| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la facultate in alt oraș decât cel de domiciliu și din întâmplare am un apartament cumpărat aici, deci nu stau cu chirie sau la cămin. Îmi place să stau singur fiindcă am mult mai multă intimitate, învăț să mă gospodăresc singur, pot dormi liniștit, etc.
Am un coleg care stă in chirie, dar vrea să plece de acolo fiindcă este scump, iar aflând că eu locuiesc singur, mi-a propus să se mute la mine. Ma înțeleg super bine cu el, este de treabă si avem multe in comun, dar aș prefera să stau singur, iar in plus, nici ai mei nu ar fi de acord sa mai stau cu cineva.
Cum îl pot face să înțeleagă că vreau să stau singur, mai ales că insistă și situația devine cam "cringe" pentru mine? Mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Te-oi intelege tu bine cu el dar e altceva sa stai cu un strain in casa plus ca tie iti place sa stai singur.
In afara ca fiind prieten o sa te amane cu chiria, cheltuieli etc, o sa iesi in minus indiferent din ce parte privesti situatiawinking
Spune-i ca la tine mai vin prietenewinking si oricum tu nu prea suportii colegii de camera si ai tabieturi + nu te lasa parintii sa aduci chirias in apartamentul lor.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mi se pare gresit ca insista, mai ales ca apartamentul este al tau. Spune-i ca ii iei chirie la fel cat dadea el acolo. Va renunta, cu riscul ca ti-l vei pierde de prieten.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să spui nu.

| Freya1 a răspuns:

Ii poti spune politicos ca tu l-ai lua cu drag la tine dar nu poti, nu te descurci chiar asa roz cu bani, mai vin ai tăi pe la tine, ei nu prea vor sa iei pe cineva in casa si e aiurea sa te cerți cu ei. Poti sa ii spui chiar ca le-ai spus dar au refuzat.
Chiar dacă nu e ok sa minti nu prea ai ce sa faci In situatia asta ca sa fi si politicos dar in acelaș timp sa nu te incomodezi si pe tine.

| johnnny123 a răspuns:

Ce o fi atât de greu de explicat? "Vreau să locuiesc singur, am nevoie de intimitate, nu vreau coleg de apartament"

Dacă e un om normal la cap ar trebui să înțeleagă și să nu mai insiste. Nu ai nici o obligație să oferi găzduire.

| Alexuţ02 a răspuns:

"Nu pot frate că des vine și Andreea pe aici, știe că nu am coleg de apartament, zic de iubita mea"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te supara dar nu exista ca "insista" cand vine vorba de o locuinta. Cum adica insista? Are tupeu si vrea sa profite de "prietenia" voastra. Crede ca scoate o chirie mai ieftina. Lumea e plina de prieteni falsi care vor doar sa traga foloasele. Daca vrei sa stai singur pai atunci stai singur, e casa ta si punct. Nu lasa pe altii sa te impinga dintr-o parte in alta si sa te faci sa joci dupa cum vor ei. Daca era o colega mai ziceam sa o iei in chirie, poate iesea ceva serios. happy
Dar un coleg care insista imi pare doar un oportunist. Casa e a ta si usa e a lui. Si o fata poate fi oportunista dar mai rar se muta cu tipi in chirie daca nu e iubita proprietarului.

| Nume6 a răspuns:

Ii zici pe direct că preferi intimitatea și nici ai tăi nu-s de acord. Dacă ești tupeist și "modul direct" numai așa rezolvi ceva în viaţă. Păi ai tăi au motive, îţi cumpără apartament cu atâţia bani și nu le convine să îl împarţi cu altcineva și le e frică și ca acel băiat să nu cumva să profite de tine să stea gratis(să nu își plătească chiria, utilităţile, mâncarea, să mănânce din a ta). Și așa cred și eu că vrea doar să profite de tine, altfel ar sta în chirie că tot apartament e, sigur vrea să profite dacă zici că vrea sa plece de acolo pentru că plătește scump. Plus de asta chiar dacă să zicem nu o fi un profitor, tu vrei intimitate, spune-i asta pe direct, și sincer nici eu n-as impartii apartamentul meu cu altcineva daca as avea unul al meu.