| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in divorț cu soția mea de aproape 1 an si de atunci parca ura fata de mine a crescut. Ea a ales să mă lase pentru altcineva iar eu m-am resemnat și am plecat din apartamentul cumparat de amândoi. I-am lăsat apartament și mașină dar tot ce îmi doresc este să îmi pot lua băiatul de 1 an jumate 2 ore pe saptamana la domiciliul meu. Ea face al doilea copil cu actualul și parcă din ce in ce mă urăște mai mult. Eu sunt bine fără ea mi-am luat alt apartament, alta mașina dar tot ce îmi lipsește este baiatul meu. De ce credeti ca are ura asta fata de mine? Vrea să mă duc la ea sa imi vad copilul sau dacă îl scot pe afara să fie și ea. De ce credeti ca face asa?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai nimerit o panarama, urmatoarea sa fie doar prietena buna la pat sa nu patesti la fel

| mihai69 a răspuns:

Încearcă să te adresezi celor de la „protecția minorilor" și cere-le sfatul, eventual sprijin.

| Freya1 a răspuns:

Păi in primul rand ar trebui să ne spui cauza divorțului.Cum a decurs relația voastră? Când a început să se destrame tot?

| Cristian9616 a răspuns (pentru Freya1):

De cand ne-am intors in tara.A început să asculte de maică-sa. Imi interzicea multe lucruri și din cauza asta aveam și certuri. Nu puteam sa ies 1 ora cu prietenii mei.nu voia să iasă cu mine și cu prietenii mei nici cu ai ei. Voia din ce in ce mai multi bani sa luam si al doilea apartament.Chestii din astea de control total. Până când am început să banui ca umbla cu un coleg de munca

| Freya1 a răspuns (pentru Cristian9616):

Bun.La voi clar a fost o problema de comunicare si nu numai.Ea lua decizii cand venea vorba de finanțe? Sa sti ca de multe ori femeile devin mai reci si incep sa faca chestii de genul cand simt ca ele pur si simplu nu iau dezici legate de bani sau bunuri, sau au idei si planuri si bărbatul le aproba da face tot ce vrea el cu bani. Poate si-a dorit o altă relatie unde sa se poata simti si ea stăpână pe situație si sa ia decizi pe fond financiar.Iar acum sa te urască pentru ca vede ca o dată ce v-ati despărțit ai putut să mai iei un apartament, o masina etc.

| Cristian9616 a răspuns (pentru Freya1):

Chiar făceam mai mult ce zicea ea pentru ai arată că vreau să fie totul bine chiar și când venea vorba de bani.acum o duc mult mai bine pentru ca deciziile ei legate de bani făceau ca luna de luna să ne împrumutam.acum am un salariu destul de mare mașina apartament.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit și comentariul tău. Din câte am înțeles, fosta ta soție este o persoana foarte toxica. In ceea ce privește vizitele, ea se comporta asa din orgoliu. Are un orgoliu fata de tine din cauza ca nu s-a resemnat și nu a acceptat situația. Oamenii frustrați fac asa. Ar trebui sa discuți cu ea matur și sa i spui ca acum nu mai este vorba despre ea, ci despre un copil care are nevoie și de tata. Practic ea prin frustrarea ei îți răpește dreptul de a mai fi tata.

| Dobrinx a răspuns:

In primul rand vreau sa imi cer scuze daca devin misogin.
****************************

Femeile nu gandesc in esenta. Orgoliul unei femei nu o lasa niciodata sa recunoasca greseala sau vina. In orice lucru parerea ei este ca ea are dreptate. De asta nu te lasa sa iti vezi copilul.

Ea considera ca tu ai gresit fata de ea, sunt ferm convin ca ti-a spus ca esti un "Nenorocit, Nemernic", este tipic feminin aceste 2 adresari asupra barbatilor.

Nu prea ai ce sa faci, intr-un fel tu trebuie sa dansezi pe muzica pusa de ea... Nu sunt destul de informat insa, legal, nu prea cred ca se poate face ceva. O poti da in judecata pentru ca nu iti acorda timpul legal pentru a-ti vedea copilu dar Depinde ce scrie si in actul de divort iar pe langa asta, este destul de greu sa castigi impotriva unei mame cu copilu.

Du-te la ea, stai cu copilul tau. Priveste-l cum creste. Te sfatuiesc sa incerci pe cat posibil sa nu te contrazici cu ea si sa ii arati bunatate. O sa prinda incredere in tine si poate, atunci cand cel mic o sa creasca o sa il lase cu tine sa iesiti in parc sau sa faceti un weekend undeva.

Eu am trecut prin asta, ca si copil, si poate ce am scris mai sus sunt unele lucruri pe care eu personal mi le-as fi dorit sa se intample atunci cand mama mea nu ma lasa la tatal meu sau cand tatal meu devenea mai impulsiv si situatia se inrautatea.

Poate ca o sa para putin trist dar, sunt sanse ca, cu aparitia noului ei copil, sa se focuseze mai mult acolo si sa isi neglijeze primul copil. Depinde si de barbatul cu care este acum...

Asta te-ar ajuta intr-un fel deoarece ori o sa isi lase copilul mai mult la tine ori o sa il castigi prin prisma faptului ca acasa se simte subapreciat iar tu ii ofer draostea si siguranta de care are nevoie [ aici ma refer evident cand o sa creasca putin mai mare ]

Sper ca te-am ajutat big grin Imi cer scuze daca am jignit cu ceva, a fost neintentionat.

Bafta!

| Gigi777 a răspuns:

Mamele tin la copilul lor, deci nu o sa ti-l dea asa de usor. Poate ar trebui sa astepti sa se calmeze apele sau ai putea sa insisti, sa discuti cu ea, sa realizati un program, stiu eu. Daca nu vrea sa vorbeasca cu tine sau daca nu te lasa, incearca peste cateva luni, ani, macar o vizita pe an, in weekend. Daca nu, poate o sa te caute copilul intr-o buna zi, o sa afle adevarul singur. Nu ai ce sa faci, asta e viata, e greu. Trebuie sa mergi inainte, asa este lumea in ziua de azi.

| Cristian9616 a răspuns (pentru Gigi777):

Mamele sunt prea ridicate până la urmă. Până la urmă și tatăl trebuie sa aiba totusi aceleași drepturi

| Drimmero a răspuns (pentru Cristian9616):

Absolut corect. In procese tatii au 'dreptul' de a plati pensii alimentare, in mare parte femeile castiga custodia copiilor si daca ea decide sa nu-l mai vezi poate castiga legal asta, nu mi se pare normal sa-ti interzica sa-ti vezi copilul, nu te lasa intimidat.