| gladiatoru5000 a întrebat:

..Am o mica problema, am pe cineva din familie care are probleme cu alcoolul, ea desi are epilepsie ..cum pot sa o ajut, ca degeaba ea bea pe ascuns...nu stiu ce sa mai fac. Va multumesc sad

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema nu este mica.
Persoana trebuie CONVINSA sa se lase de bautura.
Cel mai bine este sa-i obtii acordul (promisiunea) verbala intr-o discutie personala, intre 4 ochi (doar voi doi).
Imediat ce promite ca se lasa, persoana sa toarna bautura in wc-ul CU MANA SA, in prezenta ta!

Dupa prima sticla turnata trebuie stimulat sa aduca pe rand bauturile din toate ascunzatoarele!
Aici este bine sa cunosti d-inainte toate ascunzatorile sau macar parte buna din ele, iar cand spune ca "nu mai are ascunse", tu sa indici urmatorul loc deja cunoscut de tine.winking

O perioada de 2-3 luni trebuie supravegheata persoana, sa nu bea nici cum, nici daca e provocat la un paharel sau o berica de cineva prieten.

Vor aparea si perioade si simptome de sevraj, dar trebuie indemnat sa nu bea nici o gura de bautura alcoolica! In loc de bautura poate bea un paharel de inlocuitor: o cavea sau un ceai NEINDULCIT, acrisor.
Trebuie laudat des, de cat mai multe rude si cunostinte apropiate, ca nu mai bea!

Daca a reusit sa nu bea 6 luni, nu va mai pune gura pe bautura sa recidiveze.

| cataleya1794t59578 a răspuns:

Incerca sa ii stabilesti o sedinta la un cabinet psihologic. Nu e contsienta de efectele negative sau nu o mai intereaza, o vizita la un cabinet ar ajuta.