| Silviu2010 a întrebat:

Sunt nou in aceasta comunitate. Am aflat de ea pe google in cautarea unei rezolvari pentru mica/marea mea problema. Am gasit ceva asemanator, dar totusi.
Pai, problema mea este cam asa:
- De un timp nu prea mai ies din casa, stau numai la PC, lucrez la website-uri (nu-mi aduc nici un profit) si mai joc cate un joc doua. Motiuvul e simplu. Putini mei prieteni pe care ii aveam si cu care ma intelegeam bine, sau schimbat complet (nu toti, dar mai bine de 70% din ei au evoluat), si nu ma refer la aspectul fizic, si la cel psihic. Multi au luato pe caile cele rele... bani, femei, cluburi, vorbesc mult mai vulgar ca inainte, poate chiar folosesc si stupefiante! Foarte putini prieteni mai am, de fapt. mai am doar 3-4 restul. colegi de scoala/clasa cu care ma intalnesc doar pe parcusul scolii si multi sunt navetisti!
Din astia 3-4 prieteni doar cu 1 ma inteleg cel mai bine, ma ajutat si cu bani cand aveam nevoie, si au fost chiar sume destuli de mari pentru statutul lui financiar zic eu, evident. i-am returnat chiar mai devreme decat i-am promis. Oricum, baiatul asta merge la facultate, ma intalnesc cu el doar prin vacante! restul, nici ei nu prea ies din casa.
M-am gandit intr-un timp sa-mi fac prieteni noi, dar la ce bun! Stau pe la periferie, zona cu multi Rromi, si nu-i suport! Am zis sa ma plimbu prin alte cartiere, dar tot la fel, smecherie cat incape! Nu sunt o persoana violenta, si imi stapanesc nervi foarte bine! eevit orice situatie, cat se poate. si de aceea in ultimul timp nu prea am mai iesit din casa!
Aseara, am fost cu doi baieti in oras la un biliard, iar in drm spre casa, m-am certat cu unu. ia ghiciti, a incercat sa ma faca la bani, mi-a zis sa il caut, iar eu in gluma, m-am dus si ia ca sa vezi... uite banu in buzunarul de la piept. Chiar nu intentionam sa-l caut de bani, am facut-o in gluma, si sa nimenit sa nimeresc fix buzunarul acela!
Chiar nu stiu ce sa fac.
Nici cu taicamiu nu ma prea inteleg. Vorbesc foarte putin cu el ca na. nu prea ies din camera, doar pana la bucatarie, WC, si atat... chiar si mesele le iau in camera!
Cu tata nu prea pot discuta deoarece se enerveaza foarte repede daca nu-i convine ceva! si cand zic repede, e chiar mai repede decat credeti! poate sa fie si din cauza ca mama e plecata!
Nu stiu. multi copii abia asteapta vacanta, eu abia astept scoala, si nu sunt tocilar, dar la scoala ma mai intalnesc cu colegi!
Chiar nu stiu ce o sa fac cand termin scoala, mai am doi ani in afara de asta! (sunt la SAM). Ziceam ca plec din tara, dar nu e chiar asa usor, ca acum se face totul cu pile, si eu cum nu prea mai am incredere in "prieteni"...

Ce ma sfatuiti? sad

7 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Te intalnesti cu prieteni in oras, poate acasa la ei. Acum iarna e mai greu, (poate inveti o limba straina pana la vara) dar daca se mai incalzeste vremea, excursii, sport, alte idei care s-au spus aici.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta Silviu, sincer si eu is cam tot ca tine nu prea am prieteni
i/prietene, pentru ca nu am pe cine...am 2 prietene cu care ma inteleg bine in rest.nu ai cu cine.mai pe scurt cel mai bun prieten al meu este calculatorul
Decat sa ai un prieten mai bine o fata {amica} te intelegi mai bine cu o fata decat cu un prieten
Ai incercat sa vorbesti cu tatal tau sa te mutii de acolo sa ii zici ca nu mai suporti sta printre acei romii?
Nici dincolo nu e totul roz... daca este mama poti merge la ea si poate poti sa iti gasesti un loc de, munca ceva...
Sau incearca sa iti faci o prietena sau amica...nu trebuie neaparat sa o aduci acasa ci sa iesiti
Incearca sa vorbesti si cu tatal tau.cu ideea cu mutatul

| psihox a răspuns:

Cum ar reactiona parintii tai daca v-ati muta in alt apartament sa nu locuiti chiar aproape de rromi, poate asta e cauza ca nu vor prietenii sa mai vorbeasca cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Silviu, prietenii tai au prietene? ai auzit de prietenia cu o fata? este cel mai frumos lucru care ti se poate intampla, pe urma, cu ea poti merge la un cinematograf daca aveti, la un teatru, intr-un parc, intr-o excursie, poti petrece cu ea sarbatorile, o poti prezenta alor tai, puteti juca ceva la calculator sau vorbi pe mess cand nu sunti impreuna, ma mir ca nu te preocupa fetele la varsta ta ar trebui.

| monykhatpu a răspuns:

Nu ti-ar place sa te duci la ceva cursuri sportive: trebuie sa fie vreun sport care sa te agate: fotbal, tenis, karate, inot, judo...
Si cred ca sunt si gratuite numai sa le cauti.
E o modalitate perfecta de a cunoaste oameni noi, plus ca inveti ceva, plus ca ai activitate fizica.
Cat despre tatal tau... E greu sa intelegi oamenii maturi. dar incerci sa vorbesti cu el. Totul tine de comunicare. Poate vrea si el sa se apuce de sport ca sa inlature singuratatea

| Silviu2010 explică:

Nu o prietena e problema, dar mie cam rusine sa o aduc pe la mine... cum ziceam, locuiesc pe la periferie! si sunt multi rromi... imagineaza-ti! evident, nu pot sa evit asta la nesfarsit, dar nu ma simt eu bine sa o aduc acasa. Sor mai lua ciorile astea de ea! e complicat rau sad

| Silviu2010 explică:

Pai ma gandeam sa ma apuc de sala odata cu terminara vacantei de iarna! libi straine stiu doar engleza in proportie de, 60% cam asa! ce am mai invatat de pe net! prieteni... stiti vorba aia. fereste-ma doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur! ce sa mai. is d-aia cu doua fete! astept sa termina scoala si vad eu ce fac mai departe! nu cred ca sunt sigurul care este/a fost in situatia asta, si tot sa descurcat! cred ca e bine sa gandim pozitiv, pe mine ma ajuta cel mai mult vointa de a ma mentina calm, foarte rar ma enervez si cand o fac, inseamna ca am avut motiv prea bun dar si atunci ma calmez repede! dar pana la urma nu`mi pasa ce zice lumea despre mine happy dau cu picioru si merg mai departe! ma gandesc ca nu sunt sigurul si in plus sunt alti care au probleme mai mari decat mine happy
mersi pentru raspunsuri, o sa tin cont de elewinking