| anonim_4396 a întrebat:

Salut ..sunt nervos și cam greu îmi pot reveni.M-am saturat sa dau banii mei părinților ..in fiecare lună trebuie sa îi ajut financiar pentru a-și plăti datoriile ...eu simt că nu mai am viața de 2 ani ei depind numai de mine, din cauza asta nu pot sa îmi găsesc prietena, să mă însor, să mă duc la casa mea să îmi cumpăr ce vreau eu! Daca zic ceva de asta! Iese scandal ..ca cică de ce tot îi ameninț cu asta. Tata e un ratat ..nu prea a știut să facă nimic cu viața lui.Așa a pățit și fratemiu la fel cu banii!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Problema ta este cu femeile, nu neaparat cu parintii. Ai, totusi, 22 de ani.

| AnotherGirl a răspuns:

Bună! Nu zice nimeni să nu ne ajutăm părinții, însă ei nu muncesc? Îi împiedică vreo condiție fizică?

Dacă răspunsul e nu, atunci tu nu ești responsabil de problemele și datoriile lor și e egoist și nedrept să pună în cârca ta poverile lor.

Mută-te, ia-ți viața în mâini. Dacă îi poți întreține pe ei, sigur te poți întreține singur departe de ei. Nu-ți trăi viața în umbra lor, pentru că tu ai drumul tău.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Dar ei au ceva probleme si nu pot lucra? Daca nu au, atunci or fi parintii tai, ii ajuti, dar sa puna si ei osul la treaba. Mi se pare aiurea sa fii obligat sa le dai bani in conditiile in care ei nu lucreaza. Incearca sa le dai mai putin, strangi ceva cat sa ai niste bani pusi deoparte si te muti singur.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Gaseste un job in alta parte si rupe-te usor-usor de ei.

| Freya1 a răspuns:

Pai sa fi sigur ca nici unei fete nu i-ar conveni sa îți dai bani părinților.
Poate ca ea sa nu aibă de munca, și o perioada sa trebuiască sa stați pe bani tai, iar tu daca le dai lor...
Sau ea sa muncească, sa aducă bani în casa și tu pe ai tai sa ii dai lor.Nu e ok.
La fel și dacă vreți sa aveți un weekend undeva,un copil,sa va luați o chirie,o casa etc. Fetele în general vor un om independent,stabil și ce sa poată oferi siguranță.

Ar trebui sa te muti de la ai tai cum probabil a facut-o și fratele tău.Iar dacă tot vrei sa ii ajuți, sa le găsești de munca, sau sa le faci un ajutor social, o pensie etc în funcție de vârstă. Daca nu se descurca nici asa, scuza-ma da nu e treaba ta.Nu faci copii doar ca să aibă cine sa te întrețină.

| mi25 a răspuns:

Este in functie de situatie.
Conform legii si copiii trebuie sa-si intetina parintii, dar numai atunci cand acestia nu au posibilitatea de a-si produce cele necesare traiului: sunt batrani sau handicapati. In rest, nu au nici o obligatie.
Asa cum a mai spus cineva: mergi inainte la casa ta. Inchiriaza o garsoniera sau asa ceva si vezi-ti de viata ta. Eu traiesc departe de parinti de la varsta de 16 ani. A fost mai greu, a fost mai usor, am inaintat. In facultate m-am intretinut singur.

| AliGab a răspuns:

Simplu, la primul salariu iti iei bocceluta si ai plecat in chirie. Asa vei reusi sa te rupi de ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!

Care sunt motivele pentru care parintii tai asteapta bani de la tine? Nu se pot intretine singuri?
Cum au facut acele datorii pe care, din ce inteleg, le platesti tu?

E fix alegerea ta sa le dai bani sau nu. Si daca pot munci, si daca nu.
In prima situatie (parintii sunt capabili sa munceasca), nu mi se pare in regula sa fii tu cel care intretine familia - ai nevoie sa fii autonom si sa ai libertatea de a face ce doresti cu banii. De tine depinde sa spui "stop", adica sa pui limita. Ce s-ar intampla daca tu nu ai avea serviciu.

In a doua situatia (parintii nu au capacitate de munca), tot la tine e alegerea de a ii ajuta cu bani- spun "alegere" pentru ca nu esti obligat; insa, normal, cu totii avem un sentiment de datorie fata de parinti si ii ajutam atunci cand au nevoie; dar in ambele situatii trebuie sa pui limite.

Nu imi este clar daca locuiesti cu parintii.
Inteleg ca ai vrea sa te desprinzi de mediul familial, sa fii la "casa ta" - ce te opreste sa faci acest lucru?
Fratele tau a iesit din aceasta situatie?

| StripperRaoul a răspuns:

Corect ar fi sa ii ajuti si tu dar na nu cu nu stiu. din 20 de mil sa le dai 15 le dai acolo 3 4 sa zic atat sa ai si tu am dat ex numa acolo un 10 la suta ca banca nu 80 lor si 20 tie la suta. le zici happy de azi v am taiat cotizatia ca ii inflatie si o crescut roborul laughing si le zici cum sta treaba daca le place bine daca nu iar bine

| mi25 a răspuns (pentru StripperRaoul):

Pai daca are 20 de miloane castigul, poate sa le dea, ca el poate sa traiasca cu 10000 de lei pe luna. laughing
Doamne... si ne mai ofuscam atunci cand strainii ne categorisesc in mod negativ.