| N0amNume a întrebat:

am 14 și sunt băiat, am o soră de 10 ani care m-a supărat foarte tare astăzi și am înjurat-o, ea a început să plângă și m-a spus mamei care m-a certat, dar eu fiind foarte nervos i-am spus să mă lase în pace cu copila ei retardată. M-a pedepsit și nu știu ce să fac, m-a trimis în camera mea și de la ora 11 stau în cameră, ce să fac?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Baga niste manele cu salam & guta sa vada ca o duci bine in viata

| Doreliana a răspuns:

Sa te gandesti la intrebarile de mai jos, in timp ce inspiri si expiri adanc!
De ce/cu ce te-a suparat sora ta?
De ce esti tu asa nervos?
De ce o consideri pe sora ta retardata?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu faci nimic, stai acolo pana iti spune maica-ta sa iesi si inveti sa vorbesti frumos si respectuos atat cu parintii cat si fratii, indiferent ca sunt mai mici sau mai mari.
Mama ta a reactionat corect, dar pedepasa este mult prea usoara.
Daca eram in locul mamei, iti confiscam si telefonul si laptopul sau dupa ce scrii aici, ca sa fii cu adevarat pedepsit, nu sa stai pe forumuri, sau sa te joci.

| Andreeush a răspuns:

Reacția mamei tale e normală, nu trebuia să te porți așa cu sora ta mai mică.

| Apokales a răspuns:

Doar asteapta, lasa timpul sa le rezolve. Este parinte stie cum sa reactioneze. Se va calma, iti va vorbi pe un ton autoritar, iar dupa va reveni la sentimente mai bune, cam asa se intampla.
Nu ca as sti din experienta sau ceva de genul laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil a fost spectatoare la incident și consideră că nu te-ai comportat cum trebuia.
În perioada asta e mai greu cu nervii uneori dar, încearcă să te comporți mai ok cu surioară-ta.

| AlexCristi97 a răspuns:

Iti ceri scuze si ii spui ca realizezi ca ai gresit si ai reactionat impulsiv.

| Clarity a răspuns:

La varsta ta este foarte usor sa te enervezi pe sora ta fiindca nu intelegi de ce nu face ce ai face tu sau de ce nu iti da pace. Ce trebuie tu sa intelegi la 14 ani despre sora este un lucru, are 10 ani, tu esti fratele ei mai mare si te iubeste foarte mult.
Tu trebuie sa o inveti ce ii bine si sa fii acolo pentru ea cand are nevoie, inteleg ca ii o responsabilitate mare dar poti sa faci cat poti tu. Ceea ce nu trebuie sa faci ii sa te enervezi pe ea fiindca vrea sa vorbesti cu ea sau sa te joci cu ea.
Intelege ca singura diferenta ii varsta si tu ai fost la varsta aia si faceai prostii dar sper ca nimeni nu a folosit cuvantul 'retardat' cand a vorbit despre tine.
In timpul in care ai stat in camera sper ca ai realizat de ce ai fost pedepsit, si cat de important ii sa iti respecti sora.
Sper sa te ajute.