| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema. Eu cu prietena mea suntem intr-o relatie de aproape 4 ani. In octombrie anul trecut a inceput si ea facultatea (in alt oras, destul de departe). Eu fiind mai mare cu un an (deci acum sunt anul 2 iar ea anul 1) m-am simtit foarte naspa cand a plecat si ea, pentru ca pana sa inceapa facultatea, eram doar eu plecat si nu foarte departe, deci eram mult mai apropiati. Dupa ce a plecat si ea am avut o perioada de o luna si ceva in care m-am simtit pierdut (noiembrie-decembrie). Am avut un soc cand am realizat ca noi chiar suntem foarte departe unul de celalalt si ma speria viitorul. Treaba nasoala aici e ca in timpul asta ea facea eforturi sa vina tocmai de acolo, acasa pentru mine, sa ne vedem iar eu fiind in starea pe care am descris-o mai sus, nu prea ii dadeam feedback. Adica veneam amandoi acasa in weekend-uri dar nu ne vedeam (fara intentie). Dupa ce a vazut ca nu primeste feedback de la mine, s-a retras putin. A zis ca nu mai reprezentam o asa prioritate pentru ea, a mai vorbit si cu alti baieti in timpul in care am fost eu nasol cu ea (dar nu cu gandul sa ma insele, doar asa, de forma pentru ca cunostea multa lume fiind intr-un oras nou), si a mai zis ca era pregatita sa ne despartim daca asta era singura solutie.

Intre timp, dupa vacanta de iarna, eu mi-am revenit si am inceput sa facem iar lucrurile natural. Ne vedeam, calatoream, vorbeam din nou des cand eram plecati.

Acum de curand (la vreo 3 luni dupa ce mi-am "revenit"), au inceput sa ma macine regretele pentru ca am fost asa nasol cu ea in perioada aia. Atunci imediat nu m-am simtit asa oribil, pentru ca nu stiam ca ea se gandea sa ne despartim, nu stiam ca am ranit-o asa tare, cu toate ca nu asta a fost nicidecum intentia mea. Pur si simplu am avut o pasa mai proasta...

Incerc tot mai des in ultima vreme sa ii arat cat de rau imi pare pentru ca asa cum am zis mai sus, mi-a zis ca nu mai reprezentam o prioritate pentru ea. A vazut ca m-am schimbat dupa vacanta si ca momentan are nevoie de timp sa se adapteze din nou la mine. Cel putin asta mi-a zis acum cateva zile. Insa sunt putin confuz. Dupa ce m-am redresat eu, am inceput sa fim din nou ca inainte, dar doar acum de curand a inceput sa imi zica ca s-a racit. Ma gandesc ca daca era rece, nu mai era dispusa sa continuam, dar imi spune chestiile astea abia acum dupa mult timp in care m-am schiimbat.

In momentul de fata suntem oarecum bine, vorbim, ne vedem cand se poate, vizitam locuri impreuna. As vrea sa stiu cum as putea sa o fac sa inteleaga ca vreau sa ii recastig increderea deplina?

Stiu ca faptul ca imi cer scuze intr-una si ca ma milogesc intr-un fel, nu face bine.

Chiar daca lucrurile s-au intamplat acum ceva timp, ma macina in continuare faptul ca am fost rau fara sa vreau asta si sunt constient ca am daunat foarte mult relatiei.

Imi spune tot mai des ca ea s-a consumat mult vara trecuta (inainte sa inceapa si ea facultatea) deoarece se gandea la despartire si plangea des.

Acum zice ca e mai rece si ca nu vede un viitor. E un moment foarte greu pentru mine in primul rand. Ma simt oribil cand aud ca-mi zice ca s-a racit si stiu ca e numai din vina mea (nu in totalitate, a avut si ea momentele ei).

Am inceput sa ii spun ca ma schimb si ca vreau ca lucrurile sa fie bine. Vreau sa facem sa ne fie bine, sa-mi repar greseala.

Cum ar trebui sa abordez situatia in continuare?
Sa vorbim des, sa ne vedem sa discutam face2face, sau sa ii dau niste timp in care sa isi aseze gandurile?
Nu sunt posesiv si nici osedat de control dar nici sa nu vorbim 2 zile nu pot. Pana acum nu i-am cerut niciodata raportu (fiind foarte departe de mine ar parea tentant sa vreau sa stiu absolut tot), ci doar asa sa mai dea cate un semn, sa-mi zica ce a mai facut in ziua respectiva, si seara sa imi intoarca apelul sau mesajul daca ziua a fost ocupata si n-a putut. Insa nu prea se mai intampla asta. Si mi-e frica ca daca aleg sa fiu din nou mai distant pentru a-i da timp de gandire, sa nu se raceasca si mai tare sau de tot...

O simt in convorbire ca e ceva mai rece, raspunde sec si dupa mult timp, iar uneori cand spun chestii mai sensibile trimite doar inimioare dar simt ca sunt de umplutura, ca sa nu ma lase cu seen (sper sa fie numai in capul meu).
Ea spune ca inca ma iubeste insa ca s-a consumat mult si e mai rece acum. Ma gandesc ca din moment ce inca ma iubeste, oricat de putin, as putea avea o sansa sa o recastig...
Ce ma sfatuiti sa fac?
Vreau raspunsuri serioase pentru ca este o situatie serioasa...
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Am observat ceva la tine.
La început îţi reproşezi că eşti vinovat iar după treptat în timp ce vorbeşti o acuzi cumva şi pe ea ba că a avut nu ştiu ce greşeli, ba că ea se comportă prea dur cu tine etc şi asta denotă că te enervezi cumva repede şi eşti obişnuit să îţi facă ea pe plac iar acum că nu mai face asta nu îţi este comod să faci eforturi pentru a o recâştiga.
Prin ceva asemănător am trecut şi eu eu fiind ea dacă înţelegi.Şi eu am încercat cu cerul şi cu pământul să ţin legată relaţia şi să fac eforturi să rămânem ok indiferent de situaţie iar el când a văzut că eu lupt, că eu îi fac pe plac, că eu las după el, că fac compromisuri nu ia mai păsat aşa tare şi ghici ce aşa a zis şi el am avut o pasă proastă.La tine o fi fost vorba de luni de zile la mine de ani deci ea dacă să reorientat mai repede a fost un pic mai deşteptă. Partea proastă pentru tine este că există posibilitatea ca ei să i se fi luat de tine în timp şi ăsta să fie picătură care a umplut paharul sau chiar să aibă deja pe altcineva dar aproape sigur când stă cu tine o face pentru că tine la tine dar nu mai vede o relaţie între voi aşa că nu cred că ar trebui să insişti pe ceva ce trebuie forţat să funcţioneze. Las-o pe ea să hotărască şi să facă ce simte.

| sofisis a răspuns:

Nu exista nici o varianta ca tu sau ea sa va mutati cu facultatea?
Trecand peste asta, cred ca tu esti cel care a renuntat primul la relatie. Ea pur si simplu s-a raportat la tine si a ajuns sa isi creeze un scut atat de bun incat efectiv nu mai e loc de sentimente chiaaaar atat de profunde. Nu e ceva nemaiauzit ca o relatie la distanta sa nu mearga. Chiar din contra. Iar voi mai aveti minim 3 ani de distanta. Realistic vorbind este cel putin foarte greu. Mai mult decat sa iti spun sa va vedeti in weekend si vacante, sa vorbiti zilnic la telefon si sa mai chiuliti din cand in cand ca sa plecati undeva, chiar nu vad ce as putea sa te sfatuiesc. Eu oricum cred ca va veti desparti in ritmul asta dar...iti tin pumnii. Poate totusi reusiti.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Vorbiti intr-o zi, fie.pe sckype sau pe whatsapp, purtati o discutie serioasa si dupa vedeti daca relatia asta mai are un rost sau nu.

| valentina2392 a răspuns:

Sincer iti zic ca eu in princina ta ii dadeam direct JEt dar si cu-n zambet persiflant.
1- Atunci cand iubesti pe cineva, indiferent de situatie abia astepti sa-i trimiti un mesaj, sa-l suni, sa ai o conversatie cu el/ea si sa vezi ce face! Ceea ce ea mai si uita acest lucru happy
2- Acel control vine din teama de a nu te lasa, de a nu te insela! Dar eu cred ca un apel video inopinant ar fi mult mai lamuritor. Adica ai lua-o prin surprindere si ai vedea ce face in momentul respectiv!
3-Odata ce uita si nu-ti da atentie si a trecut un timp de la povestea cu pricina si nu te suna, nu te cauta... inseamna ca in capul eii zice ca nu esti singur pe pamant care o poate face fericita!
3- anturajul din alt oras, fetele din jurul eii ii poate schimba foarte mult alegerile, se poate lasa influentata sau poate are pe altcineva mai aproape si ii toaca capul. Relatie noua, sentimente noi!
4- Atunci cand vezi ca lupti singur, da-i un soc puternic, dar risti sa o pierzi de tot! Gen ii poti spune "ba femeie auzi, ia hotaraste-te si ma suni cand esti hotarata"
5- gandeste-te ca e abia in 1-ul an si a iesit cu scanteie, in 3 ani te poate si uita!
Nu distanta conteaza, ci sentimentele pe care le porti, sinceritatea fata de persoana pe care o ai langa tine.
Acum nici sa-i stai la cherem nu o va face mai fericita, pentru ca te vede slab, si atunci o sa inceapa un joc dela, eee lasa sa vezi si tu acum cum este, tu cum ai facut, uite rasplata! Deci trebuie sa o faci pe "durul" ca sa poti vedea intr-adevar ce alege! Daca te mai iubeste in adevaratul sens al cuvantului, nu te va lasa. Daca nu te mai iubeste, nici nu o intereseaza de alegerea ta happy
PS: Sper ca ti-am fost de ajutor!

| heddy10 a răspuns (pentru valentina2392):

Au iesit scantei in anul 1 pentru ca perioada aia mai naspa s-a intamplat sa fie in iarna trecuta. Ma gandesc ca daca nu eram eu distant cu ea, lucrurile stateau altfel.

Stiu ca ar trebui sa fiu mai rigid, sa vad ce alege, peste tot scrie asta. Dar imi e frica, nu vreau sa o pierd si simt ca nici ea, dar e o fire mai incapatanata.

Multumesc de raspuns!