| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU. Am avut o relație cu o fata timp de 2 ani de zile, totul a fost bine și frumos, nu ne-am certat, ne-am înțeles de minune, pana când după 1 an și ceva am simțit eu ca ceva nu e in regula, am vb cu ea despre asta dar a negat totul și ca suntem bine. La 3 luni se desparte de mine fără niciun motiv concret prin mesaj… știind in adâncul meu ca nu am gresit cu nimic, poate ca am neglijat-o uneori dar cred ca era normal sa vorbească cu mine despre asta(muncesc mult și pe lângă asta am și o mică afacere). I-am acceptat decizia fără sa o întreb nimic iar la 5 zile ma tot caută prin mesaje, spunându-mi ca vrea sa ne vedem și poate mai meritam o șansa. Am acceptat sa ne vedem, am purtat o discutie, i-am cerut sa își pună gândurile in ordine iar la 2 săptămâni i-am scris, dar ea fără doar și poate nu mai își dorea împăcarea pe care o ceruse. Am încercat sa o întorc din drum, am comis câteva greșeli tactice dar fără niciun rezultat ea era de ne clintit. Trecuse deja 1 luna de zile, trecusem peste ea, acceptasem despărțirea și durerea, începusem sa ma concentrez mai mult pe mine și ea ma caută, cerându-mi împăcare cu lacrimi in ochi, promițându-mi fel și fel, ca face, ca drege, am zis da fiu eu ăla bun și prost de dragul sărbătorilor și poate se vor îndrepta toate, dar din contra, după ce i-am oferit șansa ea la fel de indiferenta, nu făcea nimic pentru relație, cum o lăsam in pace câteva zile cum începea sa ma caute disperata, când sa aflu ca in timp ce eram despărțiți ea deja s-a văzut cu fostul…probabil a vrut sa vadă dacă ma iubește sau nu, dar lucrurile in momentul de fata stau prost de tot și încerc sa o înțeleg dar nu pot. E foarte rezervată, nu vorbește deschis cu mine, nu vorbește deloc, sta tot timpul pe telefon de vorba cu o prietena iar cu mine deloc, ea e o fata mai singuratica așa nu are prieteni și cred ca s-a împăcat cu mine din cauza anturajului meu de prieteni, Gașca, etc. Ma refuza din orice punct de vedere, evita sa ne vedem, la pat nu mai zic… ce vreau sa zic ca eu încă lupt ca prostul pentru relație dar ea nu face niciun sacrificiu. Credeți ca mai merita sa lupt atâta pentru ea? Ce o vrea oare fata asta? Încep sa îmi pierd încrederea in ea și simt ca obosesc…spune ca mai are sentimente pentru mine dar nu la fel de puternice…eu nu prea cred bălăriile astea, oare sta cu mine de teama de a nu fi singura? Chiar nu o mai înțeleg…voi ce credeți? Mersi

19 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Tipa nu a fost deschisă cu tine, s-a despărțit pe neprevăzute, iar apoi, tot ea ți-a cerut împăcarea, după a făcut-o pe inabordabila și iar s-a întors ca un cățeluș catre tine. Clar a fost vorba de fostul ei la mijloc sau chiar de un alt băiat, pentru care a lăsat relația cu tine, însă atunci când am văzut că lucrurile nu au mers, s- gandit sa se întoarcă în locul unde avea stabilitate, stia ca o vrei inapoi, pentru a nu rămâne singura. Fiind fata, eu așa văd situația. Din moment ce ea nici măcar nu te atinge in vreun fel, nu vorbește cu tine, nu înțeleg de ce ai mai vrea să lupți pentru acea fată, nu merita nici sa ridici degetul mic pentru ea, nu merita absolut niciun efort. Stai cu un străin în casă, nu cu o iubita, asta e clar. Eu dacă aș auzi că persoana de lângă mine mai are sentimente pentru mine însă, nu la fel de puternice, mi-aș face bagajul și aș pleca în secunda doi. Clar se teme de singurătate și este cu tine numai pentru a nu rămâne singură. Mai ales că nu are prieteni, tu ești cam singura persoană la care se refugiază, dacă cu altele nu i-au ieșit.
Meriți ceva mult mai bun, meriți pe cineva care să te aprecieze cu adevărat și să depună eforturi în relația cu tine. Cand ești într-o relație cu cineva, asta nu înseamnă că stai în pat și totul este perfect, trebuie mentinuta relația, iar ea, nu are nici cea mai mica tragere de inima. Sincer, nici măcar nu are rușinea să facă ceva cat de mic.
Fa-ți putina ordine in viața și in suflet, ea nu are ce caută pe acolo.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru AnemonaP):

Așa este, însă după ce am scuturat puțin pomii și am aflat tot de la ea ca s-a văzut cu fostul, mi-a zis ca nu vrea sa ne despartim definitiv…însă am știut ca a fost cineva la mijloc, nu pot sa dispară sentimentele așa dintr-o data, dar după toate astea mi-a zis ca nu mai are sentimente pentru el…acum nu știu simt ca ar trebui sa plec dar nu pot, am sentimente pentru ea, țin la ea…dar nu o vreau așa cum e acum lângă mine…ce crezi ca ar trebui sa fac? Ma gândeam sa dispar de mâine sa nu o mai caut sa vedem ce are de gând sa facă, ținând cont ca ne despart 2km…

| AnemonaP a răspuns (pentru SENTIMENT77):

Chiar dacă vei dispărea, va veni tot ca un cățeluș la tine, pentru că este singură și asta caută la tine, cum pot mi sta cu o persoană care este stană de piatră lângă tine, nu pot înțelege. Înțeleg ca tii la ea, însă, acțiunile ei ar trebui sa te îndepărteze. Îți irosești timpul lângă ea

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru AnemonaP):

Nici eu nu știu cum pot rezista, cred ca de 3 ori a tot venit la mine ca un cățeluș, bă ca a fost proasta și nu a știut sa aprecieze, bă ca se gândește la mine de câteva zile și nu știu ce, ca simte nevoia sa vorbim, când s-a despărțit de mine eu ii ceream sa ne vedem sa discutam însă spunea ferm NU, eu ca un prost de câte ori a cerut mereu m-am dus la ea…într-adevăr e ca o stana de piatra lângă mine, țin la ea, mi-e greu fără ea…dar decât așa mai bine deloc…sunt sigur ca o sa vina iar la mine…

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Văd că face naveta între tine și fostul. Când celălalt nu o mai vrea, revine la tine.

"sta tot timpul pe telefon de vorba cu o prietena"

Acea prietenă știe mai multe decât tine!

PS: Las-o, dar pentru totdeauna!
Dar, dacă a observat că ești ușor de modelat, e vina ta că-i dai mereu șanse. De fapt, nici pe a doua nu o merita.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru floresdemayo):

Știu, sunt conștient ca știe mai multe decât mine, iar eu prost in momentul despărțiri i-am și dat mesaj lu fata aia "încercând" sa aflu ce se întâmpla cu ea…cred ca o și influentează intr-un fel aia cine știe ce ii bagă in cap

| mi25 a răspuns:

Tu chiar nu vezi ca - voit sau din instabilitate psihica - isi bate joc de tine? Cu asemenea persoana vrei sa-ti continui viata? Daca o accepti iti spun proverbul cu sacul si peticul.
Dupa femei si tren sa nu alergi niciodata: vin altele. Si inca ceva: Zoe fi barbata. (pardon, esti in corp de barbat).

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru mi25):

Ideea e ca am întrebat-o zilele astea dacă se vede cu mine in viitor sau dacă vrea un viitor cu mine mi-a zis "nici nu m-am gândit, de ce sa te mint" după o relație de 2 ani de zile…chiar sa-și bata joc de bunătatea și sentimentele mele? Mai exista oameni din ăștia narcisiști și egoiști?

| anonim_4396 explică (pentru SENTIMENT77):

Greșeală mare că tu speri să se întoarcă la tine. Ce ar mai fi de salvat? Tu... fii demn cu toată iubirea pe care i-ai oferit-o. Spune-i că pui punct definitiv, e consumată relația, total transformată și îți displace profund, nu ai nevoie de o așa relație (fără prea multe explicații că sigur caută conversație/ceartă/victimizare etc). E simplu, nu îți faci timp, respingi, nu cedezi ținând cont de faptul că o femeie are durata de vindecare sufletească mult mai rapidă decât un bărbat. Bărbatul care a iubit, odată rănit, e marcat tare și nu își mai deschide altarul pentru a primi așa ușor o alta pe care să o iubească...

Știi ce îți dorești... e just că meriți mai mult. Să vină vremea.

| mi25 a răspuns (pentru SENTIMENT77):

Tine cont ca daca reveniti si va uniti, aceste probleme si dispute te vor urmari toata viata si la certuti minore vor rabufni.

| wildthing a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu floresdemayo.

| dinaprilie a răspuns:

" ce o vrea fata asta?" laughing laughing
Secretele universului, asta vrea!

| 1997onur a răspuns:

-_-

| DaFrateEuSunt a răspuns:

O sa iti vorbesc semi-formal pentru ca asa m-as putea exprima cel mai bine in cazul de fata.

Din ceea ce ai scris tu si din ce intrebari ai pus la sfarsit am inteles urmatoarele lucruri: esti o persoana buna, iubitoare si muncitoare. Vrei ca totul sa fie frumos, dar nu poti reusi sa faci sa se intample intocmai. Ea se joaca cu tine, cu sentimentele, cu inima ta. Nu meriti asta. Esti un barbat bine. Esti bun la suflet. Esti mai bun decat ea. Ea nu merita o persoana ca tine.

Pune piciorul in prag si desparte-te de ea TU. O va afecta cel mai sigur. Probabil se va gandi in felul urmator: "m-a lasat pana si fraierul asta care ma primeste incontinuu langa el" sau "m-a lasat fostul, m-a lasat si asta...(probabil se va gandi ca ea nu are nicio vina si va da vina pe faptul ca "toti barbatii ca sunt la fel")"

Probabil sunt niste rahaturi ce am scris aici, posibil sa nu. Intelegi ce vrei din ce ti-am scris, dar mesajul meu este asta: lasa femeia ca meriti sa fii fericit pentru ca nu esti fericit cu ea.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Așa este, chiar și sora mea mi-a zis ca nu sunt fericit atunci când sunt cu ea…îmi doresc sa fie totul bine dar nu pot cu ea, e o persoana leneșă, părinții au ținut-o in puf, nu știe sa facă sacrificii, ajunge de la munca și sta acasă in pat efectiv, nu are hobby nu are o alta activitate, in schimb eu după munca merg și la sala iar in Weekend ma ocup și de afacerea mea și cu toate astea încerc sa îmi fac timp pentru noi iar ea ma evita, ma dor anumite chestii și îmi e greu sa renunț la ea dar nici așa nu pot…

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru SENTIMENT77):

Eu iti spun, fa greul, desparta-te de ea, iar dupa asteapta.
e greu la inceput, dar vei vedea ca va deveni mai bine.

| Dormeo a răspuns:

Nu stiu ce traume are fata asta de e asa inchisa in ea dar ar trebui sa ii explici: ori esti deschisa si comunici cu mine, ori pa.

| Claudia10girl a răspuns:

Eu zic sa nu o mai cauti.

| iliiiinca a răspuns:

Scuze, dar ce anume sa mai faca aceasta fata pentru a te desparti de ea? Face toate lucrurile astea pentru ca vede ca esti slab si ca ii permiti. Mai are sa il aduca pe altul in patul tau si sa si-o traga.
Impune-te si las-o sa plece sa-si vada de viata ei, nu o mai primi inapoi.