| gothicchild0899 a întrebat:

Salut TPU! Am o problemă.Nu mă mai înțeleg cu tatăl meu de ceva timp.Mă înjură în fiecare zi.Nu mă mai respectă.Nu vreau să par egoist dar... oricât de mulți prieteni aș avea odată ce intru în casă mă simt iar singur.M-am gândit să mă sinucid. Oricum pe interior mă simt mort de mult.Simt că nu mai pot trăi așa.Eu totdeauna pe stradă cu prietenii jucam rolul de băiat fericit deși nu eram deloc așa. Făceam asta pentru că e prea multă tristețe în jur și e păcat s-o mai umplu și cu a mea.

Răspuns Câştigător
| Crescent a răspuns:

Momentan nu poți face altceva decât să aștepți. Nu te poți muta la altcineva fara acordul părinților.

14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Asteapta sa devi major si sa pleci de acasa si aia e, altceva nu ai de facut.
Asta nu e un motiv de suicid.
Mama ta de face? Nu zice nimic?

| gothicchild0899 explică (pentru Mosotti):

Mama e indiferentă.

| Mosotti a răspuns (pentru gothicchild0899):

Mda, am inteles, ce sa zic, n-am ce mai zice.

| T0T a răspuns:

Https://www.tpu.ro/utilizator/ooym

Nu stau să îți spun că unii duc o viață mult mai nasoală și nici măcar nu se plâng, dar să se sinucidă, să își arunce viața la gunoi. Ai nevoie de ajutor specializat. Ți-am dat un link pentru telefonul copilului.

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa pui atâtea la suflet, trebuie sa înveți pur si simplu sa fi mai rece si indiferent, ca ani vor zbura cat ai clipi si vei uita toate astea.
Încearcă să ai cat mai mica interacțiune cu el daca se comporta urat si sa iti ocupi timpul cu alte activitati.

| dinaprilie a răspuns:

Sincer? S-ar putea sa ai dretate DAR nu inainte de a fi trait destul incat sa vezi care-i treaba..ca e mult mai mult.you are blue?

| Vântulalb a răspuns:

Ai 13 ani, vrei sa fii respectat. Dar tu ce faci pentru asta? Respectul se castiga prin comportament. Nu este un dat.

| Crescent a răspuns (pentru Vântulalb):

Adică ți se pare ok ca tatăl lui să se comporte așa? Orice ar face copilul, nu merita un așa comportament.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Anee1667 a răspuns:

Nu toti parintii stiu sa fie alaturi de copii lor. Tind sa cred ca printre toate problemele vietii de adult tatal tau uita sa te mai priveasca ca pe un copil, uita sa isi rupa putin din timpul sau pentru tine si isi varsa furia din vina stresului si a lucrurilor nereusite. A fi adult e greu mai ales atunci cand trebuie sa ai mai multe roluri in viata fiecarei persoane: trebuie sa fii fiu, trebuie sa fii parinte, trebuie sa fii tata, trebuie sa fii sot, trebuie sa fii unchi, trebuie sa fii cea mai buna versiune a ta intotdeauna si mai mult decat atat trebuie sa fii constient ca toate responsabilitatile acestor roluri se afla pe umerii tai.
Incearca sa il intelegi, ba chiar incearca sa nu raspunzi atunci cand iti adreseaza cuvinte urate, castiga-i respectul prin fapte bune si cuvinte frumoase.
Atunci cand vedem un om furios sau care se comporta urat, uitam sa auzim si ceea ce nu spune: faptul ca are o problema, ca este nesigur, ca are o frustrare, ca ii este frica, ca este stresat...
Fii rabdator, discuta cu el si incearca in putinul tau timp liber sa iei pe umerii tai cateva responsabilitati mai usoare din cele ale tatalui tau. Cand te simti la fel de furios ca el, pastreaza-ti calmul numara pana la 10 sau 100 si evita sa spui lucruri care l-ar putea jicni.
Fa-l mandru si demonstreaza-i ca poti face orice si poti tine intotdeauna capul sus.

| Ana2920 a răspuns:

Cum să te sinucizi?! Tu te auzi?! Stai liniștit, NU există nici măcar o problemă fără un răspuns sau o rezolvare! Poți suna la Telefonul Copilului, e singura ta scăpare. Dar ca să nu se supere iar tatăl tău, fă această chestie când mergi afara / când tatăl tău pleacă de acasă.

| Didu85 a răspuns:

Nu este nevoie de un astfel de gest. Viata este un dar minunat pe care Dumnezeu ni l a dat. Cauta sa te muti la o ruda, unchi, matusa, verișor și așteaptă o perioada sa vezi ce se întâmplă.

| gothicchild0899 explică (pentru Didu85):

Da este cam greu pentru că am 13 ani.

| Didu85 a răspuns (pentru gothicchild0899):

Este greu într-adevăr dar mergi la o ruda și explica situația, ești un copil e cuvântul tău împotriva dansului, nu ai avea de ce sa minți. Încearcă macar.