| droo a întrebat:

Recent a venit bunica mea din Italia si mi-a dat niste bani. Eu de ceva saptamani tot asteptam sa fac rost de niste bani sa imi cumpar o tableta. Problema este ca nu stiu cum sa-i spun lui tata. Mentionez ca nu prea am invatat anul asta si tata este putin cam suparat. Cine ma poate ajuta.

Răspuns Câştigător
| OoOAkaTZukyOoO a răspuns:

E asa de simplu! Te duci la tatal tau si ii spui ca bunica ti-a dat niste bani...si ca tu ai vrea sa iti iei o tableta.
-SAU-
Tata...pot sa ma duc sa imi iau o tableta...ca mi-a dat bunica niste bani.
Fii sigur ca el va accepta..nu totul tine de scoala!

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ca sa-ti raspund, iti spun un banc:
Intr-o zi vine piranda de la piata, bucuroasa nevoie mare, merge la tigan si scoate o lingura mare de lemn "huita-te mancat'as ce am luat de la piata", tiganul nervos catre ea: "haualeu tu nevasta, noi n'avem ce manca, si tu cumperi mobila?"
Adica, vezi mai intai daca tableta asta este importanta pentru tine sau sunt alte lucruri de care ai mai multa nevoie, si decide in functie de asta.
Parintii tai trebuie sa scoata bani, si bani multi, din buzunar, mai ales acum ca incepe scoala. Nu zic sa nu-ti iei tableta, dar daca este nevoie, sa amani ast pana peste 1-2 luni si sa folosesti banii pana atunci intr-un scop mai nobil.

| alexalexandrusincerul a răspuns:

Daca nu ai învatat, tatal tau are tot dreptul să fie suparat.Depinde si cati ani ai, pentru ca tableta nu iti poti lua la orice varsta. Poti încerca sa ii spui, iar el va decide daca iti va lua sau nu, dacă ai banii, este un avantaj în plus pentru tine. Oricum, tableta iti poti lua oricand, nu trebuie neaparat acum.

| droo explică:

Am vorbit cu el si el era de parere sa mai strang bani si sa imi iau o tableta mai smechera. Eu unul nu vreau sa dau 2000 de lei pe o tableta asa ca m-am hotarat si mi-am luat-o pe asta.