| PetruPetruPetru a întrebat:

Salut, scriu aceste propoziții în lacrimi. Am aflat de 2 zile ca mama mea suferă de Covid-19, având în vedere ca are probleme cu inima, plămânii și o vârstă înaintata și din ce în ce mai rău se simte, am aflat ca poarta masca de oxigen este normal, toată lumea ce are covid primește oxigen? Pur și simplu nu-mi vad viața fără ea și probabil voi merge la pasul cel mai rău din gând dacă ii se întâmplă ceva, tot încerc sa rămân pozitiv dar din zi în zi ce trece vad ca se simte mai rău. În momentul asta nu îmi mai pasa de viața mea, aș da plămânii, inima mea ei.

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Asa gandesc si eu viz-a-viz de mama ta, te inteleg f bine, si la mine daca n-ar mai fi, ar fi nenocorire si cred ca tot la pasul ala cel mai rau m-as gandi si eu (pai cine te iubeste cel mai mult, clar ca parintii te iubesc, in rest nimeni, nici frati, rude, copii, copiii te iubesc cat le dai). Nu toata lumea primeste oxigen, depinde de gravitate. Dar daca primeste, e normal sa primeasca si aia este, sa ai grija sa se ingrijeasca bine de ea! Mari sanse sunt sa se faca bine, nu e problema.

Cum a luat boala?!

| PetruPetruPetru explică (pentru Mosotti):

Virusul l-a luat de la cineva

| Mosotti a răspuns (pentru PetruPetruPetru):

Pacat, vezi ce e si vii si ne zici.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai dar inainte de toate intereseaza-te bine daca e vorba de covid, sau doar mai pun astea pe cineva pe lista.Mama ta deja avea probleme cu plamani, deci exista posibilitatea sa nu fie chiar covid ci pur si simpli acea problema a ei ce a avansat.Pe urma încearcă să te calmezi, într-adevăr la majoritatea ce au probleme cu plamani indiferent de covid sau altceva le montează anumite aparate ce ii ajuta sa respire dar poate o sa se faca bine. Daca te agiti si dispari cand va avea nevoie de tine nu o vei putea ajuta din cauza panici.
Încearcă să te interesezi cat mai mult de ea si sa o ajuți daca poti si poate va fi bine.

| NLS a răspuns:

Am doi colegi din firma, ambii pe la 50 de ani și fără probleme de sănătate,.
Au luat virusul, au fost induși în coma fiindcă nu mai puteau respira, și după 3 săptămâni au scapat.
Doar ca au plămânii 65% distruși, și respira foarte greu acum, deci posibil sa intre în pensie de boala dacă nu se întâmplă vreo minune.

| PetruPetruPetru explică (pentru NLS):

Multumesc de informare, dar tot distrus o sa fiu daca nu mai functioneaza plamanii asa de bine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

sad mortalitatea este totuși foarte mică, încearcă să fii optimist pentru că poate, vorba aia ''va fi mai rău înainte să fie mai bine''.