| Roxkkmq a întrebat:

Salut tpu.Am 14 ani și am o situație complexa.
Sunt singur la părinți și îmi doresc un frate.Cand eram mic și mă întreba mama ziceam că nu că nu vreau să împart.
Acum, mi-am dat seama că un frate este singura persoana care mă poate ajute și la bine și la greu.Am auzit-o pe mama vorbind la telefon cu o prietena spunând că nu mai face copii că e bătrână (40 de ani).Nu îi pot spune direct că vreau un frate...ei îmi oferă toate condițiile și vreau să fiu cat mai perfect.Ce pot face?

13 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

E greu fara un frate. Tare greu. Insista la parinti. Explica-le in primul rand de ce e necesar un frate. Cauta in cartile de psihologie. Explica-le cat de importanta e stabilitatea pe care ti-o da un frate. Ca atunci cand ei nu vor mai fi, nu o sa ai cu cine imparti durerea. Mai ales imediat dupa. Ca nu vei avea cu cine sa iesi in oras. Ca nu vei avea cu cine schimba o vorba, atunci cand prietenii vor fi indisponibili, sau cu familiile lor. Probabil tit va fi greu sa citesti asa ceva, dar sunt argumente stabile pentru ei. Oricum, e tarziu. Trebuia un frate de varsta ta. Mama nu trebuia sa paseze responsabilitatea in gandurile unui copil, trebuia sa se gandeasca ea la lucrurile astea. Solutia pentru tine e urmatoarea: fa-ti cati mai multi prieteni. Cati mai multi. Nu te certa cu nimeni niciodata, ca sa nu ramai singur. Ramai in relatii bune cu toate rudele, pastreaza stransa legatura. Cati mai multi prieteni, si casatoreste-te devreme, fa-ti propria familie numeroasa, ca sa poti fi fericit. Retine ce ti-am spus

| Plato a răspuns:

Ba da, ii poti spune direct, care e problema? Spune-i ca ti-ai dori un frate, si de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te maturizezi, Ai 14 ani Ai buletin Nu mai esti copil. Asa ca trebuie sa intelegi cum merg lucrurile pe lumea asta: Si daca ti-ar face un frate u ai avea 15 ani cand el s-ar naste. Imagineaza-ti ca in cativa ani Pana ca bebelusul sa ajunga la 7 ani u o sa fi plecat de acasa:Facultate, Job etc. Deci practic Tot ce ai spus sus este "gand foarte copilaresc"
La 40 de ani marcata foarte greu mai poate face copii. +E neobisnuit la varsta aia/riscuri de sanatate etc.

| Meme10Memu a răspuns:

Oricati frati surori ai avea tot singur esti in universul tacut si rece. Bucura-te ca nu ai concurenti la mostenire. happy Cand vei muri fratii si surorile nu vor intra in mormant impreuna cu tine.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Sonia822):

Am spus.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Plato):

Decat 10 baieti si nicio fata mai bine se chinuie mama doar cu un baiat. Decat 10 fete si niciun baiat mai bine se chinuie mama doar cu o fata.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana va fi rupt de glia stramoseasca plecand printre straini dupa facultate nu-si mai mai putea simti aproape eventualul fratior sau surioara. 22-15 = 7 ani adica va avea cel mult 7 ani fratiorul sau surioara cand va fi stramutat.

| darrio2007 a răspuns:

Nu se intampla nimic daca le spui ce gandesti. Cere-le mai multa actiune.

| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa te gandesti un pic, daca acum ai 14 ani, pana ramane mama gravida, pana apare fratiorul si pana o sa mearga in picioare si sa tepoti intelege cu el, asta inseamna 3-4 anisori, tu vei avea deja 17-18 ani si nu te va mai interesa sa stai in casa si sa te joci cu un copilas mic.
Cand tu vei avea 20 de ani, el va avea doar 6 ani. In loc sa iesi cu fetele la plimbare, mama te va pune sa-l duci la scoala, clasa 1-a, sa faci lectii cu el, sa-l ajuti sa deseneze samd.
Crezi ca te poate ajuta el cumva, fiind o diferenta atat de mare intre voi?
Cand el va implinii el 20 de ani, tu vei avea 34 de ani. Om in toata firea atunci, probabil cu copilasi la randul tau.
Cu ce te-ar mai putea ajuta fratele la varsta aia?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Infiati un orfan. Cu ocazia asta nu mai face nici maica-ta copii, si te scoti si tu de un frate.

| Delcatty a răspuns:

Da, chiar ca e complexa situatia.
Stiu un cuplu unde femeia respectiva a facut un al doilea copil la 40 de ani, asta fiindca se recasatorise si isi dorea sa o reia de la zero. Din cate stiu, copilul este sanatos si bine. Varsta nu e un factor, cel putin 40 de ani inca merge. La limita, dar merge.
Ii poti da anecdote, ii poti prezenta cazuri in care a fost bine. Ii poti explica motivele tale. Ii poti arata cum te simti si ce s-ar schimba in bine daca ai avea un frate.
Altfel, nu te cunosc si nu stiu toate detaliile.
Incearca sa te pui in locul mamei tale si sa vezi ce o impiedica sa aiba un al doilea copil. E o decizie foarte importanta care trebuie gandita mult. De-asemenea, factorul financiar e decisiv. Isi permit ai tai un al doilea copil?
Empatia te poate ajuta in acest caz. Daca te pui in pielea ei si o intelegi, poti obtine o "negociere".
Succes!

| qwertpro a răspuns:

Salut! Ei bine din cate inteleg iti doresti un frate mai mult pentru a avea un sprijin emotional. Poate ca te simti singur sau ai vrea sa iti impartasesti o povara sufleteasca cu cineva, dar nu ai cu cine, si aceste ganduri interioare ti-au provocat o dorinta de a cauta o persoana care sa iti fie alaturi.De ce nu ai incerca sa iti faci un prieten care sa iti fie ca un frate? Da, inteleg ca dureaza timp, dar totusi gandeste-te la faptul ca daca de exemplu mama ta ar naste un baiat acum, ar trebui sa astepti minim in jur de 13-14 ani pana acesta va creste si va fi in stare sa iti fie un suport emotinal pentru ca la aceasta varsta incepem sa vedem viata din toate aspectele ei.Peste 13 ani tu vei avea deja 27 de ani si posibil ca tu deja sa fii tatal cuiva.Mai ales ca la 40 de ani pentru o femeie e mai greu sa dea nastere unui copil de cat pana la varsta de 30 de ani, si exista unele riscuri, iar mama ta este constienta de ele.

| Nilsson a răspuns:

E greu sa mai faca un copil la varsta asta si chiar daca ar reusi ar fi o diferenta de varsta prea mare intre voi.
Dar nu-i nimic, poti sa iti faci un prieten de catarama care sa iti fie ca un frate.