| thunder11 a întrebat:

Salut TPU, am nevoie de parerea voastra aici, deci eu am 14 ani mai am putin si fac 15 iar am un frate vitreg care are 8 ani si are autism, voua vi se pare corect ca eu sa imi petrec urmatorii ani din viața stand cu el in camera?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca astea sunt conditiile, da. Până te insori.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, de ce nu?
Sunteti fratiori chiar si vitregi si daca nu exista posibilitatea sa aveti fiecare camera lui, puteti sa o impartiti frateste, ca sunteti amandoi baieti.

| thunder11 explică (pentru Violleta2022):

Da eu nu as avea o problema cu asta dar el este foarte dezordonat si foarte cicălitor adica el este mai mult in lumea lui

| Violleta2022 a răspuns (pentru thunder11):

Fiecare copil este diferit si tu va trebuii sa vorbesti calm cu cel si sa-l intelegi, fiindca esti mai mare de varsta si nromal la cap.
Din pacate, in situatia in care parintii tai au probleme financiare foarte mari si nu-si pot permite sa cumpere o casa cu 3 dormitoare, vei fii nevoit sa imparti acel dormitor cu fratele tau vitreg.
Din atata lucru nu moare nimeni.
Iti poti face temele in camera parintilor sau la bucutarie, daca el face zgomot, dar daca il lasi in pace, va fi tacut si se va ocupa numai de jucariile lui.

| Violleta2022 a răspuns:

Un copil autist nu te ataca si nu-ti face nimic, daca il lasi in pace, in lumea lui.
Unii autisti sunt genii la matematica sau limbi straine... vezi poate iti face si tie temele, daca te porti frumos cu el! happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înțelegi prin corect? Ai unde dormi?

| thunder11 explică (pentru sadrian46):

Normal doar ca parintii mei vor sa cumpere o casa cu 2 camere nu 3 si de aia zic

| sadrian46 a răspuns (pentru thunder11):

Poți să zici, că ei cumpără de banii care îi au.

| thunder11 explică (pentru sadrian46):

Pot sa cumpere cu 3 dormitoare dar dureaza mai mult asta e faza si ei nu vor sa astepte

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă are autism sever și e violent, nu e normal, dar aveți de ales? Au părinții tăi suficient spațiu încât să-i facă o cameră doar a lui? Dacă are nevoie de supraveghere permanentă, ar trebui să stea în camera părinților tăi, deși ești destul de mare, bănuiesc că ai și tu teme de făcut și poate fi o distragere.

| AliGab a răspuns:

Draguta, altii nu au ce manca si tu te plangi ca nu ai camera ta? Atat de egoista esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu în locul tău mă duceam la celălalt părinte și stăteam acolo.

| Anonimul151 a răspuns:

Și ce dacă are autism și trebuie să stai cu el intr-o cameră?

Trebuie să îl accepți așa cum e, și să nu vorbești urat cu el.

Dacă e liniștit, și nu e violent nu ar fi nici o problemă.

Însă dacă e agresiv..., trebuie să vorbești cu părinții tăi. Pentru că atunci nu e chiar atât de ok.

| Anonimul151 a răspuns:

Din cate am văzut răspunsul tău către alți utilizatori, ai spus ca fratele tău e foarte cicălitor și dezordonat.

Cu dezordinea, ar trebui să îl ajuți să învețe să fie ordonat. Când vrea să pună ceva undeva unde nu îi e locul, tu spune-i: Uite, nu e bine acolo. Ci aici... ( înțelegi tu ce am vrut sa spun ).

Și așa se va învața și el.