| AgatosDaeimon a întrebat:

am 16 și sunt băiat, am o soră de 7 ani care este foarte enervantă, adică tot vrea să o iau în brațe și tot așa, îmi puteți să-mi spuneți cum pot să îi spun să se oprească?

2 răspunsuri:
| Naavin a răspuns:

De ce ai vrea sa se se opreasca? Nu va intelegeti, va certati, ti-a gresit cu ceva...
Nu uita ca atat ea cat si tu va aflati l varste dificile. Tu esti adolescent, iar ea intra in a doua etapa a copilariei, etapa in care te simti mereu respins si parca nu iti gasesti nimic de facut. Ea se maturizeaza, de aceea are nevoie de multa afectiune si de dragoste. Poate ea gaseste dragostea in imbratisarile tale. Nu te purta rece cu ea, iti va parea rau, nimic nu e cum e o sora/frate. Ai rabdare cu ea, desi stiu ca e greu, si eu am un frate si am fost mereu o fire vulcanica, de obicei nu prea am rabdare, dar cu timpul vei vedea ca veti intelege, invata sa ai rabdare, cand vei avea copii ce vei face? O carte înţeleaptă spune:
" Ce este mai bun si mai frumos, decat ca fratii sa locuiasca impreuna" (Psalmi 132:1). Relatia voastra frateasca se va consolida, tot ce trebuie sa faci este sa ai rabdare, insa nu si atunci cand face cate o prostie sau un lucru rau. Pune-te in locul ei: daca tu ai fi ca ea de mica, iar ea ar fi mare si ai ruga-o sa te ia in brate cum te-ai simti? Stiu ca e greu uneori dar un aforism latin spune:
"Cat timp respiri, traiesti!", adica atata timp cat esti in viata poti sa te schimbi, poti deveni mai bun, atat tu cat si ea, doar ca ea e mica si va mai dura pana sa inteleaga.
Sper ca te-am ajutat. Numai bine!

| YoULoVeAnGeL a răspuns:

Hello. Am un frate mai mic. 12 ani diferenta. Cand avea el 7 ani eu aveam 19. Crede ma. Am ajuns la 22. a crescut. Mi e atat de dor de clipele si momentele alea incat as da cativa ani din viata numai sa ajung din nou sa il vad asa. Si eu eram de aceeasi parere atunci. Dar acum e total diferit. Eu zic sa pretuiesti momentele astea din suflet pentru ca ai incredere in mine. nu le mai intorci niciodata. Si o sa iti para rau.