumite blocaje emotionale. La fel de bine poate sa fie pur si simplu rece din fire si dezinteresat de tine, iar tu sa exagerezi.

| AlexandrulS a răspuns:

Iti spun din propria experienta... odata ce un baiat/barbat este ranit, el cu greu se mai deschide in fata cuiva... probabil daca tu esti persoana potrivita si el o sa simta ca poate avea incredere in tine cu adevarat atunci o sa inceapa sa se deschida insa daca fortezi si insisti mai rau faci.