| Hittler123 a întrebat:

am o intrebare la care trebuie raspuns concret... Vreau sa vin in Tara dar nu stiu daca pot intra pentru ca sunt minor am 17 ani si trebuie sa ajung in Romania eu acum sunt in Germania si vreau sa stiu daca pot intra in Romania fara imputernicire sau ceva acte... Daca pot intra singur doar cu buletinul, merg cu autocarul. Dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| NYK4u a răspuns:

Nu cred ca poti trece vama fara imputernicire de la un parinte.Doar daca esti norocos si cei din vama nu sunt atenti la data de nastere, insa daca observa chestia asta poate accepta un cadou de la tine, daca nu cred ca o sa ai ceva probleme.

| Hittler123 explică (pentru NYK4u):

Aha...deci sa inteleg ca trebuie ceva spaga...

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ca cetatean roman minor, poti intra in Romania doar avand cartea de identitate asupra ta, fara imputernicire si fara spaga!--- nu vei avea probleme cu politia de frontiera pentru ca orice tara isi primeste inapoi cetatenii.
In schimb, la iesirea din Romania, politia de frontiera iti va cere, pentru ca esti minor, o declaratie notariala semnata de ambii parinti prin care isi exprima acordul asupra calatoriei cu indicarea unui insotitor. Pentru a te convinge, intra pe site-ul politiei de frontiera (http://www.politiadefrontiera.ro/) si urmeaza pasii : " conditii de calatorie"-> "minori"

| darrio2007 a răspuns:

Cu numele asta vrei sa vii in tara?

| Hittler123 explică (pentru darrio2007):

Asta este un nickname... Nu este numele meu

| HardCore7750 a răspuns:

Singur nu poti, doar cu un parinte
Toate cele bune

| roxanamariaa a răspuns:

Din Germania in Romania poti veni linistit fara nici o problema happy
In schimb din Romania in Germania iti trebuie imputernicire / procura.
Am mers din Germania in Romania de 3 ori pana acum fara nici un fel de act happy