| FrancezuRN a întrebat:

Salut tot eu, deoarece voi sunteți singurii care îmi dau sfaturi bune.
Deci eu am 18 ani, provin dintr-o familie de etnie rromă, dar diferită, adică la noi nu se fură, nu prea înjurăm, nu ne batem nu facem ce fac acei,, rromi" nesimțiți, tatăl meu este mai închis la culoare, iar mama mea este deschisă! Pe mine mă doare această chestie că sunt de culoare și că sunt țigan, niciodată nu mi-a plăcut de mine când mă uit în oglindă îmi vine să plâng, pentru că eu chiar dacă am niște studii și am o familie foarte bună și retrasă oamenii mă cataloghează tot ca acei Romi.
Vă rog să mă credeți că eu niciodată nu am avut o prietenă de culoare, deoarece nu-mi plac atitudinea și stilul lor de viață, eu detest că sunt țigan!
Mă gândesc și la fetele albe, nu cred că le-ar plăcea așa de mult să iasă cu un băiat de culoare ca mine, am avut o prietenă, ea cred că mă plăcea, dar o dată când vorbea cu mine a uitat să închidă telefonul și sora și mama ei, s-a luat de ea, citez: iar vorbești cu negru’ ăla.
Pe mine m-a durut foarte tare.
am inceput să caut creme poate pot ieși măcar 2-3% la lumină, la față și la mâini, cum credeți că ar trebui să mă comport, să fiu văzut alt fel, credeți că dacă aș face sală, un tatuaj două, m-ar scoate din această categorie,? Spuneți-mi părerile dumneavoastră, accept și bune și rele, nu sunt răutăcios in ciuda faptului că multe persoane sunt răutăcioase cu mine!

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sincer am avut multe experiente proaste cu tiganii si sincer cand vad un tigan pe strada am o anumita teama,plus ca multi traiesc din furat,cersit, amenitari, foarte rar am cunoscut persoane ok, multi au tupeu de ala vulgar si urat, sunt nesimtiti si rai, vulgari, lipsiti de bun simt, omenie, ce sa spun man eu nu pot sa te accept scuzami rasismul daca romanii te iubesc eu nu pot, te iubesc ca faceti Romania de ras in toata europa

| FrancezuRN explică (pentru RAY):

Între atâția oameni buni nu mi-ar păsa de părerea ta! Oricum mulțumesc!

| RAY a răspuns (pentru FrancezuRN):

Sa sti ca multi sunt buni aici dar real e altceva,ma nu toti sunteti la fel, eu care te vad acolo in poza nici nu arati a fi tigan, arati ca fiind alb =roman, eu ti am spus sincer ceea ce cred, nu ceea ce vrei sa auzi, e o diferenta crede-ma

| Bondarel99 a răspuns:

Oamenii nu cataloghează pe rromi după culoarea pielii ci după felul in care se îmbracă și se comporta. Cel puțin așa am observat eu.

| minrest a răspuns:

Draga Francezule, cand cineva te dispretuieste pentru culoare, el nu are nimic contra culorii in sine, ce il intereseaza este ca esti tigan, nu negru. Tu insa iti urasti culoarea pentru ca esti un caz de ura de sine. Pe multi ii aud ca dispretuiesc Romania si ar vrea sa nu fie romani, de fapt Romania, desi mult in urma statelor occidentale, e o tara foarte buna, care se dezvolta si civilizeaza, e foarte placut sa fi roman; degeaba, oamenii astia se urasc si nu ai ce le face. Cu crema nu ai ce face, poti sa fi mai alb ca mine (dupa poza pari deja mai alb ca mine, desi sunt roman), ura de sine nu iese cu o crema. Nu te mai ura si vei fi OK.

| zurick a răspuns:

Nu culoarea pielii te defineste, ci comportamentul. Oamenii care te vor observa datorita caracterului merita pastrati, cei care doar te judeca da-i incolo.Cine are nevoie de astfel de persoane?
Nu te gandi la creme, nu vei rezolva asa nimic, de faptul ca cel mai probabil nu vor functiona nici nu mai zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alb; negru; gras; slab; înalt; scund... oamenii judecă, indiferent de persoană sau de situație! Nu poti să schimbi felul în care te-ai născut ( fii recunoscator cunosc o grămadă de " albi" care au batatorit drumul spre solar, mai rău ca fetele). Ce poti face?! Să înveți, să îți faci un rost pentru tine! Să faci ceva pentru tine! Nu trebuie să demonstrezi nimănui nimic, cine te acceptă, o face pentru felul tău de a fi, iar cine nu... drum bun.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Indiferent de ce cred altii, tu trebuie sa te simti bine in pielea ta! Iti poti lucra corpul insa exclude tatuajele.Crede-mă ca si eu am pielea putin închisă la culoare si multe persoane m-au facut tiganca, insa dupa ce au vazut cum sunt de fapt si ca m-au subestimat crezând că eu nu merit sa traiesc sau sa am drepturi.Trebuie sa fi tu însuti si sa fi de treaba, nu incerca sa fi cine nu esti de fapt, deoarece nu te ajuta cu nimic.Niciodata sa nu spui niciodata, deoarece cu siguranta vei avea pe cineva aproape de sufletul tau si oameni cu care sa te întelegi.Increderea in sine te ajuta sa fi optimist.Meriti"a doua sansa"

| AnoAnonima0 a răspuns:

Lumea nu le place comportamentul vostru nu ca sunteti voi rromi.Deci daca esti un om calculat si de treaba atunci o sa fie totul bine ca nu are nimeni nimic cu etnia voastra.

| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Încearcă să le areți că eşti rrom CU EDUCAȚIE!
Nu îi asculta pe alții, care te critică!
Gandeşte-Te că scopul lor este de a te necăji şi le este ciudă că nu au/nu sunt ce ai tu/cum areți tu!

Din poza ta(sper că tu eşti, şi nu e o poză de pe net) observ că eşti destul de frumos *no homo, sa fie clar!*

Dacă o fată te iubeşte cu adevărat, te accepta cum eşti, şi nu te-ar lăsa dintr-un motiv aşa banal, ca vorbele unor târfe!

Nu înțeleg ce e cu comparațiile astea între oameni!
E mai negru la culoare aşa e! Aşa te-a lăsat Bunul Dumnezeu, aşa a vrut El!

Încearcă să ignori acele persoane care te necăjesc, cum ți-am spus, ele încearcă să te supere!

Încearcă măcar puțin să te accepți aşa cum eşti!

Eu te înțeleg extrem de mult, fiindcă şi eu sunt cam în aceeaşi situație, ma rog, sunt mai alb de fel.

Uite, şi eu sunt PREA ALB, deci PREA ALB, dar eu mă accept, şi cine vrea să mă accepte, ma acceptă aşa cum sunt, cine nu, e treaba lui.

| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Şi nu eşti chiar aşa de negru, cunosc persoane care sunt mai negre decât tine, care nu sunt criticate pentru culoare, şi au foarte mulți prieteni!

| MrJoker30 a răspuns:

Daca vei arata ca esti educat, cu studii si nu tipul de tigan obisnuit, vei castiga respectul celor albi. Ai mai putea sa incerci sa te imbraci ca gangsterii sa para ca esti nigger, nu tigan.

| DixieP a răspuns:

Simte-te bine in pielea ta si nu ii asculta pe cei din jur. Unele persoane sunt concepute doar ca sa barfeasca si sa judece.
Sunt de acord cu pararea ta, unii rromi sunt enervanti prin comportament (am avut coleg de clasa), dar altii sunt mai politicosi, respectuosi decat romanii (am cunoscut).
Nu te schimba. Nu incerca sa fii manusa societatii, sa te dai dupa placul oamenilor pentru ca dupa isi bat joc de tine si esti luat de fraier.
Nimeni nu e perfect. Nu toata lumea ne place. Un om are simpatii si antipatii. Cred ca ar trebui sa iti faci prieteni pe placul tau si aceia sa te placa si pe tine. Nu ca fizic, nationalitate, religie ci ca persoana. Oamenii trebuie sa inteleaga ca nu doar ambalajul conteaza, ci si sufletul.

| GalwayGirl a răspuns:

Dar acum sincer, de ce te doare pe tine de ce crede lumea? Atata timp cat esti un tip educat, si lipsit de acel comportament tiganesc nu vad unde este problema.
Stai linistit ....sunt 'enspe' mii de relatii dintre tiganii si romance (tiganii lipsiti de educatie nu ca tine)
Stai linistit, o sa gasesti pe cineva care sa te placa asa cum esti!
Inca ceva, tiganii nu sunt criticati pentru culoarea inchisa a pielii ci pentru acel comportament josnic!

Sper sa te simti bine, am reusit sa-ti scriu 2 randuri "de incurajare" desi nu suport tiganii nici cu lamaie! laughing)

| andrada2222 a răspuns:

Nu trebuie sa te simti prost pentru cum arati sau de unde provi, din cate am vazut esti un om foarte cumsecade, bun, poiticos etc, cred ca vei gasi pe cineva care chiar te merita si te va accepta pentru cine esti nu dupa cu arati, tu esti tu si nimeni si nimic nu va schimba asta

| gălbenea a răspuns:

Îmi pare foarte rău că treci prin asta, însă nu ne putem alege familia sau originile. Trebuie să înveți să te iubești așa cum esti pentru ca nu poti fugi de identitatea ta. In niciun caz nu iti recomand sa incerci sa iti deschizi la culoare pielea! Eu mi-as dori sa fiu putin mai bronzata, sunt prea alba. Apreciaza ceea ce ai!
Cu ocazia asta o sa-ti spun si ca ma bucur ca exista tigani civilizati. Aspectul fizic trebuie sa il accepti, insa comportamentul este cel ce conteaza. Nu trebuie sa faci nimic mai mult decat sa te comporti civilizat, sa ai bun simt, maniere cat de cat, sa respecti oamenii din jur si vei observa cum tot respectul se va intoarce la tine. Chiar daca imaginea etniei tale este pătată, lumea poate intelege si aceepta ca exista exceptii. Poate dura o vreme deoarece conceptiile oamenilor sunt bine intiparite insa nu e imposibil!
Legat de tatuaje, nu iti recomand. Nu vei face decat sa inrautatesti dupa parerea mea.
Te poti apuca de sala, insa nu pentru parerea celor din jur, ci pentru tine si sanatatea ta. Plus ca vei fi putin mai incantat de ce vezi in oglinda.
Iti doresc mult noroc in viata si sunt sigura ca vei trece peste toate greutatile! continua sa lupti, in ciuda faptului ca ai o situatie mai grea si sa te ambitionezi sa fii tu schimbarea.

| FanCorsa a răspuns:

Poate ar fi bine sa te "camuflezi" sa pari a fi un gangster.