| Cyre a întrebat:

am o problema fiind pedepsit foarte des.Mie nu îmi place sa învăț, si parintii mei ma pedepsesc. Discuția asta e cam de cand m-am născut.Eu îmi doresc doar un lucru -calculatorul.Calculatorul este deja cumparat, este foarte bun si cam nefolosit (decât o luna).Am o familie avuta, am APROAPE orice (in afara de calculator). Părinții mei vor decât sa învăț si îmi ia orice.A spus tata dintr-o zi ca daca as avea note bune mi-ar lua cel mai nou calculator, o decapotabila si ce as vrea.Dar mie nu îmi place sa învăț..Am stat fara calculator chiar si 1 an si ceva.Eu aveam note de 6, 7, 8 dar m-a pedepsit din cauza ca luasem 2 de 3 acum un an si așa a rămas.Cred ca știți si voi sentimentul ala când te întreabă prietenii.Ți-a dat ma mama ta calculatorul. sau când ii auzi ca se joaca nu stiu ce.etc. Am stat cu tata dintr-o seara si am discutat despre asta si credeam ca a înțeles ca școală nu e așa ușoară, ca pana la urma învăț pentru mine nu pentru ei.Dar pe 24 dec drept cadou am văzut altceva înafară de calculator. Pana nu îmi da calculatorul am decis sa nu mai vorbesc cu ei si sa nu mai învăț.La mine e ceva gen.Cui ii pasa ca ai luat 4 de 10, te pedepsesc pentru ca ai luat 3.Si e urat asa.
Scuzați categorie nu știam ce sa pun
Credeți ca fac bine ca nu mai vorbesc cu ei si nu o sa mai învăț? Si daca nu atunci ce sa fac?

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti sa iti iei un job. daca nu iti place sa inveti, trebuie sa iti placa sa muncesti fizic (fiindca alta sansa nu ai). Scoala nu e grea, dar pentru unii poate fi prea grea. Dar nu e problema, fiindca trebuie pe lume sa existe si oameni mai putin invatati care sa faca muncile grele si urate pe care cei pe care ii duce capul la scolaa nu si le doresc. Spune-le asta, ca iti iei un loc de munca potrivit pentru tine, in care sa muncesti din greu pentru a demonstra ca nu esti lenes si nesimtit, ca esti dispus sa muncesti din greu, doar ac scoala este prea grea si nepotriviat pentru tine. parintilor le va fi greu la inceput, dar cand vor vedea ca esti fericit, ca muncesti cu drag din zori si pana seara tarziu, ca iti castigi cinstit traiul, se vor obisnui cu ideea.

| cristi202 a răspuns:

Daca calculatorul a fost problema, si, dupa cum zici, asa se pare, atunci e de inteles de ce ai restrictie la el. Le dau drepatate parintilor tai, desi sunt cam duri. Cind ei nu vor mai fi, nu calculatorul iti va da sa maninci. Nu el te va invata sa te descurci in viata. Nu calculatorul e totul, asa cum e sau vrei sa fie in viata ta. Insa, daca inveti, beneficiile sunt enorme. Stiu ca e greu, nici mie nu mi-a placut sa invat, si azi, ca multi, multi altii, regret asta. Pentru ca sunt capabil la cateva chestii, si, daca cineva s-ar fi ocupat de mine sa ma impulsioneze sa invat, dindu-mi motivatie si determinare, azi as fi fost departe. Asa ca, lasa calculatorul, nu el e totul, dimpotriva, pentru ca am trait peste 30 de ani fara calculator si 15 cu pot spune ca, desi in ceea ce fac ma ajuta enorm, totusi sunt si chestii daunatoare la el, si pune-te si invata, ca pentru tine o faci.

| mgtow a răspuns:

Nici eu nu m-am omorat cu invatatul in viata si tot am ajuns sa fac ce vreau, am salariu bun si traiesc bine dar ca sa ai calculator si viata buna va trebui sa parasesti tara cand vei avea posibilitati dupa 18 ani

| Adry05 a răspuns:

Doar o sa-i intarati mai rau facand asta. Incearca sa-ti dai interesul mai mult, macar sa capete ei impresia ca te straduiesti. Eu ii inteleg perfect, dai tot ce-ai mai bun pentru copilul tau si el nu face nici minimul de efort sa incerce sa invete. Mi se pare ca esti foarte razgaiat, sincer. happy Crezi ca-i place cuiva sa invete? Nu, sunt prea putini cei carora le place, si mai ales la toate materiile, dar tac si executa fiindca asa e conceput sistemul asta cacacios de invatamant, sa fim niste roboti. Oricum, lucrurile astea iti maresc cultura generala, chiar daca nu-ti dai seama, si venind dintr-o familie instarita te vei face de ras in cercuri mai inalte daca nu esti in stare sa discuti pe-un subiect banal.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Situatia este cam aiurea. O pedeapsa trebuie sa fie limitata in timp si pe o durata rezonabila. Pedeapsa cu anii este aiurea. Eu zic sa nu mai vorbesti cu ei si sa o lasi pe aia cu invatatul. Scoala nu o mai poti recupera daca ramai repetent. Eu le-as da alte semnale. as face unele lucruri aiurea. De exemplu: daca m-ar trimite la cumparaturi as pleca fara telefon si m-as intoarce spunand ca am uitat ce sa cumpar. Sau daca as cumpara ceva de sticla (borcane, recipiente) le-as sparge, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Se vede ca esti un copil destul de incapatanat si trebuie sa-ti spun ca, de asi fii in locul parintilor tai, ti-as taia si telefonul si telkevizorul pentru fiecare nota mica pe care o aduci acasa.
Singura ta responsabiliatte ca sa-i rasplatesti pentru tot ce primesti de mancare, casa si tot confortul, este sa inveti. Lucurul pe care tu nu vrei sa-l faci.
Deci, parintilor nu le ramane decat sa-ti arate ca esti in situatia asta, din propria-ti incapatanare, adica iti fac rau singur, neinvatand nu primesti cpumputer.
Dar probabil esti un copil prea mic si prea fraierut ca s aintelegi ca totul vine pe lumea asta cu sacrificii, vrei computer? Invata.
Nu inveti, nu ai computer.
Si poti sa-ti spun ca, odata cu varsta pretentiile se ridica, nu inveti, vei vedea ca ti se vor confisca si altele, vei avea restrictii la mai multe si intr-un final nu ai de ales decat sa inveti, nu pentru ei, ca nimeni nu invata pentru altii, ci pentru tine insuti. Ce-i mai rau pe lumea asta?
Sa dai peste un prost!
Este alegerea ta sa nu vorbesti cu ei, dar tot nu se va schimba nimic in favoarea ta, dimpotriva, vei fii mai frustrat si mai privat de altele.
Sa stii ca alegerea ta nu denota decat prostie, daca ai puen mana sa inveti ai realzia ca cei inteligenti obtin cu foarte mare usurinta tot ce-si doresc.
Alegerea iti apartine oricum!

| danay72 a răspuns:

Părinții tai îți vor binele. Dacă nu înveți, tu vei avea de suferit,nu ei. Acum nu îți dai seama,dar școala te va ajuta foarte mult în viata. Apoi, e normal sa pună unele condiții, pentru ca ei îți oferă tot, dar vor sa asculți. Dacă tu ai învăța, vei deveni mai responsabil, mai bun la învățătură și pe deasupra îți vor da tot ce vrei tu. Doar tu vei avea de câștigat. Merita sa îți apreciezi părinți și sa ii respecți, pentru ca gandeste-te câți copii ar vrea sa aibă ce ai tu și poate ca învață bine, iar intr-o zi mănâncă doar o coaja de pâine. Multumeste-le părinților tai ca îți oferă tot și apreciaza-i.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

As continua cu imbunatatirea rezultatelor la invatatura. Sa fii de 6-7-8 inseamna slabut.

Ma tem ca daca as fi si eu in locul parintilor tai, din pacate, as face la fel.

Motivul este ca desi esti slabut catre mediu, dar mai mult spre slabut, luandu-ti calculator, pur si simplu, si asa putinul timp pe care il aloci invataturii se va reduce dramatic.

In plus ai putea deveni dependent de jocuri.

Privind din perspectiva si la rece, tu poti sa te decizi sa nu mai vorbesti cu ei, dar ei vor putea trai cu asta deoarece vor face acest sacrificiu ca tu sa incepi sa inveti si sa ajungi ceva in viata.

Imi pare rau sa iti dau alt raspuns decat cel la care te-ai fii asteptat, de sustinere. Insa situatia pe care o descrii necesita masuri drastice precum aceasta si nu numai. Eu m-as gandi si la iesirea din casa, cand iei note de 1 pana la 6, fara bani de buzunar, note de 6 sau 7 bani de buzunar la un sfert. Nota de 8 bani la jumatate. 9 si 10 bani de buzunar.

Si aceasta ar fi doar o mica parte din ansamblul masurilor.

In fine, esti pedepsit pentru nota 3 pentru ca nota 9 sau 10 reprezinta normalul. Nota 3 reprezinta anormalul ce trebuie corectat.

Privind si din alt punct de vedere, gandeste-te ca ai tai te iubesc si le este foarte greu sa iti impuna diverse restrictii si sa se lupte cu tine sa devii ceva in viata nu muncitor de duzina. Si cred ca o vor continua pana te vei da pe brazda.

Respect lor, bafta tie.

| aumih16 a răspuns:

Te inteleg! cred ca la toata lumea! a fost o situatie de genul asta! depinde de la caz la caz! unii daca nu invatau carte! ma refer la cei care voiau sa aiba o masina desigur! nu o luau aveau daca nu invatau carte! asa si cu calculator situatia ta adica! desi mi se pare un pic prea drastica! dar ma rog eu oricum nu inteleg situatia ta! dar imi dau seama prin ce treci! si te inteleg! asa sunt unii parinti mai comunisti! din fire! dar chiar si asa sunt parintii tai! si trebuie sa ii respecti! ce faci tipi la ei! ca nu iti convine! ii iei la bataie! nu cred ca faci bine! sa stii! se poate intoarce totul impotriva ta! asa ca ai grija!

| BlackRose03 a răspuns:

Este vina ta.Parintii ti-au dat viata,te-au coplesit cu dragoste si si-au pus sperantele in tine si tu asa ii rasplatesti? Nu iti place sa inveti,bine, dar esti chiar asa lipsit de suflet sa nu o faci nici macar pentru ei? Gandeste-te cati copii din lumea asta nu au sansa la invatatura si familie, iar tu te plangi ca ai totul in afara de un calculator? Esti doar dependent, nu apreciezi ceea ce ai acum. Daca nu inveti poti sa spui pa telefon, calculator si decapotabila pentru toata viata. Daca cu noroc ajungi la un liceu/facultate de 2 bani cu media maxima 7 nu vei avea niciodata un salariu care sa depaseasca 2000 de lei.Practic,nu vei ajunge nimic in viata. Fara bani, fara succes si fara prieteni.Vei putea sa iti privesti colegii care acum invata ajungand parlamentari, doctori si oameni cu posibilitatea de a pleca intr-o tara straina sa duca o viata decenta. Data viitoare cand zici ca nu vrei sa inveti gandeste-te la urmari si lasa lacomia la o parte, calculatorul nu e totul. Daca nu mai vorbesti cu ei te vor pedepsi mai tare, nu poti sta prea mult fara sa le zici nimic, cel mai probabil vei renunta si o sa iti bagi mintile in cap.Tot ce poti face e sa inveti si sa te gandesti la un viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vor sa nu ajungi prost, pacat ca tu vrei sa ramai prost...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot sa te intreb cam ce faci tu pe calculator?
si eu am discutia aceasta cu parintii din clasa a 5 a si se tot repeta pana la nesfarsit...doar ca la mine problema este ca vreau sa invat dar sunt multe lucruri care ma retin ca de exemplu statul pe telefon sau mersul in oras cu prietenii..am multe distrageri de la invatat

| Cyre explică (pentru anonim_4396):

Pe calculator ma joc, ce sa fac

| Louys a răspuns:

Au dreptate parintii tai, asta e crudul adevar. Fara scoala nu prea ai ce sa ajungi.
Gandeste-te asa:
-ce vrei sa ajungi in viata.
-ia note mari la materiile ce au o influenta asupra scopului tau
-ia note mari si la celelalte materii pentru ca iti vor influenta viitorul, chiar daca nu au legatura cu domeniul pe care vrei sa te axezi

Sistemul de invatamant e problema, nu te poate lasa sa te axezi pe ce vrei.Incearca sa iei note mari macar la materiile ce iti influenteaza viitorul.

Si fii multumit, cunosc pe un baiat de o varsta cu mine(clasa a 6-a) ce a ramas cu vanatai pe viata de la parinti.