| Nelly15 a întrebat:

Pentru inceput sper ca am ales bine domeniul. Pai, problema incepe in felul urmator: De ceva timp parca ma distantez tot mai mult de prietenul meu cel mai bun. L-am cunoscut acum aproximativ 2 ani intr-o seara si de atunci am vorbit zilnic pana in prezent, oarecum. Chestia asta am observat-o de ceva timp insa abia acum cred ca devine o problema serioasa. Eu mereu am fost genul de om care nu-si facea probleme de prietenii, si nu mi se pareau cine stie ce "cum sunt vorbele: X placa, prietenii raman" sau alte chestii legate de prietenii. Niciodata nu mi s-au parut o chestie prea importanta prietenii, adica da, ok pentru socializare si n-aveam probelem, insa in cazul asta nu mai e asa. Pe zi ce trece vorbeam tot mai putin, de fiecare daca cand incepeam eu conversatia, el incepea destul de rar. Iar acum in prezent e cea mai "grava" forma, sa zic asa. Intr-o zi i-am propus sa facem un anumit lucru si el a refuzat, spunand ca n-are timp, insa ziua urmatoare facea chestia aia cu un prieten de-al lui. Atunci sincer m-am frustrat destul de rau si m-am gandit sa-i dau un mesaj unde i-am zis mai multe chestii in fata (In astia 2 ani nu ne-am certat absolut niciodata, nici macar nu ne-am contrazis sau ceva. ) el si-a cerut scuze si a incercat sa-si repare greseala oarecum. Acum imi e destul de ciudat sa vorbesc cu el si devin foarte frustrat pe orice motiv. Sincer cred ca o sa moara prietenia si chiar nu vreau asta. N-am nicio idee cum as putea sa rezolv chestia asta, dupa cum am spus, pana acum nu mi-a pasat de astfel de chestii. Dar acum da. L-am si intrebat daca problema e la mine si daca pot face ceva dar a spus ca n-am gresit cu nimic.

Ca respect el ma respecta foarte mult si respectul asta este reciproc, avem multe chestii in comun deci nu se pune problema aici. Daca este nevoie dau si alte detalii legate de legatura dintre noi. Multumesc.

15 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Salut Nelly,
Relatia voastra nu are doar o prietenie ci putin mai mult. E posibil ca el sa fi incercat sa se apropie foarte mult iar tu sa nu iti fi dat seama.
Inca nu e pierduta daca cauti sa comunici cu el.
Daca stii cei place invita-l la ceva de genul sau contacteaza-l zilnic.
Cauta sa-i fi in prejma si sa aiba nevoie de tine sau tu de el.

| Violleta2022 a răspuns:

Vorbele corecte ar fi:
"familia ramane intotdeauna, prietenii se shimba si dispar"
Deci, apreciaza-ti familia si fa sarcificii pentru ea, nu pentru prieteni, care vin si pleaca, marea majoritatae nefeiind decat trecatori prin viata ta.
Chiar si prietenul tau s-a dovedit a fii un magar, daca te-a refuzat pe tine, ca sa faca acelasi lucru cu altul, in alta zi, sperand bineinteles sa nu afli vreodata. Deci, asta nu te apreciaza de prieten, deci, nu te merita.
Altul! Are balta peste!
Prietenii ii schimbi pana gasesti unii cinstiti si adevarati, pe care-i opresti langa tine.

| FaraNume1245 a răspuns:

Dacă tu îi arăți constant că nu îți pasă de el, cum vrei să fie prieten cu tine? Arată-i că-ți pasă și că ești acolo pentru el. Așa faci prieteniile să țină. Și nu te frustra că are și alți prieteni. Nu zic că a fost bine ce a făcut în faza descrisă de tine, din contră. Dar, de ce s-a ajuns acolo? Dacă sunteți prieteni așa buni cum zici nu se întâmplau lucruri de genul. Dar din moment ce tu îi arăți că nu-ți pasă, așteaptă-te ca întâmplarea să se repete și cu alți prieteni.

| Țoglă a răspuns:

Fiecare prietenie are timpii ei morți.

| Nelly15 explică (pentru Țoglă):

Intr-adevar, dar asta chiar era o prietenie adevarata. Am mai avut prietenii in care au existat si certuri si chestii, dar inca tot tin legatura si nu exista probleme. Dar asta pentru ca nu erau prieteniile la care tineam cel mai mult. Chestia cu "cel mai bun prieten" era reciproca, si nu zic 100% ca nu e. dar nu am idee. Tu ce sfat mi-ai da? 2 ani e prea putin.

| Țoglă a răspuns (pentru Nelly15):

Pur și simplu lasă relația asta să treacă de la sine, nu trage de ea că nu te ajută la nimic.

Eu am un prieten de 8 ani și am avut perioade când nu ne-am vorbit vreo jumătate de an. Nu ne-am certat sau ceva dar așa au decurs lucrurile de la sine.
Și acum ies în fiecare zi cu el dacă-ți vine să crezi.

| GirlOnline81 a răspuns:

Poate ca a observat ca nu ești " genul de om care își face probleme de prieteni".

| Nelly15 explică (pentru GirlOnline81):

Intr-adevar, nu zic ca nu a fost asa. Dar daca e nevoie pot si sa explic, oarecum, cum ne-am cunoscut: Era o zi oarecare. chiar de paste era daca nu ma insel, si pe acel joc m-am intalnit cu el, ce-i drept i-am facut ceva oarecum neplacut (Ca nu reusea sa faca o chestie), dar minor, ca doar e un joc. A fost o chestie secundara, un nimic pentru mine, faza pe care am si uitat-o in scurt timp. Peste 1 an tot in perioada aia l-am vazut prin joc si mi-a zis "Uite, acum am reusit" aproximativ. Dupa aia mna, nu pot sa zic ca am devenit prieteni, ci prin intermediul altor prieteni am inceput sa-l vad tot mai des si de pe atunci mai intram in vorba cu el. Dupa o vreme vorbeam pe Whatsapp insa pentru mine nu era cine stie ce. Abia dupa ce l-am cunoscut cu adevarat am inceput sa-l consider ca pe un frate si comportamentul meu schimbat se observa. Daca ai vazut mai sus am zis ca inainte sa-l cunosc am mai trecut printr-o perioada asemanatoare, dar abia atunci nu-mi pasa de chestii de genul, motivul pentru care chestia aia a fost data uitarii. E o situatie diferita si nu cred ca asta a fost problema, a fost si inca e respect maxim. Dar nu bag pana-n foc. Mersi.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Nelly15):

Eu am înțeles, dar apoi m-ai luat cu jocurile și mi-am dat seama ca tu nu înțelegi noțiunea de prietenie.
Intr-o relație de prietenie, respectul nu este suficient. Sau, ma rog, n-ar trebui sa fie.
Intr-o relație de prietenie este despre acel om care spune " sunt aici pentru tine" și îți dovedește asta. Mai mult, este acel om căruia ii vorbești deschis despre temerile tale. Căruia ii spui ca nu vrei sa-l pierzi.

| David_Vaduva_1998 a răspuns:

Cred ca e ceva mai mult de prieteni bff mai scur poate ai sentimente pentru el asta am inteles eu din ce ai zis nu stiu eu dar incearca sa vb mai mult cu el si planificati ceva cu ocazia asta afli si tu daca simti ceva pentru el te gandesti prea mult pe tema asta o prietenie poate dura si pe distana si multi ani

| Nelly15 explică (pentru David_Vaduva_1998):

Ce sentimente sa am? E simpla prietenie, insa in ziua de azi greu mai gasesti prieteni adevarati, vreau prietenii care sa tina pana in viitorul indepartat, nu prietenii scurte de luni sau cativa ani rapizi. O chestie pe care n-am precizat-o pentru ca e relativ penibila, actiunea asta se petrece mai mult intr-un joc. Un joc pe care il jucam amandoi. Si n-am cum sa ma sentimente de genul pentru el, sunt baiat. Poate ca m-am exprimat putin mai siropos insa cum am si precizat, pana acum nu mi-a pasat sub nicio forma.

| David_Vaduva_1998 a răspuns (pentru Nelly15):

In cazul asta sincer sincer iti zic ca pentru el in momentul de fata esti un stres nu o zic cu ura nu stiu ce at-i facut timp de 2 ani dar cred ca s-a saturat de aceasta relatie de prietenie si doreste sa ia distanta/spatiu acum sa fiti ca inainte nu cred ca se poate, Scuze ca nu te-am putut ajuta!

| Nelly15 explică (pentru David_Vaduva_1998):

E in regula, pentru mici raspunsuri am venit, nu pentru a-mi rezolva complet situatia. Am inteles, mersi. Conteaza si perspectiva destul de mult.

| Nelly15 explică:

Hm. o sa fac o proba si asa. n-am nimic de pierdut, de fapt. am.
Sa stiu doar cand trebuie sa fac ceva. poate daca nu fac nimic doar o las sa moara. Cum am spus mai sus: Chiar daca e relativ penibil e pe un joc treaba asta, in mare. Recent ii s-a reapucat un prieten si de doua zile efectiv doar cu el sta. Pana acum cand intram pe joc mereu ma saluta, chiar daca fix atunci sau dupa 10 minute. Acum nu ma saluta absolut deloc. Cand ies ma mai saluta dar si asta rar.

Acum ca mi-am adus aminte dar acum 2 ani, cam prin perioada cand l-am intalnit pe acesta s-a intamplat o chestie foarte asemanatoare si in ziua de azi nu mai vorbesc deloc cu acel prieten, si nu ca suntem certati. Poate e de la mine. dar sincer nu stiu ce am facut, de respectat am respectat, de "spart gheata" am spart, sa compromisuri si favoruri nu mai zic. Dar inteleg.

| karmaitsabitch a răspuns:

Multe relații cu oamenii pe care îi întâlnim se termină într-un fel sau altul. Se poate să îți pară rău, se poate să nu. Important e să înveți ceva din fiecare. Important e să nu rămâi axat pe trecut sau pe persoane dacă vezi că nu mai sunteți pe aceeași undă.
Oamenii vin și pleacă mereu cu un motiv. Go with the flow.