| TheGodfatherDumDeeDum a întrebat:

Sunt clasa a9a la liceu pe profil mate info si m-am indragostit de o colega. Eu nu sunt din zona iar cand am venit in prima zi de liceu au intrat toti in clasa, eu am intrat mai trz, deja de cum am vazut.o prima data am placut.o. Intentionat m.am dus la banca ei unde era un loc liber. Am intrebat.o daca e liber, m.am pus acolo si ma atasam din ce in ce mai mult de ea. Eu nu.s din zona, cunoastem doar 1 singura colega care era din zona cu mine, dar cand ajungeam la scl si nu erau inca orele incepute desi eram sngur imcercam sa ma duc sa stau cu ea si cu alte prietene dale ei pe banca, radeam cand spunea ceva, cautam anturaj cu ea mai pe scurt. Ne.am inteles bine o perioada gen ca colegi, dupa un timp ea s-a mutat de langa mine cu o prietena de a ei si incepea sa se raceasca fata de mine. In mai multe seri ne.am certat pe grup dupa care la o urmatoare cearta s-a suparat tare si chiar a iesit din grupul clasei de pe Facebook. I.am zis pe privat sa-mi zica ce.o deranjeaza la mine, mi-a zis ca mereu fac glume din orice si ii scot rau pe ceilalti. I.am zis din atata nmc te.ai suparat? Mi.a zis s.o lasam balta cu discutia si doar s.o terminam cu certurile de pe grup. Eu, mi.am cerut scuze, i.am spus ca n.am facut glumele cu scopul de a o jigni. Mi.a zis in fine si cam asa s-a terminat discutia. De atunci nu.mi mai zambeste deloc, nu ma mai baga in seama deloc, daca spun o gluma oricat de buna imi spune asta trebuia sa fie o gluma, nu ma mai saluta deloc(ea mereu imi zambea si ma saluta prima)

Ce.as putea face ca sa ma apropii de ea si treptap sa fiu cu ea?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar trebui sa fii mai serios, ca si bufoneria asta te arata ca si cum nu-ti pasa de nimeni si-ti bati joc de toti.
Incearca sa fii mai serios si sa mai lasi glumele, nu tuturor ne plac glumele proaste, sau ridicole la adresa altora.
Ea isi poate imagina ce glume proaste, sau ridicole poti face pe seama ei cand nu-i de fata, daca tu faci asta despre altii, de fata cu ea.
Arata ca esti om inteligent si comporat-te ca unul!
Gluma are si ea socoteala ei si cateodata este bine sa te abtii.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGodfatherDumDeeDum explică:

@Gretta, da-mi niste exemple concrete, ce ma sfatui tu sa fac ca sa par/fiu serios?

@RespectMirceaVulcanescu, m-ai lamurit, barosane laughing)