| elcosmin a întrebat:

Sunt clasa a 12-a si am o stare de neliniste, frustrare, stres. Prima problema a mea este ca am bacul. Dar problema a 2-a cea care imi provoaca foarte mult disconfort, este relatia mea cu tatal meu. Inca de mic el a fost foarte dur cu mine, eu am fost genul de baiat cuminte, nu cream probleme, faceam tot ce mi se cerea etc. si la fel am ramas si acum. Dar el mereu imi gaseste nod in papura, ma cearta, ma critica, ma descurajeaza, ma ameninta. De 3 saptamani nu vorbim unul cu altul in urma unui episod de cearta, iar astazi mama m-a rugat sa ma impac cu el. Stiu ca mereu cand am incercat sa ma impac cu el sau cand mi-am cerut scuze cand mai greseam cu ceva, am primit reject de fiecare data. Nu stiu ce sa fac, omuletul asta nu isi da seama ca am si eu alte probleme si am chef de tâmpeniile lui? M-am saturat sa ma calce in picioare cum apuca. A crezut ca daca sunt cuminte sunt si prost. Dati-va pls cu parerea, sunt obligat sa ma impac cu el desi stiu ca o sa fiu respins, o sa-mi zica ca nu-l intereseaza de mine si blablabla, dar daca nu vorbesc cu el tot el e "victima".

Răspuns Câştigător
| alehar05 a răspuns:

Un parinte trebuie sa isi motiveze si sa isi inteleaga copilul, sa fie cel mai bun prieten al lui. Clasa a12-a este o clasa stresanta,toata lumea pune presiune pe tine,tu incerci sa nu iti dezamgesti parintii cu notele din simulari/bac,dar acestia trebuie sa fie alaturi de copilul lor,sa-l incurajeze si sa ii spun ca orice s-ar intampla nu e un capat de lume. Consider ca tatal tau greseste ca te critica si descurajeaza, repet un parinte trebuie sa isi motiveze copilul. Nu stiu cum sta treaba in familia ta, dar daca mama ar fi vazut un astfel de comportament din partea tatalui meu cu siguranta ar fi luat masuri si daca tata ar fi continuat cu un astfel de comportament cu mine "copilul lui" s-ar fi ajuns la un divort, din fericire tatal meu m-a incurajat mereu, mi-a fost alaturi si mi-a oferit toata dragostea lui si cand greseam cu adevarat am fost pedepsit pentru a sti ce e corect si ce gresit in viata.

| elcosmin explică (pentru alehar05):

Uite vezi, ceea ce spui este foarte corect. Mama din dorinta de a fi toate bune a fost victima exact ca si mine. Ea a vrut binele, a trecut de la ea prea multe, si tata a crezut ca daca noi doi am tacut in fața lui, poate sa faca ce vrea cu noi. Dar chiar spui foarte bine ceea ce spui.

| alehar05 a răspuns (pentru elcosmin):

Mama ta nu ar mai trebui sa aiba "dorinte" si sa treaca la fapte, sa-i spune exact tatalui tau cum sta treaba si sa inceteze sa te abuzeze emotional... poate mama ta nu realizeaza, dar pe tine comportamentul tatalui tau fata de tine te poate afecta im viata de zi cu zi. Trebuie sa ii explici mamei tale ca asa nu se mai poate si ca ea o sa ajunga sa fie la fel de vinovata ca el pentru ca sta si se uita cum tatal tau te abuzeaza emotional.

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Îți ceri scuze și gata.
Oricum ultimul an de liceu este stresant pentru toată lumea.

| Yuoia a răspuns:

Te-ai intrebat daca el are chef de tampeniile tale? Tu te vezi bun. Dar, fata de care etalon? Crezi ca degeaba a fost mai dur?
Daca mama ti-a cerut sa te impaci cu el, fii sigur ca si lui i-a cerut acelasi lucru mai inainte. Indiferent de reactia lui, va trebui sa o faci.

| alehar05 a răspuns (pentru Yuoia):

Un parinte trebuie sa isi faca copilul sa aiba incredere in el,nu sa il critice si sa il descurajeze. Daca tatal tau iti spune ca nu esti bun de nimic si te critica iti construieste o frica de a face ceva singur in viata,te face sa crezi ca nu poti realiza nimic. "Indiferent de reactia lui,va trebui sa faci." De ce? Pentru ca el e tatal? Faptul ca parintii nostri ne-au facut nu inseamna ca ne sunt stapani,noi nu suntem animalutele lor de companie si trebuie sa dansam dupa cum canta ei. Imi respect si iubesc parintii pentru tot ce au facut pentru mine,dar daca taica miu ar avea un astfel de comportament fata de mine cu siguranta as incheia orice legatura cu el. Consideri ca fost dur pentru ca l-a criticat? Un parinte isi critica copilul? Eu consider ca a fost mai mult decat dur,inconstient. Sa aiba chef de tampeniile lui? Dar a avut chef sa il faca, nu? Pai trebuie sa aiba chef si de tampeniile lui. Nu incurajez ca un copil trebuie sa nu isi asculte parintii, trebuie sa ascultati de ei, dar nu va lasati ambuzati emotional, calcati in picoare de ei.

| Țoglă a răspuns:

Ești obligat să ceri împăcarea chiar dacă el o va refuza. Îți recomand să te distanțezi un pic de el și nu vei mai avea asemenea probleme.

| fineaaas a răspuns:

Îți recomand să încerci să te împaci cu el, sa îi spui ce ai pe suflet și ca vrei sa îți înveți liniștit, whatever.
Dacă nu merge, nu ai decât sa nu îl bagi în seamă.
Tot te iubește el, doar ca probabil și el are stres de la serviciu, și asa mai departe.
Sper ca ți-am fost de folos.

| elcosmin explică (pentru fineaaas):

Ar fi bine daca ar avea "stres de la serviciu" dar vezi tu el nu vrea sa munceasca tocmai ca sa nu se streseze