| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu e suparat rau pe mine ca vreau sa platesc 704 lei pentru reparatia PC-ului care e vechi de 11 ani care i s-a ars placa de baza si maine urmeaza ca omul de la service sa ii puna piese noi plus garantie.

La tatal meu nici acum nu i-a trecut supararea ca voi da 704 lei pentru asamblarea pieselor in PC si ma ameninta ca daca nu o sa mearga PC-ul o sa imi dea cu el peste cap, dar el ii paralel cu tehnologia.

Am incercat sa ii explic ca o sa am garantie un an pentru piesele noi din PC dar el zice nervos ca pe langa 700 lei puneam inca 300 lei si luam unul nou.

Ce pareri aveti?

40 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce placa de baza ti-a montat.

Intr-o carcasa ATX de 11 ani se poate monta si o placa de baza cu procesor I9 si 64 Gb memorie RAM, iar restul componentelor sa ramana (deocamdata) neschimbat.
La fel se poate monta si o placa de baza cu procesor P1 si 64 Mb memorie RAM.

In ambele cazuri, manopera este identica, doar pretul componentelor difera "un pic". big grin

| Gizăz a răspuns:

Pai cam are dreptate. Daca schimbi placa de baza cu ce ramai de la cel vechi, cu carcasa?

| danbnz a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta sub alta forma de pe alt cont.
Nu te-ai lamurit inca?
Ce faci amice cu 2 conturi?
https://www.tpu.ro/......us-ca-s-a/

| anonim_4396 explică (pentru danbnz):

Fac ce vreau, ce te intereseaza pe tine ca am 2 conturi.

| MihaelaDart a răspuns:

Tatăl tău are mare dreptate. Și eu as fi ales aceeași varianta ca al tatălui tău, cumpărăm un PC nou decât să fi investit într-unul vechi.

| MihaelaDart a răspuns:

Posibil sa fi așteptat ca toți care ți-am dat un răspuns sa cum de acord cu tine, ei bine, înseamnă că nu vezi încă realitatea și când vei câștiga banul tau, vei știi să îl apreciezi mult mai mult. Sunt sigură că la toți le-ai acordat nefolositor, căci nu am zis ca tine laughing. Pe mai târziu vei vedea și la randul tau când vei deveni părinte vei avea aceeași gândire ca a și tatălui tău, acum ți se par că toți nu suntem în pas cu tehnologia! laughing rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaDart):

Eu m-am saturat de raspunsurile tale.

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi incercam sa vezi realitatea, nu a fost cu intenția de a te supăra. Era un sfat prietenesc, tu îl vei lua ca atare! Dac te da banul afara din casa, fă ce vrei!

| Andreeush a răspuns (pentru MihaelaDart):

Îți dai seama că nu îi convine să audă că lumea nu e de aceeași părere cu el.

| Gizăz a răspuns (pentru Andreeush):

Pai pustiul nu vrea pareri. Vrea doar validare ca oricum tot ca el face.

| Navagio a răspuns (pentru MihaelaDart):

Lasa-l ca e prost.

| katy a răspuns:

Tatal tau are dreptate!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca nu zici EXACT ce vei primi de 700 de lei, eu unul nu am ce raspunde. P.S. Daca iti pune componente noi, garantia trebuie sa fie de cel putin 2 ani - poate chiar 3 sau mai mult, depinde de fiecare componenta in parte.

| Fatamuntilor a răspuns:

700 de lei?
am dat de curand 500 tot pentru placa de baza.Dar mi-a inlocuita si tastatura, plus ceva la balamale.Asta pentru un lapoop de 3-4 ani! Dar s-a meritat si sunt multumita! A trimis la Bucuresti, am platit curierul.
Am inteles ca cu cat calculatorul e mai vechi, reparatia costa mai mult pentru ca piesele sunt mai greu de gasit.
Cand am trimis laptotul acolo m-a sunat si m-a spus cat costa am zis ok, in cateva zile a fost gata.
Acuma tu poti intreba si in alte locuri.Dar chiar daca ti-l repara zic ca nu e merita! Stii tu cat e durata de viata a unui PC? 10 -11 ani? Si a cam trait viata!
Chiar nu vrei un PC nou? Asculta-l pe tatal tau! Iti ofera, nu ti-l ia!

| aXy99 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

500 de lei pentru placa de baza veche de 3-4 ani? Muuult.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru aXy99):

Nu doar placa de baza! A inlocuit si tastatura.Plus curierul dus intors!

| aXy99 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Daca ai putea sa-mi spui ce placa de baza e, as putea face un calcul mai precis. Dar daca spui ca ti-a schimbat si tastatura, ai dat bani si pe curier si pe manopera, probabil ca e echitabil pretul.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru aXy99):

Lucrezi in domeniu?
Pai nu stiu ce sa spun! Am laptop ACER - aspire3 15

| aXy99 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu.
Din pacate nu scrie nicaieri modelul placii de baza. Oricum, nu e un laptop foarte vechi, cum e pc-ul respectivului de 11 ani, presupun ca a fost un pret ok 500 de lei pentru placa de baza, tastatura si manopera.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Daca aveai desktop, cu 200-250 RON luai o placa de baza noua...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru aXy99):

Respectivul ma gandesc ca are chestii salvate in PC gen poze, jocuri .....asfel nu inteleg de ce nu vrea sa renute la PC!
Eu, daca as fi in locul lui taicasu nu i-am mai lua nimic pana la vacanta de vara!

| Andreeush a răspuns:

100% de acord cu tatăl tău.
Scuză-mă dar trebuie să fii nebun să repari cu 700 de lei un pc vechi de 11 ani.
Pe lângă banii ăia mai pui câțiva și îți ei unul nou, și ăla nou are garanție.

| Holiday a răspuns:

Arunca-l naiba si ia-ti unul nou cu 1000 de lei. Cum dracului sa dai 700 de lei sa repari un PC de acum 11 ani?!

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

De ce nu te arunci tu? Si asa nu mi-a placut de tine niciodata.

| aXy99 a răspuns:

Are perfecta dreptate tatal tau. Tehnologia avanseaza foarte repede. Mai pune 1000 de lei si ia-ti un pc nou, vorbeste cu tatal tau, poate iti da el.

| Bizon95 a răspuns:

Pai spune-i ca E un PC nou
la un pc vechi de 11 ani schimbi tot
poate, poate pastrezi hdd (si ala ar trebui schimbat cu un ssd care e MUUUULT mai performant, dar daca ai scandal pentru bani, mai bine nu)

| Superior a răspuns:

Daca mai pui 500 de lei, iti poti lua unul de 1200 cu mult superior fata de aproape orice s-a produs acum 11 ani.

| DarthNiger a răspuns:

Tatal tau cam are dreptate, daca mai puneai inca cativa bani in plus iti cumparai un PC nou.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa dai 700 de lei pentru repararea unui PC stricat, vechi de 11 ani folositi?
Pai un PC de 11 ani poti cumpara din nou de pe la second la jumatea pretului pe care o dai la reparatii. Eu de exemplu am avut un PC cumparat cu vrei 350 lei si l-am folosit 8 ani fara probleme. Si acum merge dar nu-l mai folosesc ca am laptop.

| Raducons a răspuns:

Daca e in stare bună repara l, unul nou bun e peste 1000 de lei si mai ieftin nu se compara cu cele vechi.Placa de baza se defecteaza rar, nu prea cred a e defecta, poate are probleme cu HDD-ul.Sa le ceri piesele defecte si vezi ce problema a fost.

| MagicOneT a răspuns:

Daca ai un PC vechi de 11 ani, nu o sa-ti puna nimeni piese noi, poate "refurbished".
Detaliaza putin, 700 de lei doar placa de baza + mana de lucru?
Daca da, e hotie pe fata, te sfatuiesc sa refuzi.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Mai asteapta si ia-ti altul nou

| SacuiuRobert926 a răspuns:

Tatal tau are parere EXAGERATA DE BUNA doar ca puteai cu 700 lei sa iei alt pc. Intereseaza-te

| Navagio a răspuns:

Are dreptate... cum Sa mai faci un pc atât d3 vechi o cazatura. renunta la el si pune diferenta.

| anonim_4396 explică (pentru Navagio):

Sa renunt la el, tu habar n-ai cat de bun a fost acest PC.

| Navagio a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi omule cum dracu sa bagi 700 lei într-un pc de acum 11 ani? Cand iti iei i5 cu 1300 lei... fi serios e o janghina.

| Fe_Petrus_1981 a răspuns:

De acord cu tatal tau, ia-ti unul nou...

| AnonimulFox a răspuns:

Nu ai cum sa iei decât o panarama de pc la 1000 de lei eu am date pe al meu 3000lei

| Paduraru_Stefanut_1990 a răspuns:

Pai in primul rand, ce specificatii are, ( asta e din curiozitatea mea )
daca e laptop decent si merge bine si ruleaza programele pe care le folosesti, merita sa il repari daca e lent si ar merge un upgrade ia-ti unul nou, si un laptop decent nu costa 1000 lei, eu iti sugerez sa iti iei calculator ca primesti mai multa calitate/pret