| Sandor12921 a întrebat:

Salut, revin cu o întrebare mai complicata, in urma cu o luna am avut de gând sa cumpăr un apartament cu 3 camere in Cluj, dispuneam de 90% din suma din economii, mai avem nevoile de cam 3000€, am aplat la un unchi, dacă ne poate împrumuta cu 3000€ doua-trei luni, ca sa putem cumpăra apartamentul, totul bine, ne-a dat suna de bani, apoi după 2 săptămâni, a început cu figuri urate, gen prietentii sa aibă cheie sa între când vrea, sa spună el cum sa finisam unele lucrui etc... pe mine in mod special m-au enervat f tare aceste lucruri, banii oricum ii dădeam înapoi, e o suma nesemnificativa in raport cu întregul preț si i-am spus mai pe bune "Eu te-am întrebat dacă poți da îmi dai 3000€, iar tu ți-ai făcut deja idei de propietar..." și el S-a enervat foarte tare, nu am mai vorbit deloc cu el decât când i-am dat aproape jumate de bani înapoi, mai am de dat cam jumătate înapoi, aproximativ 1400 euro, dar el încă e exagerat de suprastat, ce as putea face sa îl împac cu mine și cu părinții mei iarăși?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Rezolvarea este timpul. Cand m-am insurat eu si socra mea vroia sa comande in casa la mine. I-am aratat drumul si trotuarul pe unde s-o ia. N-a mai vorbit 6 luni cu mine. Acum i-a trecut ca-i moarta. Dumnzeu s-o ierte!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii dai banii si nu te mai impaci cu nimeni. ce rost are?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Restitui banii și spui la revedere.

| mihai69 a răspuns:

Nimic. Lasă-l în pace, dacă atât îl duce capul.
Păcat...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ai cu cine discuta... da-i banii si da-l in mamuca-sa de diliu.

| Alexuţ02 a răspuns:

Nu am idee ce ai putea face dar imi place ca ai luat atitudine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-i și ceva "daruri" când îi vei duce banii. Nu te arăta deranjat de temperamentul lui, dacă vrei sa te împaci cu el.
E oricum o situație ciudata. Probabil el crede ca ce face este normal.
După scrisul tău se pare ca vrei sa te împaci, sau mai degrabă, să-l împaci.
E de apreciat și din partea lui ca te-a ajutat cu bani. Acum uită-te și la această latura. Sigur ca și el a exagerat.
Dacă chiar vrei sa te împaci, o s-o faci.

| christine99 a răspuns:

Cred ca vrea doar inapoi banii, si iti spune ce spune ca sa-i returnezi mai repede.

| Nonolita a răspuns:

Oricum banii va trebui sa-i restitui. S-a suparat? Ii trece. Desi cred ca trebuie sa fii atent cu el. Cum adica sa aiba cheie si sa intre el oricand cu prietenii lui in casa ta?! Asta mi se pare foarte ciudat. Ce vrea sa faca acolo? Crasma, bordel, sau ce?

| AlleXuSS a răspuns:

Salut parerea mea e ca ar trebui sa-i dai banii inapoi unchiului tau si daca are de gand sa fie suparat in continuare sa-i fie de bine nu trebuie sa te simti prost pentru asta pentru ca pana la urma ai vazut cu ochii tai ce fel de "oameni ai in familie"!
Dar poate a vrut sa-ti dea doar niste idei si ai inteles tu gresit acum nu stiu ce sa zic dar oricum nu a fost buna reactia lui!
Succes si sa te bucuri de noul apartament!

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Nimic. Asa sunt unii oameni sincer. Poți doar sa i vorbesti politicos ca e apartamentul tau, nu a lui. Altceva n ai ce face.