| Natalie4u a întrebat:

Acum mă gândesc: cât de ciudată poate fi viața uneori.
Mi se pare totusi curios de interesant faptul ca parca viata vrea sa-mi dea o lectie prin ironia sortii pe care o traiesc,pentru ca acum am o relatie cu un tip de care ma indragostisem care e milimetric diferit fata de fostul concubin si iar sunt super confuza de nu stiu încotro sa ma îndrept si ce sa fac: adica sa stau singura sau sa-mi sochez toata familia întorcandu-ma la fostul meu concubin de care nu vrea sa auda nimeni pentru ca ei considera ca a fost materialist si el si ai lui parinti si ca de aceea ma vrea înnapoi.
Intr-adevar era manelist, fustangiu, gelos la început(apoi i-am explicat niste chestii interesante) si a prins ideea si incredere, vazând că nu e cazul si nu are cu cine sa fie gelos.
Mi s-a dovedit apoi a fi perfid, materialist, cu cardul meu mereu la el si i se parea ceva normal stilul incredibil de enervant de a sta ore-n sir purtand conversatii deochiate cu toate boscăitele, eu neavând voie nici sa îndraznesc sa arunc privirea spre acel device ca imediat il bloca( de ani de zile deveni-se ca un mecanism)in fine...era deranjant pentru ca m-a facut ceva timp sa ma simt ca un obiect in acea casa în care eu am investit exagerat de mult facand-o fara cusur.
Chiar și mama mi-a spus: este strigător la cer ce faci tu!
Cu toate astea am stat 6 ani cu el doar pentru ca eram super singura, nu voiam sa ma mut in chirie sa fiu si mai singura si nici cu mama si tatal vitreg nu mai puteam locui sub nici o forma si ma atasasem atat de mult de peretii aceia în care am investit cu tot ce era mai scump și s-au făcut modificări de la A la Z și mă atașasem și de pisica mea căreia eu i-am salvat viața și am crescut-o, fiind dependentă de terapia ei incredibilă și de pisici în general.
Eu doar în prezenta lui ma simteam eu însami, atat de bine, confortabil nici familia parca nu vedea atat de clar sufletul meu si tot.
Dāinuia o liniste si o pace, bunadispozitie uneori chiar daca nu primeam afectiunea si pasiunea aceea cu care eram obisnuita cu primul meu iubit cu care tot 6 ani am stat.
Acum ma trezeam dimineața cu patul gol chinuindu-mă să aud cel mai mic zgomot să îmi dau seama dacă mai este cineva în casă, uneori chiar și pisica mieuna de plictiseală si era totul super pe dos comparativ cu fostul.
Il găseam din nou in bucatarie cu tel. în mâna vorbind cu alea sau cu aia, iar eu iar confuză de cele mai multe ori.
Iar acum sunt cu un rockender chipes de care m-am îndragostit si este opusul tuturor aspectelor negative din pricina cărora am avut de suferit în fosta relatie dar nu ma intelege si nu e liniste, orice zic intelege pe dos...pfff, iar nu-i bine.
Stiu ca e super fidel si ok dar ne vedem doar in weekend si ne mai si certam si contrazicem...cu fostii mei nu ma certam deloc.
E ciudat...nici noaptea nu dorm bine cand dorm cu el, nu stiu ce se întâmplã... Fara sa mă gandesc la ceva sau sa fiu nelinistită mă trezesc obosită după un somn agitat şi cateodata am ca niste cosmaruri.
Cred ca in subconstient exista aceasta problema:
M-am indragostit de el fiind un rocker foarte chipes si interesant dar gandeste diferit, nu-i place muzica mea.Cand ma certam cu el imi venea parca sa ma întorc la fostul care mă înțelegea pe deplin şi ma asteapta de peste un an cu bratele deschise, dar ai mei nu vor accepta niciodata si nu vor sa auda de asa grozavie.
Pfff iar sunt confuza...viata asta mi le da pe dos rau de tot...ma gandesc care mi o fi lectia din toata povestea asta?
Fostul nu ma satisfacea ca femeie...nu pentru ca sunt eu pretentioasa ci pentru ca era badaran.
Actualul ascculta numai iron maiden imi place si mie rock ul dar el e obsedat doar de trupa asta de te doare capul...in fine o sa las deoparte muzica...nu e asta pb intr-o relatie.
Problema este ca am dat de niste probleme de cuplu care sunt in contrast cu fosta relatie şi din nou ma face sa fiu confuza.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Esti FEMEIE?
Atunci procedeaza ca atare!

Fa-ti o schita de ansamblu despre barbatul "ideal" pentru tine!
Cand ti-ai conturizat ce doresti, treci la "vanatoare" si alege-ti tu barbatul care-ti place!

Pana acum ai pierdut din viata ta cel putin 12 ani parteneri care au profitat de tine. O femeie care "sponsorizeaza" un barbat doar sa aiba pe cineva alaturi, este expusa din start la excrocherii!
Mai bine fa-ti relatiile mai scurte si asculta si de parerea celor din jur!
Cand esti indragostita, esti victima sigura pentru escrocii care vaneaza cate o domnisoara batrana, care ar da orice pentru a avea "un barbat chipes" alaturi.
Mai bine-ti cauti aventuri ocazionale sau de scurta durata, care nu sunt dureroase la despartire, decat sa te simti golita si abandonata dupa relatii de ani de zile!

| Violleta2022 a răspuns:

Cauta-ti un al 3-lea!
De data asta, selecteaza unul caruia ii place muzica clasica, sa fie un domn adevarat, ca sa poti vedea diferenta intre el si ceilalti.

| Natalie4u explică (pentru Violleta2022):

Sinceră să fiu nu îmi doresc nimic altceva decât normalitate și echilibru.

| Eireann a răspuns (pentru Natalie4u):

De ce trebuie sa fii intr-o relatie pentru a gasi normalitate si echilibru? Dupa o despartire, mai ales una dureroasa, eu zic sa iti iei timp pentru tine macar cateva luni, sa incerci sa te debarasezi de bagajul emotional ca sa vezi clar si sa incepi o noua relatie fara sa privesti mereu inapoi. Cat despre singuratate, te inteleg dar sa stii ca singuratatea poate sa fie si in 2.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mie îmi plac răspunsurile simple.
Simplifică.
Azi respiri aerul de ieri, bei apa de ieri, mănânci mâncarea de ieri?
Nu!
Next.
Următorul.
Solo se vive una vez!
https://www.youtube.com/watch?v=KgQmggoeHBo

| Natalie4u explică (pentru sadrian46):

happy Aveți dreptate domnul Adrian.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De ce faci atata caz din acest lucru? O spui de parca viata te scoate in fata destinului de a salva miliarde de persoane, cu un sacrificiu sau ceva. Nu.

Tu te gandesti la fostul barbat, care din ce ai zis... nu era fidel. Atunci cum poti sa te gandesti la asa ceva? Nici de actualul nu iti place. Atunci renunta si gata. Scopul tau in viata este sa fii fericita, ca toti de altfel. Asa ca fa ceea ce te face fericita. Nu sta cu cineva daca nu iti place, pentru ca iti trece viata (aici ma refer ca nici primul nu e bun).

| anonimg a răspuns:

Te sfătuiesc să citești cartea "Căminul adventist":
https://www.viatasisanatate.ro/caminul-adventist
Numai așa îți vei da seama cum trebuie să fie oamenii; numai așa vei ști ce să alegi.
Sunt lucruri care nu-ți vor plăcea în carte; dar fericirea vine dintr-un singur izvor.

| Natalie4u explică (pentru anonimg):

Îti Mulțumesc... obisnuiesc sa citesc si as vrea sa-mi fac timp sa citesc mai des.

| anonimg a răspuns (pentru Natalie4u):

Ce ti-am recomandat eu este mai mult decat o carte. Iti vei da seama de asta numai dupa ce vei incepe sa o citesti.
Si numai dupa ce o vei termina vei intelege valoarea ei.

| Sofer a răspuns:

Cine sa va mai inteleaga si pe voi laughing tot la fostul va ganditi.

| Natalie4u explică (pentru Sofer):

Am stat 6 ani cu el si l-am iubit si el înca ma iubeste si ma vrea înnapoi dar chiar nu nu se mai putea cu unele chestii...doar i-am explicat si am discutata cu el sa-si revina ca voi pleca si nu ma crezut ca plec nici cand îmi faceam bagajele.
Mereu credea ba ca ma razgandesc ba ca ma întorc la el.
Si acum spera la fel.

| siriusblack98 a răspuns:

Cat voi trai pe acest pamant nu voi intelege acest aspect al vostru,femeile, care spuneti ''m-am combinat cu x si y doar pentru ca eram singura si na, plictiseala'' wtf?! Atunci meriti sa suferi daca nu cauti ceva mai pun si te legi la cap cu primul iesit in cale. Spui de fostul tau ca era superficial si pe interes dar tu te combini cu un tip doar pentru ca este chipes, cu toate ca din ce inteleg este prost gramada si nu te intelegi cu el sub nici o forma.Tu nu ai dat de absolut nici o problema de ''cuplu'', singura problema aici esti doar TU.Pentru ca dormi cum iti asterni patul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti dusa du-te la psiho

| Csander a răspuns:

Dar nu te intelegi nici tu, pe tine, dar apoi noi?

Ideea in sine este ca tu cauti ce ai avut, nu esti deschisa spre schimbare, spre ceva nou, cel putin asta am inteles eu.
Pe langa asta, singuratea e grea, intr-adevar. Partea mai nasoala este ca alegi sa ai pe cineva langa tine nepotrivit doar din cauza ca nu vrei sa stai singura, iar asta te impinge la o gramada de greseli, greseli pe care le faci intentionat, negandind situatia deloc.
Oricat de bine te-ai fi simtit cu primul, al doilea, al treilea, al saptelea, trebuie sa fii constienta ca perioada aia a trecut, iar persoanele nu-s niciodata la fel. Nu trebuie sa cauti ceea ce ai avut, trebuie sa evoluezi tu, personal, nu sa ramai in trecut si sa te legi de fiecare chestie.

| Raizing a răspuns:

Hey -Nati-

Iata, rezumat foarte pe scurt, scenariul acestei actiuni: renunta la cei vechi! Cauta ceva nou! Dar, ca efect secundar al remediului xDxD