| Dariuus2003 a întrebat:

Am o intrebare ce ma macina de ceva vreme... eu am tenul destul de deschis si n-am parul foarte inchis. Dar am sanse sa fiu de etnie roma? Adica nu-mi cunosc foarte bine genele dar stiu ca bunicul meu avea limbajul de rom identic si era mai inchis la culoare si pe langa toate acestea am in sange muzica tiganeasca si am invatat limba in foarte putin timp si dansul lor la fel. Ceea ce vreau sa zic e ca nu e neaparat sa fie inchis la culoare ca sa fii rom, nu? Va multumesc anticipat

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Sunt romi cu culoarea părului roșu deschis, galben-blond închis și cu ten cam la fel.

| SilentRain a răspuns:

Și de ce ar fi asta o problema?
Cel mai bine Intreab-o pe mama ta

| alina2k18 a răspuns:

Nu, in functie de zona si ce tip de romi sunt, unii si f albi si femeile blonde cu ochii albastri, stiu eu unii de isi fac veacul printr-o piata de au portul traditional si sunt albi, deci nu e neaparat sa fi inchis la culoare.
https://farm3.static.flickr.com/2097/2746865560_e30aca5acc.jpg

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Da eu nu inteleg de ce tiganii sunt albi daca originea lor e india si daca unii tigani sunt albi de ce li se spune la tigani ciori?

| Legion7X a răspuns:

Sunt și romi albi de culoare ca laptele, depinde de bunici sau neam. alți sunt albii la culoare și treptat capătă o piele închisă, devenind în timp un ten și mai bronzat. În fine, toate depind de genă în general.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca ai fi rrom care ar fi problema? Si ei tot oameni sunt, dar daca ai un ten deschis nu cred ca te poate suspecta careva daca te imbraci normal si ai un comportament civilizat.si sunt olteni care au tenul mai inchis ..acum depinde si de fizionomia fetei si de accent si comportament.