| CeOFiOFi a întrebat:

Salut, stiu ca sunt multe site-uri pe internet dar m-am gandit să cer sfaturi si aici. Cum sa trec mai usor peste o despartire? Adică deja a trecut cam jumatate de an, ce a fost mai greu a trecut. Totusi au mai rămas cateva chestii de genul : melodiile pe care le ascultam impreună, locurile pe unde ne petreceam timpul, mancarea preferată, obiecte/actiuni de zi cu zi, etc. Apar chestii de genul si incă "imi fuge mintea" 10-15 minute la acele momente si sentimente trăite. Simt că trăiesc ușor in trecut si inca nu sunt pregatit de o nouă relatie. Multumesc pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Delcatty a răspuns:

Daca vrei sa treci mai repede peste despartire, este necesar sa te distantezi pe cat posibil de obiceiurile comune/care iti aduc aminte de ea si sa le inlocuiesti. De exemplu, daca aveati un serial preferat pe care il urmareati impreuna (si care automat iti aminteste de ea), schimba-l cu unul nou.
Asta vreau sa zic: intampina schimbarea si noutatea.
Daca nu ai un animalut si ai posibilitatea cat si simtul responsabilitatii, capata unul. Te vei dedica unei fiinte care nu te va lasa si care, la randul ei, iti va fi loiala pe vecie. Alternativ, incearca sa cresti o planta de apartament. Iti va reorienta atentia.
Ti s-a mai zis bine sa te mentii ocupat si asta e ceva cu care agreez. O viata activa iti va distrage atentia de la despartire.

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu mai există posibilitatea să fiți din nou împreună?

| CeOFiOFi explică (pentru anonimg):

Nu mai exista. Alegerea a fost a mea. Nu mai puteam sta langa o persoana așa "care se viseaza perfectă", axată mai mult pe imaginea cuplului decat pe ce se petrecea in interior si exagerat de posesiva. Singura sansa era sa trec cu vederea tot, dar am inchis ochii la multe deja. Nu mai suportam asta.

| anonimg a răspuns (pentru CeOFiOFi):

Acum putem să vedem măcar în mare parte cum stau lucrurile. Dacă "interiorul" este frumos, va fi frumos și exteriorul; pentru că oricine poate vedea realitatea relației.
Ca în toate cazurile, sentimentele trebuiesc supuse rațiunii. Când îți vin gânduri care te copleșesc, te poți împotrivi cu rațiunea. Altfel spus, trebuie să te gândești că sentimentele care te copleșesc nu au de-a face cu realitatea relației voastre. Dragostea trebuie să fie dragoste, și nu poate să fie înlocuită cu o relație de ochii lumii.
Fata de care te-ai despărțit nu poate fi fericită niciodată până când nu se va schimba (dacă nu s-a comportat astfel dintr-un scop anume). Și poate să se schimbe dacă va dori.
Este normal să suferi, pentru că ai învestit în această relație.
Citește cartea aceasta, și apoi poți să i-o faci cadou și ei: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| Sofer a răspuns:

Un pornache o manuela. vezi fete frumoase. mie asa mi-a trecut de fosta. tot ziceam in mintea mea "ca nu merita sa sufar dupa ea" next women. Apropo si munca care iti ocupa timpul si nu mai ai timp de gandire la nimic. Daca ai poze cu ea in telefon e o problema ca iti aduci aminte de ea. eu inca am poze cu fosta..si pur si simplu nu pot sa le sterg laughing

| Bizon95 a răspuns:

Iesi pe piata si gaseste alta
sunt site-uri care te pot ajuta (matrimoniala, etc.)
daca dai peste cineva care iti place foarte mult, si uiti ca cealalta a existatwinking

| Nătărău a răspuns:

Faptul că te gândești la o nouă relație (chiar dacă o faci în mod negativ) dovedește că de fapt ești pregătit pentru o nouă relație cu siguranță. Sunt de acord cu ce au scris ceilalți până acum ca răspuns. Oricum, trebuie neapărat să accepți ce s-a întâmplat și că (,) ce s-a întâmplat va rămâne cu tine pentru tot restul vieții, că nu se poate șterge cu adevărat din memorie și străduiește-te să păstrezi întotdeauna partea bună din tot. Adaug că nu trebuie să mulțumești nimănui pentru nimic în viață. Haide!

| icewolf a răspuns:

Ce pot sa spun, restul au zis foarte bine. Frate am fost si eu pe acolo stiu cum e, eu am facut greseala de a ma inchide in mine ca sa nu imi mai pese, si la sfarsit am ajuns sa nu imi mai pese de mine, inca nu imi pasa. Deci nu fa greseala asta, e bine ca simti aceste lucruri dupa jumatate de an, si vb aia. Ce nu te ucide te face mai puternic. Tinete ocupat si incearca sa confrunti acele locuri si obiceiuri. Un lucru pe care l-am facut eu a fost asta si fii foarte atent pentru ca asta e un lucru special. Iei o foaie si scrii pe ea toate sentimentele pe care le ai pentru ea, scrii o scrisoare pentru ea in care spui tot ce simti, toate amintirile frumoase, tot ceea ce te face sa plangi cand te gandesti la ea. Dupa, iei foaia aceea si te duci unde vrei tu, de preferat un loc semnificativ pentru tine(cel mai bine asa) si ii dai foc. Crede-ma ca face minuni. Sper ca te-am ajutat.

| Silazion a răspuns:

Un staf de la un tatic happy Manuela o data pe zi, ocupa-ti timpul cu ceva util, lucreaza ceva... ai grija de tine ( fa-te frumos ) si dupa 6 luni - 1 an o iei de la capat cu alta fata. Schimba-ti si atitudinea asta... fi barbat!

| rainbowkiss a răspuns:

Incearca sa iti ocupi timpul liber cu ceva, apuca-te de un sport, un hobby, iesi cu grupul de prieteni mai mult, iar cu trecerea timpului vei uita, vei incepe o noua relatie si chiar daca iti vei mai aduce aminte de aceste momente, nu vei mai simti acel "gol in stomac" cand iti vei aduce aminte. Cu cat stai mai mult in casa si izolat de lume, cu atat vei trece mai greu peste despartire happy