| RStar a întrebat:

Salut TPU, am o problema cu cel mai bun prieten și anume, cred ca a devenit un șarpe. Pentru început, atunci când îl sun sau ii dau mesaj sa ieșim pe afara nu răspunde, el fiind cu alți prieteni comuni deja pe afara, a doua zi motivul fiind "nu am auzit telefonul" sau "am avut treaba" și știu ca a ieșit cu alții pentru ca l-am văzut. Nu am treaba cu cine iese și ce face dar ma îngrijorează faptul ca ma minte. Suntem prieteni de aproximativ 7-8 ani, in ultimii 2 ani am ieșit pe afara aproape in fiecare seara. In trecut am mai auzit bârfe despre mine spuse de el dar nu am crezut. Cred ca motivul pentru care iese cu mine este ca împart tot cu el (el neavând bani) de la mâncare și țigări pana la bani. Și nu am ținut cont de asta niciodată. Ce ma sfătuiți sa fac? Sa discut despre asta cu el? (minte de fel sau cel puțin așa cred eu deci ar găsi scuze) sau sa îl ignor așa cum face el cu mine? In plus, cu el discut tot, inclusiv probleme mele de acasă și de asta îmi e cam frica. Alți prieteni foarte buni nu am, le-as putea numi cunoștințe (sunt o fire mai singuratica). Ce ma sfătuiți? Mulțumesc si dau funda.

Răspuns Câştigător
| AlexValentinn a răspuns:

Nu discuta frate cu el, ce sa discuti cu el tu chiar ai impresia ca o sa-ti recunoasca chestiile astea? Nu e destul de evident ca el e prieten pe interes, ia incearca cand iesi pe afara cu el sa ii zici ca nu mai ai tigari sau bani si etc. sa vezi dupa un timp daca va mai iesi cu tine sau nu, si pe langa asta iese cu prieteni de ai tai fara sa iti raspunda la telefon si iti spune ca nu a auzit telefonul, serios, pe cine ai vazut tu ca isi tine telefonul pe silent sau din astea, vrajeala totala, trebuie sa intelegi ca oamenii se schimba, daca ati fost cei mai buni prieteni candva nu inseamna ca veti ramane toata viata la fel de buni prieteni, prietenii vin si pleaca chiar si aia care ii consideri ca fratii tai peste cativa ani nici o sa ii mai vezi la fata... oamenii zilnic iti dau semnale trebuie sa iti dai seama de ele... daca faptul ca nu iti raspunde la telefon in ultimul timp e clar ca te evita si ca nu mai sunteti asa buni prieteni, iar daca semnele astea nu sunt suficiente testeaza-l ca sa te convingi. pe prieteni ii poti testa cel mai usor cu o fata frumoasa, cu bani, cu o situatie grea la care ai nevoie de ajutor.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dificil. Ceva între. Să îl educi.

| Alverto a răspuns:

Uite, sinceritatea mereu e cea mai buna soluție. Răzbunarea este pentru oamenii needucați și care nu se gândesc la raportul acțiuni-consețințe. Spune-i pur și simplu prin intermediul față in față sau online despre faptul că ai o observat o depărtare față de tine de la el, ca te cam evită in ultima vreme și că vrei să știi ce se întâmplă. Aminteste-i de momentele din trecut, rele sau bune. Când "are treabă" fă-i o poza in timp ce e cu ceilalți prieteni și arata-i-o sa îi demonstrezi de ce ii spui că te evită. Intreba-l daca chiar mai vrea sa păstreze legătura sau nu. Daca da, bine, daca nu, tot bine, viața merge înainte.
Ține minte: va trece și asta.
Să îți aduci aminte de asta și în momente grele și în momente frumoase, pentru că ambele trec omule.

| Meme10Meme a răspuns:

Tu vorbesti cu serpi? Serios vorbind, discuta cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu faci bine ca povestesti tot.
Incearca sa nu mai ai incredere oarba in oameni. O sa-ti prinda bine!
Citeste, calatoreste, fa ceva util.
nu astepta dupa altii, te trezesti ca ti-ai risipit timpul degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu i mai acorzi atentie. Nu l mai cauta sa vezi ca nici el nu te va mai cauta. Tratează l cu indiferenta

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a răspuns:

Cam prin aceeasi situatie am trecut recent si inca trec, in afara de partea cu banii. Am incercat sa-mi fac alti prieteni carora sa nu le spun tot ce-i spuneam lui, doar sa mai am asa cu cine schimba o vorba, in schimb am cautat sa ma apropii mai mult de Dumnezeu si totul merge bine, nu ai nevoie de prieteni care sa te traga in jos si sa te faca sa te simti prost, munceste pentru visul tau, daca ai unul. Prieten adevarat e greu de gasit, parintii iti sunt mereu aproape, Dumnezeu la fel. Daca tot simti nevoia asta incearca sa te gandesti ca tu i-ai facut bine si el ti-a intors spatele, nu trebuie sa ai orgoliu, nu-ti recomand...insa in situatia asta e cam nasol, fa ce simti ca e mai bine!

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Vorbește cu el. Nu cred că îți convine să stea cu tine doar pentru bunuri materiale. Dacă te acuză că îl faci materialist, sau te minte din nou, nu mai discuți cu el o perioada. Dacă nu te contactează sau o face pentru bani e clar.

| RStar explică (pentru GiuliaMariaaa):

Nu l-am acuzat niciodată pentru faptul ca doar eu cumpăr chestii, o făceam din plăcere plus ca ii știam situația materială.

| Alina225 a răspuns:

Eu zic sa il ignori ca sa vezi daca ii pasa de tine. Daca ii pasa, eu cred ca te va cauta el. Si cand o sa te caute, atunci discuti cu el despre chestiile astea.