| Legend123 a întrebat:

.am o problema cu mama..eu sunt racit si ma doare foarte tare in gat tusesc intr-una dar mama nu ma crede ca sunt bolnav zice ca ma prefac sa nu ma duc la scoala.dar chiar nu ma prefac ma simt foarte rau si ea ma trimite la scoala ca acum sunt la liceu cica la liceu nu e ca la scoala generala sa lipsesti si ma enerveaza, astazi nu am plecat la scoala si m-a certat foarte tare mi-a luat toti banii de scoala cica imi ia si calculatoru si telefonul.ce sa fac cu parinti ca astia? ca ma enerveaza nu ma mai lasa sa am si eu timp liber ma pune sa invat intr-una, i-am explicat ca la liceu nu ma mai intereseaza medii peste 7 la nicio materie dar ea cica 10 ..in scoala generala invatam de rupeam sa ii fac ei pe plac sa iau note mari sa iau examenul cu note mari dar acum zice ca si la liceu trebuie cica note mari ca la liceu numai e ca la generala sa mai lipsesc ce sa fac sa ma creada ca pe mine chiar ma doare tare in gat si nu ma pot duce ieri profesorii imi spuneau ca mai bine stateam acasa radeau de mine cica mai bine ma duceam la spital ca tuseam intr-una dar mama spune ca mint..cum sa o fac sa ma creada si sa numai fie asa cu scoala sa invat intr-una..sa imi mai lase si mie timp liber.

Răspuns Câştigător
| MooN204 a răspuns:

Posibil din aceasta cauza acum nu te cred, nu ca nu te iubesc si sunt indiferenti la ceea ce simti. Dar sigur ca poti face pasi pentru a le cistiga increderea in tine. Poate va fi nevoie sa-ti ceri iertare ca au cazuri cind nu ai fost atit de sincer cu ei, si desigur sa te stradui sa nu mai procedezi asa. Dar toate acestea pretinde timp, dar esti de lauda ca deja recunosti ca ai gresit si tu, de aceea sigur vei putea face si resul.
Succes si cele bune.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi la spital sa obtii o adeverinta unde spune ca esti bolnav, asa le bagi in cap la incapatanatii aia ca nu faceai misto de ei.

| anonimg a răspuns:

Te sfatuiesc sa iti faci rost de cartea "Maini inzestrate": http://www.viatasisanatate.ro/maini-inzestrate
Si dupa ce o termini, fa-ti rost de urmatoarea carte a aceluiasi autor: "Gandeste cutezator".
Tu pentru ce te duci la scoala? Doar pentru ca asa face toata lumea? Aceasta este tinta ta ce-a mai inalta -daca intr-adevar este o tinta? Nu vrei sa te faci nimic in viata? Te lasi condus de val ori de imprejurari?
Daca nu ai nici o tinta, atunci este cazul sa iti pui una.
Daca te lasi condus de imprejurari, atunci este cazul sa le infrunti.

| OoBunnyoO a răspuns:

Convinge-o sa mergeti impreuna la doctor. O sa se convinga acolo daca iti este rau.

| LuciWv a răspuns:

Te duci cu mama ta la doctor unde el va spune daca esti sau nu bolnav si iti va da scutire medicala.
Ori cum parinti nu-ti vor raul,ca te obliga sa inveti, asta ar trebui sa faca pentru ca nu vor sa faci greselile lor.
Si sa daca te prefaci iti faci singur rau, pentru ca pierzi de la scoala, si daca nu ai o lectie e ca un lant la care se rupe o zala, se face praf lantul asa si cu lectiile nu ai 1 pe urmatoarea no so poti intelege bine la fel si urmatoare si urmatoarea.

| MooN204 a răspuns:

Poti sa iti trimiti parintii la scoala sa le spuna profesorii/dirigintele ca au observat si ei ca nu te simti bine, astfel probabil o sa prinda incredere in tine si o sa isi ceara scuze, ca profesorii nu pot mintii parintii

| az123 a răspuns:

Salut
dar intotdeauna te-i dovedit o persoane de incredere? Sau au fost situatii cind i-au dezamagit si de aceea ei s-au pierdut increderea.
http://www.jw.org/......e-in-mine/

| Legend123 explică (pentru az123):

Da cand eram in generala ii mai minteam ca sunt bolnav si nu ma duceam la scoala si mai plecam de la scoala prefacandu-ma ca imi este rau

| MooN204 a răspuns (pentru Legend123):

Posibil din aceasta cauza acum nu te cred, nu ca nu te iubesc si sunt indiferenti la ceea ce simti. Dar sigur ca poti face pasi pentru a le cistiga increderea in tine. Poate va fi nevoie sa-ti ceri iertare ca au cazuri cind nu ai fost atit de sincer cu ei, si desigur sa te stradui sa nu mai procedezi asa. Dar toate acestea pretinde timp, dar esti de lauda ca deja recunosti ca ai gresit si tu, de aceea sigur vei putea face si resul.
Succes si cele bune.