| AlexeLup a întrebat:

Salut Tpu.Am o problemă foarte serioasă cu cel mai bun prieten al meu.El nu a crescut langă tată,decât cu bunicii lui si mama, nu are prieteni foarte apropiati in afara de mine, cunoaste fete dar nu e interesat de nici-una si nu a fost in nici-o relatie pana acum.Am incercat sa ii starnesc interesul si sa caut o fata despre care sa discutam dar in zadar.Problema e ca este atras de mine si nu stiu cum sa zica dar eu cred ca mi-am dat seama dupa gesturi.In public are o atitudine normala, dar cand suntem numai amandoi, aproape la fiecare 2 minute ori imi pune mana dupa gat ori imi pune mana pe muschii abdominali,gadila sau ciupeste.Odata l-am prins uitandu-se la filme cu homosexuali dar el a zis doar ca e o gluma, insa eu cred ca e ceva mai serios aici. Face destul de multe semne ca sa atraga atentia mea asupra sa. Vreau sa imi spuneti ce pot sa fac in aceasta situatie?
Incercati sa ma ajutati, nu sa faceti glume.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Este un subiect delicat. Ceea ce trebuie tu sa intelegi este ca homosexualitatea este 'anormala' deoarece, normal inseamna ceea ce altii fac,anormal inseamna ce doar unii fac,dar nu majoritatea. paranormal = ceva ce nu face nimeni,poate chiar pentru ca este supraomenesc si de obicei,oamenii nu zboara pentru ca nu pot laughing
Mai departe. A fi indragostit de cineva nu este un lucru anormal. si tu esti '' indragostit '' in felul tau de el,adica tii la el. o relatie de prietenie adevarata se bazeaza pe incredere,sinceritate si iubire. doar ca nu e aceeasi iubire ca intr-o relatie amoroasa. acolo se exprima altfel.
Iubirea de genul acela poate exista si in cazuri homosexuale,dar doar cu reciprocitate. Nu prea cred ca este indragostit de tine. Pur si simplu tine la tine ca la un frate. Comportamentul sau fata de tine, gesturile sale, atractia lui fata de homosexualitate sunt firesti! Cred ca fiecare din noi am cautat sa ne uitam la lucruri ''interzise'' sau iesite din comun e vorba de curiozitate si de satisfactia de a incerca si altceva. nu este rau sa fi curios sau sa experimentezi,cu atat mai mult daca e doar un film si atat. Te atinge,ok. lasa-l sa o faca. poate ca tu nu ai fost atat de 'atras' de un barbat incat sa il atingi sau sa iti doresti ca el sa te atinga insa cred ca si tu ai simtit placere cand te-ai uitat la trupul sculptat al unui individ care a muncit mult la sala si sa iti placa pur si simplu ce vezi. Nu sa ajungi sa te gandesti la sexualitate sau sa practici sexul cu ei,poate ca nu ai ajuns pana acolo. Dar e suficient sa iti placa. Cui nu ii place un abdomen cu patratele? majoritatea ravneste dupa unul. Bine,in sensul de a avea tu unul. il vezi la cineva si il vrei si tu,dar nu il poti obtine asa usor. bineinteles ca nu va avea corpul daca te atinge pe tine cum nu se va multumi pur si simplu cu ideea ca a avut relatii sexuale cu un barbat musculos sau mai frumos ca el,dar,cred ca intelegi daca esti destept. Homosexualitatea tine de psihic. Nu te trup. nu te nasti cu ea. nu mori cu ea! chiar daca e o preferinta a sufletului,tu,el sau altcineva care e homosexual sau ar putea fi, devine sau este datorita vietii,a ceea ce a invatat aici pe pamant fie direct(prin educatie),fie indirect(prin ceea ce percepe). Homosexual este cel care a intretinut relatii intime cu cei de acelasi sex. Nu cel care ar vrea,va intretine, a intretinut. ok. a facut-o in trecut. trecutul nu exista. el este ceea ce ESTE in PREZENT. face sex cu cei de acelasi sex si acum? este,a ramas,daca a facut si in trecut. Va face si in viitor? Da,atunci va fi. dar cine stie ce se va intampla? haide sa nu ne mai axam pe sexualitate, intrucat sexul este perceput gresit. Sexul este un act facut cu scopul de a concepe copii. Placerea incepe de la a manca o ciocolata pana a simti orgasmul cand faci sex. indiferent cu cine faci. baiat/fata, caine,pisica,cal etc / sau ca te faci singur(nu pot scrie aici cuv) /sau ca o faci cu cadavre e aceeasi placere. aceeasi satisfactie sexuala. nu e diferita. Ca sa intelegi mai bine ce incerc sa iti explic este ca cei ce fac sex cu femei fiind tot femei(homosexuali sau lesbies cum se spune) o fac pentru ca: ori nu sunt multumite de propriul corp si ajung sa se uite la altii, vede ca sunt mai frumosi si ii place. de la placerea asta nevinovata, se ajunge la ganduri cum ca ar putea avea o relatie sexuala, amoroasa cu cel simpatizat. ei au impresia ca asta ar putea compensa faptul ca ei nu se plac si ca nu au corpul acela frumos sau lucrat. ajung sa isi doreasca a fi cu femeia respectiva pentru ca daca ei insisi nu pot avea corpul ala, il pot ''avea'' altfel, si asa bucurandu-se de ce nu au ei.
2. devin homosexuali pentru ca asa au fost invatati si li s-a indus ca asa trebuie sa faca pentru ca asa e ''bine''
In realitate, nu este bine sa faca nici femeia cu barbatul, atata timp cat nu vor copii. nici sa te satisfaci singur(iarasi nu pot scrie cuv) nu e in regula, atata timp cat tu nu esti suprasolicitat hormonal. Insa ei vor sa simta orgasmul. il obtin asa cum stiu.
3. fac sex cu cei de acelasi sex pentru ca nu pot intelege sexul opus sau le este rusine sa aiba legaturi cu cei de sex opus si le este mai usor sa obtina placerea de la cei cu care pot avea conctat.
4. sunt fete violate de mici de baieti si ajung sa simta nevoia de sex la maturitate dar au frica de barbati si de mast. se satura asa ca ii vin anumite ganduri de genul.
5. Sunt satui de fete unii. vor ceva nou. vor sa incerce. sa experimenteze. unii ajung sa faca atat de mult sex cu fete incat se satura si fac cu baieti. sunt multe, dar foarte multe cazuri, insa nu recunosc pentru ca au impresia ca ar fi o rusine insa rusinos este sa fi obsedat de sex. si ce daca faci cu fete si nu faci cu baieti? daca faci cu fete multe, ca un disperat, inseamna ca ai o obsesie, aceea ar putea fi rusinea desi obsesia poate ascunde o suferinta.dezvoltam prea mult.eu as vrea sa stiu daca ai inteles pana acum, nu caut sa te complic. vreau sa te ajut sa intelegi.
Se poate sa aiba o atractie pentru tine pentru ca fata de prietenul sau poate vorbi mai multe, te cunoaste de mai mult timp banuiesc...de femei nu are curaj sa se apropie,poate nu le intelege inca. poate ca nu stie nici el care e treaba cu sexul. ai rabdare. isi va da seama de toate la momentul potrivit. nu il presa. daca vei continua sa il impingi inainte,frica il va duce inapoi. Omului ii este frica de necunoscut,apropo. El fizic nu cunoaste in toata splendoarea o femeie. poate se gandeste ca sexual nu o poate satisface si de aceea se retrage.
Daca nu stiai, exista si placere anala pentru barbat. eu recunosc ca personal am incercat sa vad daca o simt de unul singur, pana sa vad ca nu imi place deloc. oricum nu as incerca, ma multumesc cu placerea de a penetra o femeie. pentru mine, deocamdata, e suficient. spun deocamandata pentru ca nu stii ce se poate intampla. sper sa nu ma reprofilez in timp laughing
Oricum nu se va intampla asta intrucat eu nu ma gandesc numai la sex...sunt alte lucruri mai frumoase in viata.
Cum altii cauta placerea absoluta(orgasmul) si eu caut senzatia mea preferata: fericirea(sau euforia zis mai intes)
Fiecare e dependent de ceva in lumea asta! cei ce se drogheaza, sunt de fapt,cei ce au incercat sa obtina prin sex placere si prin prietenie fericire,dar nu au obtinut cat sa ii multumeasca sau nu au reusit sa obtina pe cale naturala sau vor mai mult vor ceva mai wow ca orgasmul sau euforia,ceva ce doar din droguri se poate obtine in viata asta sau nu! Daca iubesti cu adevarat,ajungi sa le traiesti pe ambele cu intensitate, pe cale naturala! Pentru alte intrebari, scrie-mi aici! studiez psihologia si fac terapie cu diversi oameni cu probleme cu mult mai serioase, in general, tineri ca tine si prietenul tau! Daca ai alte nelamuriri, te ajut cu mare drag! numai bine!
Scuza-ma pentru greseli de ortografie da am stat mult sa editez textul, pentru ca nu ma lasa moderatorii sa scriu cum vreau eu

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai corecte ste sa deschizi discutia asta cu el, direct si fara oclisuri, sa-i spui ca te deranjeaza si daca el are inclinatii spre homosexualitate, tu nu ai si nici nu-ti doresti.
Lucruile spuse sincer si clar, sunt cele care intotdeauna salveaza relatiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti putine articole cu studii privind homosexualitatea in care aceasta orientare sexuala este categorizata ca fiind o tulburare mintala/deviatie sexuala. Am citit recent un articol despre asta in care arata ca, anumite conexiuni in creierul lor sunt structurate diferit de ale unui heterosexual. In trecut aceasta orientare a fost categorizata ca fiind tulburare mintala /deviatie sexuala insa cu timpul a fost eliminata din motive interesante, cum ar fi stigma; sunt, uneori/deseori batjocoriti de unii in ultimul hal, se uita urat la ei, sunt marginalizati etc. De aceea aceasta orientare este etichetata acum ca fiind ceva "normal". Se observa foarte usor ca ce este "normal" este flexibil in timp, din diverse motive. Societatea tinde sa devina tot mai toleranta, sau mai bine zis este facuta/educata sa devina mai toleranta. In ziua de azi si pedofilia, (zoofilia?) este acceptata, tolerata, normalizata de societate in unele tari. Presupun ca ce este "normal" si "adevarat" deseori este doar o eticheta flexibila si diferit in functie de perspectiva. Daca vrei, poti pune o fata de incredere sa-l abordeze. Daca e pur gay, asta e, accepta-l cum e, nu cred cred ca ai ce face. E un subiect interesant de discutat la o ora de logica, filozofie. Si intr-adevar, nu e necesara multa inteligenta pentru a deduce ca homosexualitatea este intr-adevar o deviatie si natural, logic penisul este facut sa intre in vagin, nu in alt penis. Asa ca, considera-l un "special friend". Puteai fi tu in locul lui. Ai spus ca "l-ai prins" uitandu-se la filme cu homosexuali. Ia in considerare posibilitatea ca el sa fi facut asta dinadins, sa vada cum reactionezi.

| AlexeLup explică (pentru anonim_4396):

Am incercat faza cu fata de incredere insa degeaba.Ma cam duce in eroare, se uita dupa fete, le admira si dupa spune ca sunt c*rve sau ca sunt sparte.Partea si mai nasoala e ca el nu are prietene sau parti feminine pe langa el cu exceptia mamei sau a bunicii.Eu cred ca din cauza lipsei tatalui si crescand cu mama lui si bunicii(chiar daca are un exemplu masculin in casa, pe bunicul lui) si din cauza ca ei sunt foarte siroposi si au grija sa nu ii lipseasca nimic, se simte cicalit si se fereste sa aiba oarecum macar o convorbire cu vreo fata.E paradoxal si pentru mine, imi spui ca tipa aia are un fund misto si dupa o faci in toate felurile si te sucesti.

| gratargratar a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu el deschis. Alta cale nu este.
Spune-i ca ai observat anumite gesturi si nu stii ce intentii are. Si spune-i ca si daca ar avea o astfel de orientare, esti dispus sa-l ajuti sa o depaseasca, daca este dispus sa o depaseasca.
Daca zice ca simte o atractie pentru acelasi sex si nu considera asta a fi o boala, lasa-l in pace si nu-l mai lua in seama.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Homosexualitatea este o realitate sociala si putem doar sa o acceptam ca atare. Daca nu iti surade ideea de a intra intr-o relatie cu un homosexual, trateaza-l ca pe o fata mai insistenta, pe care nu o placi si nu esti interesat de o relatie cu ea.

| gratargratar a răspuns (pentru PsihologMariusIftimie):

Buna asta cu fata mai insistenta laughing Si cu surasul ideii de a fi intr-o relatie cu un homosexual happy
Pana si Freud ii numea perversi pe homosexuali. Dar ei sunt o realitate sociala - si puteam DOAR sa-i acceptam ca atare. Ia taie matale "doar" ala si o sa vezi si alte optiuni.
Si PSD-istii sunt o realitate sociala, dar uite ca au protestat 300, 000 de oameni si au reusit cate ceva happy

| PsihologMariusIftimie a răspuns (pentru gratargratar):

Nu stiu ce ai putea face in ce ii priveste pe homosexuali, fara sa risti a parea din secolul trecut. De asemenea, am convingeri politice destul de puternice dar am decis sa nu mai discut politica fiindca am lucruri mai bune de facut. happy

| gratargratar a răspuns (pentru PsihologMariusIftimie):

Nu conteaza din ce secol pari a fi... conteaza sa faci ceea ce stii ca e corect, indiferent de riscuri.
Chestiunea cu homosexualii e delicata. Eu raman la parerea ca e o boala care vine de pe urma abuzului (ca si alcoolismul) si se poate transmite inclusiv genetic.
Asta spune si Freud in esenta, desi in alt sens. Si anume faptul ca impulsurile homosexuale sunt latente in toti, dar ca se trezesc doar la unii. El zicea ca se trezesc cand restrictionam accessul la o viata sexuala normala. Eu insa cred ca se trezesc atunci cand omul nu mai e obisnuit cu o viata sexuala normala. Adica - ii trebuie mai mult. Poate ai auzit de legea randamentelor descrescatoare (economie).
Se intampla ca oameni cu viata sexuala normala, sa cedeze homosexualitatii, devenind bisexuali. E o chestiune de experimentare a unor noi senzatii, ca atunci cand incerci un drog nou.

Dar asta nu-l face sa nu fie pacat. Vorbesc ca si crestin. Numai un necrestin poate sustine homosexualitate. Cine sustine homosexualitatea si zice ca e crestin, e prost.

| AlexeLup explică (pentru gratargratar):

Inteleg ce vrei sa zici.Dar vezi tu, nu stiu daca face asa ca este intr-adevar sau daca vrea sa ma incerce pe mine sa vada ce cred si oarecum sa fie sigur ca il accept cand imi va zice ca e "homosexual".

| Donsavas a răspuns (pentru AlexeLup):

Multumesc pentru apreciere. daca doresti sa vorbim mai multe, eu te astept in privat. numai bine!

| Inceputul a răspuns:

Pai ok...in primul rand, stai calm. Cred ca ar trebui sa vorbesti cu el, intreaba-l de ce face toate aceste gesturi. Si vezi ce iti raspunde, eu cred ca este atras de tine din cate ai explicat mai sus. Asta va rupe prietenia dintre voi?

| AlexeLup explică (pentru Inceputul):

Asta il atrage, faptul ca dintre toti eu am fost cel mai sincer si apropiat asa, dar nu vreau nici sa imi strice lucrurile mele.E o situatie grea pentru mine, este un prieten de treaba si cu o inima mare dar are si niste laturi un pic deplasate

| filipcrobert a răspuns:

Discută cu el despre asta. E cel mai amiabil sfat pe care ți-l pot da, fiind extrem de homofob. Dacă tu ești de acord cu asta.
Continuă și înghite în sec. Dar recomandat ar fi să vorbiți despre asta, pentru a nu pica niciunul dintre voi de prost.

| AlexeLup explică (pentru filipcrobert):

Mie nu imi convine si nu aleg calea pe care a ales-o el.As vrea sa il aduc pe drumul cel bun dar nu prea stiu cum, vreau sa stie ca nu am nevoie de cineva cu gesturile lui dar nici sa il ofensez in vreun fel

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru AlexeLup):

Nu e vorba de un drum rau sau bun. Poate ca doar e atras de acelasi sex, sau asa crede sau simte.
Atunci trebuie doar sa ii spui ce crezi. Poate ca va intelege, sau nu. Dar daca tot apreciaza sinceritatea ta, ar trebui sa ii spui ce crezi si ce simti. Dar sa nu il faci sa creada ca e bolnav sau pacatos din cauza orientari lui sexuale ca ar fi urat.

| filipcrobert a răspuns (pentru AlexeLup):

Mă pun în locul tău și, îmi pare rău.
Eu aș reacționa mult mai urât, drăguț din partea ta că încerci totuși să îl ajuți. Eu orice aș fi, sunt de părere că nu îți poți alege orientarea sexuală (fiind indecis), până nu încerci ambele "tabere". De asta mă și enervez extrem de rău, când văd copii ce spun că sunt bi-sex-uali, însă ei nu și-au început viața sexuală.

| AlexeLup explică (pentru filipcrobert):

Daca face cu altii nu ma deranjeaza, e decizia lui ce face si nu e treaba mea.Aici e vorba ca eu sunt pus sub o situatie jenanta si foarte delicata, vreau sa am lucrurile sub control si situatia asta sa inceteze cel putin fata de mine

| filipcrobert a răspuns (pentru AlexeLup):

.Îmi dau seama că îți e destul de greu și să îi vorbești despre asta, adică e într-adevăr jenant. Dar din păcate e singura soluție, și cu cât mai repede cu atât mai bine. Poți rămâne prieten cu el în continuare, cât timp încetează. Dar dacă alegi, poți totuși să renunți oricând la prietenia cu el.
Sunt lucruri, nu numai deranjante, dar ce pot cauza traume în viața unei persoane. Dacă îți pasă cu adevărat de el, nu te gândi că te-ai scăpat singur de o grijă. ci, că alții nu ar avea răbdarea ta de a-i explica, și l-ar răni. Poate că nu îi poți schimba orientările, dar îl poți ajuta cu discreția. :$

| AlexeLup explică (pentru filipcrobert):

Mulțumesc de ajutor tău şi al tuturor,intr-adevar trebuie să vorbesc cu el şi să ajungem la o soluție. Dacă s-ar abține față de mine,cu alţii nu aş avea treabă şi nu mă bag în alegerile lui.Mi-e greu,dintr-o dată după atâţia ani prin care am trecut să se ajungă aici,în situaţii din astea, poate mă asteptam la alte lucruri dar nu lucrul asta, sunt foarte depaşit de situatie, nu am avut astfel de probleme niciodata incat sa ajung sa cer ajutor, dar schimbarea trebuie sa vina de la mine, eu trebuie sa rezolv problema asta ca sa putem sta amandoi linistiti fara sa avem probleme

| owlAndreeaIrina a răspuns:

Incearca sa ii dai de inteles ca sunteti doar prieteni si asa va ramane sau fa-ti rost de iubita/ prefate ca ai iubita.

| AlexeLup explică (pentru owlAndreeaIrina):

Eu am relații cu fete şi discut cu ele.Cand ma vede cu vreo fata imi zice, ca eu cu urate din astea umblu sau gaseste el un motiv