| Shaggy1993 a întrebat:

Salut!
Sunt impreuna de 2 ani cu o femeie. Initial am locuit la mine acasă in orașul X de unde suntem amândoi de origine, apoi ne-am mutat impreuna in orașul Y, unde ea avea un apartament din timpul primei facultăți, dat spre închiriere. In acești 2 ani nu am fost departe unul de altul mai mult de câteva zile. Asta pana la începutul acestei luni, deoarece tipa a mai început o facultate in orașul Z, in timpul pandemiei unde acum este in ultimul an. Examenele au redevenit cu prezenta fizica anul acesta, nu s-au mai dat online și a fost obligată sa meargă acolo sa încheie facultatea. Astfel, prietena mea se afla in orașul Z de aproximativ 3 săptămâni.
Aseară in timpul unei convorbiri video, i-am transmis ca îmi este dor de ea și ca abia aștept sa se întoarcă la mine. Moment in care ea mi-a spus ca in aceste 3 săptămâni de când se afla in orașul Z, ei nu i-a fost foarte dor de mine și se simte bine și ii place sa fim la distanță. Mi-a transmis ca după ce va termina examenele nu se va întoarce la mine in orașul Y, ci va merge la părinți in orașul X unde va locui o perioada pentru ca are nevoie de spațiu.
Ce ma sfătuiți sa fac incontinuare? A plecat acum 3 săptămâni cu lacrimi in ochi spunând ca ii voi lipsi enorm, iar in momentul asta îmi spune ca nu i-a fost dor de mine și ca cel mai bine rămânem o perioada la distanță chiar si după ce termina examenele...
Mulțumesc frumos!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si-a gasit pe altcineva. De obicei vreun coleg de facultate.
„Simptomele" asta arata.

| Mosotti a răspuns:

Ce sa faci? E f simplu, alta la rand, nu te mai place, e f clar.
Si cand nu te place nu mai ai ce sa faci decat sa-ti cauti alta care te place cu adevarat, nu asa fugitiv.
Sa ramana la distanta de tot!

Ca doar nu esti fraier sa stai cu cineva care nu te vrea sau sa tragi de acea persoana.
Lasa ca sunt alte n fete care te vor iubi si cu care te vei simti bine, asta daca arati bine (asta e cheia, tine minte). Deci nu are sens sa plangi dupa asta care nu te merita.

| floresdemayo a răspuns (pentru Mosotti):

"Deci nu are sens sa plangi dupa asta care nu te merita"

Poate fi si invers. Dacă el nu o merită? happy
Noi ascultatăm doar punctul unuia de vedere, nu al amandurora. Intotdeauna cel care prezinta situatia o face dintr-un unghi, care-l favorizeaza/victimizează, după caz. Și cine îl ascultă, are tendința să îi dea dreptate.

Fete si băieti vor mai apărea in vietile amândurora, dacă ajută Doamne-Doamne.

@Shaggy1993
Pleci, dacă ai puțină mândrie (e apartamentul ei, nu al tău).
Și nu o mai căuta deloc. Nu-i cazul să îi cerșești iubirea ori mila, doar ca să continue o relație in care nu se mai regăsește. E posibil să fi cunoscut alt bărbat, iar tu ai devenit istorie.
Resemnează-te, iar când te impaci cu gândul, vei cunoaște pe altcineva și viața va fi iar frumoasă.

| Mosotti a răspuns (pentru floresdemayo):

Mare dreptate ai! Pana nu ascultam ambele versiuni, nu putem da o parere, dar na, am luat ca atare ce zice, ca oricum alte date nu avem.
Presupunem ca este adevarat ce a zis, ca altfel nu mai raspunzi la intrebare. Eu in general zic corect totul la o adica, as zice si ce fac eu, nu as prezenta doar versiunea mea.
Si asa e, in viata lor vor mai aparea parteneri, nu e o asa tragedie ca nu mai sunt impreuna acum cei doi.

In legatura cu initiatorul si altii, nu prea am inteles de ce, cand vezi ca celalalt nu te vrea, nu te place, de ce mai insista, si mai vin si cu intrebari "aia/ala mi-a dat ignore, ce sa fac?", sau "nu mai vrea sa fie cu mine, ce sa fac?".

| sofisis a răspuns:

Alta varianta decat sa accepti, nu vad. Nu mai vrea, asta e. Te muti si gata.

| timidu89 a răspuns:

I s-au deschis ochii, o fi vazut ca sunt altii mai aratosi si cu potential. Ori are pe unul deja tongue Asta e viata, azi esti in varful piramidei, maine si unui cersetor sau unui neica nimeni cand te vede i se face mila.

| DaFrateEuSunt a răspuns:

In momentul de fata trebuie sa fii om si sa ii respecti decizia. Daca esti nesigur si crezi ca are de gand sa va despartiti si te macina gandul acesta, mai bine te desparti tu de ea. Iti va fi mult mai usor sa accepti despartirea daca o initiezi tu.

| Tokyo44 a răspuns:

Trebuie sa-i respecți decizia.
Se pare ca are nevoie de timp și spațiu sa evalueze ceea ce sinte pentru tine.
E posibil ca tu, in cei 2 ani, sa fi fost oarecum posesiv / gelos.
Orice decide ea legat de relația voastră trebuie sa respecți.

Părere personală : considera relația încheiata și privește înspre viitor!

| Larianiel a răspuns:

Hey! Poate vrea o pauză. Așteaptă și vezi în ce direcție merg lucrurile. Nu deveni sufocant, căci fetelor nu le place asta dacă se află într-o perioadă mai tulbure.