| Andrei9716 a întrebat:

Salut, pentru cei care stiu intrebarile mele vreau sa va mai pun una! Eu am ales sa plec de acasă lăsând-o pe soția mea sa ia o decizie legată de faptul cu cine vrea sa fie, cu mine sau cu fostul. Vreau sa va intreb ce se va întâmpla mai departe? Cum credeti ca va alege? Repet a mai ales odată sa fie cu el si plângea dupa mine inainte sa facem copil si nunta. Acum?

70 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nui de tine handralaua. Miroase a materialism

| Simpatic a răspuns:

Nu-s casatorit asa ca raspunsul meu e mai mult facultativ.
Dar ce femeie este aceea care dupa ce se casatoreste se gandeste la fostul?
Nu stiu povestea de ansamblu.
Dar nu mi se pare ok a se da sanse unei astfel de femei, conform vorbei din strada nu faci din c*r*a femeie de casa!
Pe de alta parte daca ai plecat de acasa este cred din punct de vedere juridic o greseala, mai ales ca aveti copii (daca am citit bine), nu stiu sa explic mai mult ca n-am trecut prin divorturi, dar plecarea de acasa poate fi aducatoare de probleme pe partea cu custodia copiilor, adica ii poate da ei castig de cauza.
In rest nu ai de ce sa te mai gandesti prietene, sotia ta va fi amanta cuiva toata viata, ca asa sunt unele sunt amante de profesie si nu sotii loiale.
In Germania de ex. sotii si sotiile sunt open mind se duc impreuna la bordeluri, la petreceri de swingeri etc, poate de asta la ei divorturile sunt mai rare. Asa ca daca eram in Germania o intelgeam la faza cu fostul dar asa nu are de ce.
Nicio femeie intreag ala cap nu-si risca casnicia pentru fostul.
Cand te-ai casatorit orice lucru din trecut ar trebui uitat, pararea mea, este o viata noua si o iei de la capat alaturi de persoana cu care te-ai casatorit, din pacate lipsa de loialitate si respect duce la ce duce.

| Andrei9716 explică (pentru Simpatic):

A spus că ne Am împăcat atunci si nu era 100% sigură de sentimentele ei nici fata de el nici fata de mine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai plecat de acasă pentru asta, ai făcut o mutare în defavoarea ta. Astfel i-ai dat un motiv în plus să se gândească la celălalt. Mai trebuia să dai și un termen.
Ce văd eu aici. Confortul psihic al ei sau al tău, este mai important pentru voi, decât fericirea și viața copilului. Copilul vă leagă, dta vei dori să îl vizitezi. Atunci te vei întâlni cu rivalul. Așa că roagă-te să decidă în favoarea ta. Dar chiar acum, dă-i un termen de 30 de zile, nu să se gândească un an. Eu prognozez că se va întoarce la tine, căci la fostul nu îi va conveni să crească copilul tău.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

Nu i-am dat termen dar stie si ea ca trebuie sa i-a o decizie. Nu stiu sa ia decizia pe care o crede ea dar va ramane cu ce va hotărî alta sansa nu va mai fi. Fostul o iubeste

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Mai am eu o prognoză varianta B.
Ea nu divorțează încăm dar îl va chema pe fostul să stea cu ea.
Apoi cei doi se ceartă și el o lasă.
Atunci ea te roagă să vii inapoi, cu promisiunea că nu mai greșeste.
Atunci ce faci? Te întorci?
Eu recomand să o faci.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

De ce recomanzi sa o fac? Acasa nu il va aduce cel putin pana nu va fi sigură de el

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Îl va aduce de nevoie. Dar de ce mizez pe despărțirea lor. A eșuat cu el și te-a ales pe tine, conform unei ipoteze ale mele în cazul unor femei cu asemenea comportament oscilant. Ea are din start o nefericire profundă care speră să o rezolve prin relația cu un bărbat. Încearcă cu unul, dă vina pe el pentru nefericirea ei. Apoi încearcă cu al doilea. Nu rezolvă, decide că de vină este din nou bărbatul. Apoi revine. Ea în situația de acum, fiindcă tu ai părăsit-o, va miza din nou pe fostul. Relația din nou nu merge, motivul, acelaș. Iubirea e anulată de acea tensiune. Fostul nu mai suportă și se retrage. Mai rămâi dta, și vă leagă prin destin copilul. Ea cere iertare și promite că va rămâne cu tine, ca ultimă șansă. Dta atunci ai suficientă înțelepciune ca să o ierți și să o înțelegi. Și în plus dai un ultimatum fostului, anunțându-l că o viitoare imixtiune a lui poate să aibă consecințe tragice. Acesta este scenariul meu de mare probabilitate. Vom trăi și vom vedea.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

Eu nu ma mai pot intoarce daca ea alege sa fie cu el, ea a fost de acord sa luam o pauza pentru a ne da seama unul de altul, eu am atenționat o ca si atunci ca daca vede lumea si se afiseaza e gata orice sansa de a mai fi, atunci nu aveam copil acum e altceva

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Dacă te vei întoarce, îți acorzi ție o șansă să petreci viața cu copilul tău, iar nu departe de el.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

Si daca va vrea sa ma aleaga pe mine credeti ca va fi odată pentru totdeauna?

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Până atunci experiențele dramatice prin care va trece. și faptul că își va da seama poate că sunt o consecință a modului ei e a fi, o vor face să nu mai dea vina pe alții. inclusiv pe dta de nefericirea, incompletitudinea ei în viață. Iar revenirea finală va trebui să fie însoțită de clarificare din partea dtale, că aceasta este ultima ei șansă. De asemenea, că este necesar de atunci încolo să centreze pe interesul copilului și nu pe confortul ei. Așa că așa am eu prognoza că va fi forever.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

Deci pentru a înțelege dumneavoastra spune-ti ca se va întoarce?

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Revin cu prognoza mea.
1. Ea îl invită să conviețuiască impreună la casa, locuința ei. Nici dta nici ea nu cere divorțul deocamdată. ( În mintea ei inconștient sau semi conștient este o probă de conviețuire ci el, o nouă tentativă de împăcare. Vechile motive de discordanță revin destul de repede plus altele noi și el o părăsește.
2. Ea te recontactează și cere iertare și solicită ca tu să revii acasă și că din acel moment promite și decide că de acum veți fi împreună.
Asta e prognoza mea. Nu 100%, dar mai mult de 50%.
Eu voi rămâne pe TPU, dta la fel, vorbim, ne auzim, și cu mesaj privat.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

Ea vad ca nu sterge pozele cam cat timp ar dura sa se decidă, mama ei mi-a spus că a zis ieri ca ma iubeste

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Din nou semne că există posibilitatea să se întoarcă.

| Drimmero a răspuns:

Cand femeile au ajuns sa te numeasca carpa inseamna ca ai ajuns rau de tot,, nu stiu ce colac de salvare mai poate aparea in fata ta.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca tu ar trebui să divorteze si sa ceri custodie comună daca zici ca ai un copil si sa iti vezi de ale tale.Problema este ca daca te va alege pe tine se poate oricand din nou răzgândi si nu cred ca meriți sa trăiești pe veci cu teama ca va pleca si te va lasa pentru altul, asta nu e viata plus ca nu e nici sănătos pentru un copil sa stea intr-o familie in care tata o iubeste pe mama dar mama pe altul.
Fi constient ca daca avea sentimente pentru tine nu mai pleca de loc.

| Andrei9716 explică (pentru Freya1):

Si de ce sa mai întors atunci...il avea pe el si putea rămâne linistită

| Freya1 a răspuns:

În primul rând esti tatal copilului, iar pentru alte răspunsuri trebuie sa imi răspunzi si tu la niște întrebări.
Tu ai casa, ai o situație financiară ok? El are casa? Cat timp a fost cu el? Da cu tine? Cati ani aveti toti? Ce relație a avut cu el inainte? Ce relație aveti cu părinții tăi, ai ei, ea cu a fostului? Etc

| Andrei9716 explică (pentru Freya1):

Ea a fost cu el 7 ani înaintea mea iar el nu are casa nimic familia destrămata, o mai batea si bea mult apoi m-a intalnit pe mine am stat ceva timp impreuna nu prea m-am comportat ok la inceput eu pentru ca nu o iubeam iar dupa aceea din cauza asta a decis să ne despărțim si s-a împăcat cu el, familia de atunci nu a mai acceptat o dar eu da si am inceput un război cu familia mea pentru ca ne am împăcat ne am luat o casa 2 masini si am facut copil si cununie, cu bani muncite de amândoi în Spania si acum iar are dilema asta între cine alege! Asta nu inteleg, nu mint cu nimic pentru ca e in avantajul meu sa zic adevărul

| Freya1 a răspuns (pentru Andrei9716):

Pai atunci e cam clar.Imi pare rau sa iti spun dar cu tine se pare ca sta pentru siguranta si stabilitate si pe el il iubeste.
Trage si singur concluzia.Tu ai bani,o situație ok, esti tatal copilului ei, te-ai certat cu toti pentru ea si ea totusi tot la el pleaca, el fiind sărac, băutor si violent deci alt motiv nu exista.
Încearcă să fi si tu mai dur in comportament si in vorbe, nu mai fi moale ca de aia esti luat de fraier.

| sofisis a răspuns:

Pe mine tu ma scoti maxim din sarite. Nu prea inghit eu slabiciunea in general dar asa carpa ca tine, mai rar mi-a fost dat sa vad. Adica dupa ce te-a lasat pentru fostul de TREI ori,...tu tot ei ii dai puterea de decizie?

| Simpatic a răspuns (pentru sofisis):

Iar o sa par ca Al Bundy si organizatia lor No maam, dar stii ca in ziua de azi orice taranca obosita ridica pretentii? Adica s-a intamplat ceva in societate in asa fel incat baieti buni din mai multe puncte de vedere fac compromisuri pentru a avea o fata langa ei, ce s-o fi intamplat nu am idee, dar este internationala treaba.
S-a ajuns parca sa numai fie 4 fete la un baiat ci cred ca s-a ajuns la 1 fata la 10 baieti, asa ceva.
Altfel nu imi pot explica cum barbati deosebiti pierd timpul si banii cu tot felul de urate si infecte, pe de alta parte iar nu-mi pot explica cum femei deosebite stau la brat cu niste idioti de 2 lei...
Am vrut doar sa zic cu acestea ca este greu in ziua de azi sa gsesti o femeie buna, si draguta si desteapta si SERIOASA!

| sofisis a răspuns (pentru Simpatic):

Daca as fi barbat, as prefera sa dau o l@b@ decat sa am langa mine o femeie care ma face de ras de TREI ori ca fuge la altul-n plua. Si gandeste-te ca are si copil cu omul asta de la care tot fuge. Am inteles ca ala o ftue mai bine dar pe bune?
Eu nu-l inteleg pe acest user si de ce tot insista sa o primeasca inapoi si mai mult, o lasa tot pe ea sa decida ce si cum se va intampla in familia lor. Eu ii inchideam usa in urma si schimbam yala.

| sadrian46 a răspuns (pentru sofisis):

Are un copil cu ea. Și a trăit cu ea. Și o iubește.

| Andrei9716 explică (pentru sofisis):

Eu am copilul cu ea

| sofisis a răspuns (pentru sadrian46):

Asa si? Eu am 2. As pleca fara sa ma uit inapoi daca m-ar lasa O DATA, nu de TREI ori. Si stie si el asta. Nu il controlez, nu il urmaresc, nu ma intereseaza ce face dar si daca il prind pe picior gresit, stie singur sa nu mai ceara sanse si alte rahaturi de genul.

| sofisis a răspuns (pentru Andrei9716):

DA. Stiu. Am inteles de la inceput. Ceea ce face situtia si mai grava!
Te-am mai intrebat o data: cand ea e in plua la ala, unde ii spui copilului ca e ma-sa?

| sofisis a răspuns (pentru sadrian46):

Ma scuzati domnule Adrian dar asta deja nu mai e iubire. E prostie si bataie de joc.

| sadrian46 a răspuns (pentru sofisis):

Dacă copilul întreabă, îi explici, dacă nu întreabă, înțelege și se educă.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

Copilul are doar 8 luni

| sadrian46 a răspuns (pentru sofisis):

Te scuz. Dacă nu mai e iubire, dacă se întoarce e familie cu un copil.

| sofisis a răspuns (pentru sadrian46):

Eu stiu personal copii lasati de mama ca sa plece dupa vreunu. Indiferent cat cresc...tot ii doare si isi judeca mama.
Eu cresc un astfel de copil. Nici acum nu vrea sa stie nimic de maica-sa si din punctul meu de vedere femeile care pleaca de langa copil pentru unu, indiferent ca pentru o saptamana sau ani, sunt niste japite nenorocite.
Cu*va asta deja a plecat de TREI ori la fostul. Daca asta nu e bataie de joc fata de actualul sot, apai nu stiu ce e. Si tot el sade frumos si asteapta sa se hotarasca domnita ce plua prefera. Hai mai lasati-ma, cu tot respectul.

| sadrian46 a răspuns (pentru sofisis):

Copilul e la tine acum?

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

La ea

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Copiul fiind așa de mic, situația se rezolvă înainte ca el să crească. Amintirile, memoria de lungă durată se dezvoltă pe la 4, 5 ani.

| sadrian46 a răspuns (pentru sofisis):

Da, fiecare să aibă putere de decizie.

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca ar trebui ori sa accepti sa fie si cu tine si cu el
ori sa tai relatia de tot si sa ii spui ca NU se poate ca periodic sa se razgandeasca, iar chiar daca revine la tine si acum, nu ai nici o garantie ca iar se razgandeste

| Andrei9716 explică (pentru Bizon95):

Stiu ca si el o iubeste ca inca se gândește la ea mereu a făcut asta de cand am cunoscut o dar crezi ca v-am accepta copilul?

| Bizon95 a răspuns (pentru Andrei9716):

Cred ca pana cand viata nu ii da un pumn (la figurat evident) direct in mijlocul fetei, sa o doara pana nu mai vede bine, NU o sa se decida intr-o directie sau cealalta, iar cand se duce in partea cealalta o sa ii para rau dupa partea asta

deci, pana nu esti ABSOLUT SIGUR ca s-a decis definitiv, NU MERITA sa mai investesti timp si efort in cineva atat de volatil!

| Andrei9716 explică (pentru Bizon95):

El a batut o eu nu, a stat 7 ani cu el înaintea mea el a fost primul ei bărbat eu al 2 lea

| Bizon95 a răspuns (pentru Andrei9716):

Eu vorbeam la modul figurat, nu la ceva fizic
iar daca ala a si batut-o atunci poate e mai bine asa, e clar ca e mai rau decat indecisa, e PROASTA, un barbat care bate o femeie o sa o bata toata viata, si extrem greu si-ar putea schimba naravul asta

| Andrei9716 explică (pentru Bizon95):

Ea este asa pentru ca a fost primul si a stat 7 ani cu el, iar e batut o de cateva ori nu mereu de ce sa mint si bea mult, iar acum are un copil cu mine ea si plus de asta l a deranjat ca ea si a scris numele meu pe mana ei, eu cred ca nu o sa mai fie la fel cel putin pentru el

| Bizon95 a răspuns (pentru Andrei9716):

Mama draga, iti lovesti femeia ODATA, DOAR ODATA, si din momentul ala tot respectul s-a dus pe apa sambetei si deja e clar ca lucrul respectiv se poate intampla din nou... oricand

deci, ai facut FOARTE BINE ca ai plecat, lasa-o sa se gandeasca si sa isi stabileasca prioritatile!

| Andrei9716 explică (pentru Bizon95):

Si sora ei a spus ca o sa imi duca dorul

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Dacă a stat cu el 7 ani, aceasta o face să fie nehotărîtă cu tine. Dacă se întoarce la unul care a bătut-o acela are să o mai bată, când o bate din nou, se întoarce la tine.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

Nu o sa ma mai împac daca alege până la urmă cu el...indiferent cat sufăr si cat de dezamăgit voi fi. El niciodată nu o sa accepte copilul chiar dacă la început o sa fie totul bine pentru ca sunt din nou impreuna,

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Așa să faci dacă ea alege cu el și rămâne cu el.
Dar dacă ea nu rămâne cu el, asta fiind prognoza mea, eu zic că atunci să te mai gândești, să nu sufere și copilul.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

Dar nu inteleg ea este genul de persoană ofticoasa ea stie ca el este cu Cineva si se oftica vrea ca fericirea lui se depinda de ea, asa si cu mine când am fost despărțiți a auzit ca stau cu Cineva si l-a lăsat

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Este și acesta un motiv, dar ține de pretexte. Își găsește ea asta ca pretext.
===
Isus îi spune acum femeii: ‘Du-te de cheamă pe soțul tău și vino înapoi’.
‘Nu am soț’, răspunde ea.
‘Ai răspuns corect’, zice Isus. ‘Însă ai avut cinci soți, iar bărbatul cu care trăiești acum nu-ți este soț.’ ((Ioan 4:5-43).
Să meditezi la această întâmplare. Este căsătorită, ea spune totuși, nu am soț. A schimbat soții ca pe șosete. Deci problema e mai adâncă.
‘Domnule, spune femeia, fântâna este adâncă, iar tu nici măcar nu ai găleată.
Aici se vorbește la propriu și la figurat. Ce denotă asta? Că problema ei ei mai adâncă. Și a soției tale la fel.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

In cat timp credeti ca va lua o decizie? Si credeti ca va fi si cea finală?

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Ea acum se simte singură. Ca să rezolve problema trebuie să acționeze. În cursul unui ciclu menstrual, nevoia fiziologică a femeii tinde să devină maximă în perioada fertilă. Atunci nevoia de a face sex o va determina să îl caute pe fostul și să ajungă cu el la o convenție de impăcare. Această etapă este de 15-30 de zile dn momentul când dta ai plecat. Mai punem cam 15 zile maximum luarea unei decizii de către el și el se mută la ea, rotund 45 de zile.
Începe conviețuirea. Momentele critice sunt marile sărbători, și zilele lor de naștere (el, ea, și copilul). Astfel se trece printr-un asemenea eveniment care este o rupere de ritm cotidian, când se resetează și relația de cuplu, și relația loc ca și cuplu, cu restul familiei extinse, a ei și a lui. De exemplu apare mama ei la aniversarea copilului și direct sau indirect își manifestă sentimente negative față de el, care apoi generează tensiune între ei. Asta de detonează într-o ceartă cu pretext minor. Apoi al doilea eveminent. Eu zic că astea toate nu depășesc 6 luni în total de la momentul zero, când ai plecat dta. Acum se trece la faza a treia care este un complex de răcirea sentimentului pozitiv de iubire, creșterea tensiunii negative dintre ei, care el s-ar putea să o descarce ca și altă dată prin bătaie, că este mai ușor, rapid și comod așa, și în plus la amândoi, reconsiderarea relației în vederea despărțirii. Deznodămîntul. El o acuză pe ea de situație, și anunță că, ca și altă dată, el este nevoit să plece. Sau într-o seară nu mai apare și anunță a doua zi că asta este, ca să scape de tensiune. Această etapă cam tot trei luni. Total 9 luni de la momentul zero.
Se poate și mai repede? Eu zic că și minumum 3 luni, dar asta nu ar fi potrivit. că se întoarce la tine tot needucată suficient.
Așa, că să facem o medie. (3+9)/2=5. Apoi are nevoie cam tot de o lună ( sau 15 zile, până o nouă perioadă menstruală fertilă o face să fie mai înțeleaptă, așa cum am menționat mai sus) ca să se decidă să își ceară iertare față de tine și să te cheme înapoi. 5+1=6 luni.
Dar hai să zicem că acest termen este perturbat de dezvăluirea mea aici și de prognoza mea, așa că trebuie să aplicăm un coeficient de corecție de 15%. 180 zile * 0.15= 27 zile. deci 180+ - 27 de zile.
Dar sunt nai multe entități care doresc ca să se întâmple totul mai repede. Dta, copilul, mama ei, eu. Scădem din 27 de zile câte 7 % pentri fiecare. 27 zile +- 30% = 19 de zile. Neprevăzutul dinamic, mai scade scade și el 50% din ce a rămas, în favoarea dtale, deci ar fi 10 zile. A rămas 180 zile +- 9 zile. Îndrăznesc să finalizez astfel. 180 de zile minus 6 zile, egal 174 de zilem care fac 24, 8 săptămâni, rotund 25 de săptămâni = 175 de zile de la momentul zero. Mai am o dată în minte mai repede, dar nu îndrăznesc să o fac publică, să nu o stric,
Dta în acest interval ar fi bine să faci o vizită copilului și să îl cunoști cu această ocazie pe acel fost, căci după ce ea se întoarce, va fi de dorit să mai ai o clarificare cu el.
Aștept cu interes evenimentele.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

De doar dv imi spuneti ca o Sa se întoarcă si doar dv ma înțelegeți?

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

Nici sora ei nu este de acord nici mama ei din cate imi spune, nu conteaza asta ca nu decid ele pentru ea dar nu stiu daca se afiseaza si se împacă cu el indiferent nu voi mai putea să o iert, a zis ca mereu la iubit si a incercat sa scape de asta, si ca ma iubeste si pe mine

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Ele nu decid, dar părerea lor influențează evenimentele prin biocâmp.
Păi să nu o ierți, dar dacă o pedepsești, te pedepsești și pe tine și pe copil. Sunt femei în stare să iubească și doi deodată.

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

De ce doar eu îți spun că ea o să se întoarcă, și de ce doar eu te înțeleg?
Fiecare zic eu are menire pe lumea aceasta, care menire dacă o caută și o și găsește este fericit, cu inima împăcată. Una din menirile mele este să ajut oamenii, pe care am descoperit-o treptat. și acum o aplic integral. Astfel, sunt pe TPU. tot felul de oameni care întreabă. Sunt trolli, oameni care se plictisesc, tineri plini de hormoni, oameni rătăciți, alții care se bagă în seamă. Și unii ca dta, cu o problemă de VIAȚĂ reală, cu o dramă.
Cel mai important din toată povestea dtale e copilul, care duce viața voastră mai departe, el este cel care va mai fi pe lume când voi doi nu veți mai fi, prin care voi doi deveniți nemuritori, el este șansa voastră de viață veșnică. Fostul este MDIO, Material Didactic În Istoria Omenirii. Ați mai rămas voi doi. De aceea pariez pe întoarcere. Nouă tuturor din poveste, și mie inclusiv ni se pare că facem ce vrem pe lumea asta. Ni se pare. Cea care ne conduce este viața cu V mare. Dacă mă bazez pe energia vieții, și urmez calea ei, de aceea te înțeleg, de aceea îți spun că o să se întoarcă. E aici o magie, care am învățat-o și moștenit-o de la bunica mea. O să îți demonstrez că am dreptate, o să ai atunci încredere în mine și atunci o să accepți să te învăț și pe dta ce știu eu, să transmiți mai departe.

| ywar a răspuns:

Cine a ales prima data stramb, va alege si a doua oara la fel. Fiecare pe drumul lui. Fara resentimente. Crede-ma ca e mai bine asa.

| mastadont a răspuns:

Sfatul meu e să divorțezi cât mai repede. Dacă l-a ales o dată pe el e clar că îl va mai alege pentru că nu pe tine te iubește ci pe el. Eu văd lucrurile în modul următor. Pe el îl iubește din inimă dar nu e fericită cu el pentru că nu are o situație materială bună și pentru că o bate. Inimii însă nu-i poți porunci, de aceea a apărut din nou momentul în care se simte nevoită să aleagă. De fapt, nu a fost niciodată vorba de o alegere pentru că ea pe el îl iubește. A fost vorba de cum să facă să stea mai mult cu el, cum să facă să împace și capra și varza, adică să aibă o situație materială bună cu tine și să se iubească cu el. Cu tine stă doar pentru situația ta și pentru că aveți deja un copil. Copilul e singurul care o împiedică să oscileze între voi. Alegerea a făcut-o deja însă nu știe cum să procedeze mai departe, asta e problema. Nu știe pentru că-i e frică de gura lumii, îi e frică de faptul că copilul o să o judece când va fi mare, îi e frică că celălalt va profita de ea, o va bate din nou, și că vor trăi în sărăcie. Îi e frică că celălalt nu o iubește și doar profită de ea. Astea sunt motivele pentru care nu a plecat la el încă și pentru care îi trebuie atât de mult timp să se decidă. Nu mai fi cârpa ei de șters pe jos, pentru ea ești ca o centură de siguranță, știe că dacă celălalt o lasă să cadă poate oricând să se întoarcă la tine pentru că știe că te poate face din vorbe și din priviri să o accepți din nou. Știu că e greu să divorțezi însă e cel mai bun lucru de făcut în situația dată, fata nu te iubește, doar profită de faptul că tu o iubești și te manipulează cum dorește.

| mudokins78 a răspuns:

Nu vreau sa judec pe nimeni stramb,.Din cauza asta ma pun pe mine in situatie ca un exemplu!
Daca s-ar fi intamplat asa ceva la mine in familie cu sotia, as fi fuututo in gura de la o posta si i-as fi dat papucii, copiii obligatoriu la mine nu la curvee!

| sofisis a răspuns (pentru mudokins78):

Thank you! Deci nu sunt singura care gandeste asa laughing))

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

O sa-l aleaga pe ala de i-o trage mai bine.

| BogdanM275 a răspuns:

Da ca prima data a ales "greșit" foarte posibil sa aleagă și a doua oara la fel.

| Andrei9716 explică (pentru BogdanM275):

Adică? Prima dată a ales să se împace cu el apoi plângea dupa mine

| Andrei9716 explică (pentru Andrei9716):

Da

| BogdanM275 a răspuns (pentru Andrei9716):

Ori e cam protuța de fire ori nu știe ce vrea, sau amândouă.

| Andrei9716 explică (pentru BogdanM275):

Nu stiu ce sa mai zic. Atunci când s-a întâmplat a fost la psiholog si ii vorbea aluia numai de mine ca ma iubeste si il punea sa ma urmărească sa vada unde si cu cine sunt, si nu a putut sta cu el

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Toate acestea sunt semne că se va întoarce la tine.

| ViruseZ a răspuns:

Depinde si de ea

| Andrei9716 explică:

Cu mare drag as fi bucuros sa constat ca aveti dreptate si sa ma învățați si pe mine si gandesc ca si dv