| anonim_4396 a întrebat:

Prietenul meu urmează să plece în Polonia cu Erasmus timp de 9 luni de zile. Într-un fel ma bucur pentru că va avea parte de o experiență minunata care îl va ajuta sa se dezvolte personal și profesional, dar pe de alta parte ma tem enorm de mult pentru supraviețuirea relației noastre. În primul rând pentru că el nu prea este genul de om foarte comunicativ și nu prea e încântat de folosirea platformelor de socializare sau a mesajelor. Și totuși, eu sunt din București și el din Buzău, deci se poate spune ca și o relație de genul acesta necesită de acest model de comunicare pentru a putea rezista. În al doilea rând pentru că am citit multe și mărunte despre acest proiect Erasmus și anume că este un 70% distracție și celalalt 30% efort depus pentru facultate (studenții Erasmus sunt foarte privilegiați).
Am foarte multe dubii și temeri legate de acest subiect. Mă tem pentru că nu știu dacă pot avea încredere în el și dacă se va ocupa de relația noastră la distanță o data ce va fi acolo.
Eu sunt genul de fată iubitoare, atașată, deschisă și dornică sa comunice despre orice; el, în schimb, este o fire mai închisă și laconica care nu prea își exprima emoțiile.
Eu sper sa fie bine, astfel încât sa ne putem întâlni la câteva luni distanță și sa păstrăm legătură.
Întrebarea mea este, ce aș putea să fac eu ca să fie ok? Aș dori să citesc mai multe păreri de la cineva care a trecut prin așa ceva sau a avut vreodată o relație la distanță. Mulțumesc!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Multe se pot intampla la distanta sau poate tu dai de altul ai un gagic ciudat

| Liviu a răspuns:

Mda,relatie la distanta? Nu mersi, 9 luni de zile? pe bune? hai ma, lasa-o dracu de vrajeala, daca e relatie stabila si te iubea, nu pleca punct. Ocazii se vor ivi mereu, daca tot ne distrugem relatiile pentru asta, sa merite macar. Daca se intampla sa stea acolo 1 an, tu realizezi? cum dracu stai tu un an fara a fi atinsa? laughing sau el?

| Dalmore a răspuns (pentru Liviu):

Unele ocazii nu se ivesc mereu. Să fii prost sa dai cu piciorul la o oportunitate pentru că iubi nu poate sta fără tine 24/24. Și după sa se despartă de tine rolling on the floor.

| Liviu a răspuns (pentru Dalmore):

Am avut o relatie cu o tipa din Craiova 2 ani jumate, deci nu vorbesc din auzite.Eu spun din experienta, ne vedeam cat de des se putea, nu a fost de ajuns.Ce sa mai vorbim? asta e viata, daca ala se duce departe, e clar ca nu o iubeste.Ce dracu facem? e destul de greu sa iti faci pe cineva serios in ziua de azi.Bine,reformulez,e destul de greu sa iti faci pe cineva cand nu esti cocalar, piti, smardoi, bombardier, sau dama de companie.Eu fac referire la oameni sinceri, l sufletele calde.Dar ma rog, ce stiu eu? laughing

| Psychoverthere a răspuns (pentru Liviu):

S-a gândit să plece într-un moment când lucrurile între noi începuseră sa scârțâie, perioadă când s-a întâmplat sa luăm o pauza. Acum pot spune ca totul merge din nou foarte bine și încercăm sa ne vedem cât se poate de des (până la plecarea lui). Eu am plănuit deja sa ne întâlnim bineînțeles in decursul acestor 9 luni de zile, când se dă vacanță la facultate, nu am nici o problemă să merg la el să-l văd când se poate. În legătură cu înșelatu, eu cred că din moment ce sufletește simți ca ai alături de tine persona potrivita, nu ar trebui sa fi îndemnat spre trădare, pentru ca îți dorești să împărtășești acele momente speciale doar cu persoana iubita (sau poate sunt eu prea naiva). În orce caz, am pus în balanță acesta posibilitate, dar încerc să mă gândesc că în cel mai rău caz vor fi one night stands sub efectul alcoolului. Nu este un om lipsit de moralitate, ține la mine și este foarte sincer, nu îl cred în stare sa se implice în lucruri murdare fără să spună nimic. Orcum, din perspectiva mea și a lui erasmusul, pentru un 15% din studenți care se implică, este o experiență la 360 de grade care te poate ajuta concret să-ți îmbunătățești anumite skilluri sociale, să-ți modelezi anumite scheme comportamentale și obiceiuri cât timp ești pus în situația de a te confrunta cu un mediu nou și situații dificile. Cred ca într-adevăr este o ocazie de care te poți folosi la maxim pentru binele tău dacă ști cum. Mi-aș fi dorit doar foarte mult să plecăm împreună într-o astfel de experiență (eu încep anul acesta facultatea, deci nu pot). Dar într-un fel poate este mai bine ca se întâmplă să plece doar el singur, în felul acesta ne supunem relația unei probe importante.

| TheGentleman a răspuns (pentru Liviu):

Serios? Cam câte ocazii ai ca să pleci cu ERASMUS+? laughing

| Simpatic a răspuns:

Din ce spui sunteti doua persoane total diferite, de ce crezi ca ar rezista o relatie de genul acesta.
Daca tie iti place socializara asta virtuala cu siguranta vei gasi foarte usor pe cineva.
Lasa-l pe Dexter in lumea lui, ca nu este de tine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă v-ați întâlnit vreodată, sau totul a fost de la distanță?
Dacă nu v-ați întâlnit niciodată față în față, să faceți împreună efortul ca să aibă loc această întâlnire.
Dar în această întâlnire mai este necesar un angajament solemn, privat că veți fi împreună și după ce se întoarce.
Iar dacă Erasmus permite ca el să facă o vacanță în România să vă reîntâlniți măcar o dată în această perioadă, sau poate mergi tu la el.
Și când, și de câte ori vă întâlniți să vă purtați ca doi amanți.

| Mosotti a răspuns:

Tu nu poti sa faci nimic, lasa lucrurile sa curga de la sine asa cum or sa cada, daca te iubeste cu adevarat, nu vor conta cele 9 luni de zile chiar daca sexual poate se va descarca fie singur, fie poate la vreo dama de consumatie din cand in cand, acum daca omu este din ala care are pofta sexuala, este si normal ca, cumva trebuie sa se descarce, altfel apare o tensiune de nu se poate, e ceva fiziologic, si daca o face cum am zis, este okey, ca e una iubirea si alta un sex scurt. Daca nu e din ala cu pofta de sex sus, e mai bine. Deci nu risti nimic daca te iubeste, asteapta sa treaca astea noua luni si vezi apoi. Si daca nu rezista relatia ce? Sunt atatia barbati de unde sa alegi, nu o sa disperi acum dupa unul care nu te-a meritat, eu unul nu plecam fara iubita mea ca nu as fi putut sta fara ea pur si simplu, si faptul ca poate sta departe de tine atat, e un mic semn de intrebare. Deci vom vedea dupa astea noua luni, daca nici nu comunica pe net, aia este.

| Ineys a răspuns:

Pai oricum sunteti din orase diferite deci e o relatie la distanta. Ori ca sunt 100 de km ori ca sunt 1000... cam tot aia e.
Ti-e frica sa nu puna ochii pe vreo poloneza? Chiar daca pune va fi ceva de scurta durata ca dupa e nevoit sa se intoarca in Romania.

| Dalmore a răspuns:

E sau nu adeptul rețelelor, cred că nu moare să țină legătura cu tine daca ești iubita lui, dar nu înțeleg cum aveți deja o relație așa dacă nu comunică... laughing Și de ce te mulțumești cu atât, nu-s băieți în București?

| Iulian998876 a răspuns:

Dacă chiar te iubește, totul va fi bine.
Dar convinge-l și tu sa și ia whatsapp ca nu moare