| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie de 2 luni in care am ajuns sa o iubesc ca un nebun. Uneori nu se comporta chiar cum mi-as dori eu, uneori imi raspunde imediat si sta in conversatie, iar alteori imi raspunde greu. Cand iese afara pune pret mai mare pe ce cred prietenii ei spunand ca ea nu sta pe telefon cand iese, dar o vad on destul de mult. Cand ii "reprosez" lucrurile astea imi spune ca ea vrea libertate si ca nu e obisnuita cu o relatie. Eu i-am explicat ca in acele momente eu imi doresc doar sa vad putina iubire si din partea ei, asa putand sa am incredere in ea si sa ii ofer libertate. I-am spus de o pauza in locul unei despartiri si mi-a spus ca nu stie. Acum suntem in punctul unei despartiri lente, imi vorbeste ca si cum am fi doar cunostinte.Recunosc ca am fost si eu cam gelos sau poate posesiv cu ea. O iubesc mult si nu vreau sa se termine relatia, niste sfaturi?

Răspuns Apreciat de Editori
| qwertpro a răspuns:

Ei bine, problema aici este atat in tine, cat si in ea.In primul rand, nu e bine sa fii dependent de o persoana.Tu te atasezi prea mult de ea. Daca o sa-i tot scrii cand ea iese cu prietenele, si apoi te vei supara ca nu-ti raspunde, e si normal ca ea te va minti spunand ca nu sta pe retele de socializare cand iese undeva, ca astfel sa nu te superi si mai tare si ca sa o mai lasi putin.Asa cum tu ai alti prieteni,asa si ea are,si sunt sigur ca tu cand iesi cu baietii undeva, nu iti place sa tot fii deranjat. Daca este online, nu inseamna neaparat ca se uita la mesaje, poate le arata poze, poate le arata ceva clipuri, si evident ca si ea se simte incomod daca e mereu deranjata.Incearca sa o lasi sa mai fie si singura putin,las-o sa aiba si alti prieteni sau prietene in afara de tine,tu doar nu stai nonstop cu ea nu? Si tu mai pleci pe afara cu cineva,si ia gandeste-te, ti-ar placea daca ea ti-ar tot scrii, te-ar tot suna si apoi s-ar supara ca nu-i raspunzi? Cand pleaca undeva, scrie-i doar: "Distracite Placuta!", si cand revine intreab-o ce a mai facut, cum s-a distrat etc.Incearca si tu sa o chemi undeva la o plimbare, la un suc, si din cand in cand mai invita si alti prieteni cu voi ca sa nu va plictisiti unul de celalalt.Totusi,nici ea nu a facut bine ca a reactionat atat de indiferent cand a auzit de o pauza. Faptul ca a tacut, inseamna ca ea vede aceasta propunere atat ca pe un lucru rau, cat ca si ca un lucru bun, ceea ce inseamna ca sentimentele nu sunt intocmai reciproci, dar e si devreme, 2 luni e prea putin timp.Cu timpul,daca te iubeste,ve-ti deveni mult mai apropiati,trebuie doar timp. Spune-i ca o iubesti si ca realizezi ca ai gresit,si daca si atunci continua sa se comporte la fel,daca nu va arata ca te iubeste, inseamna ca trebuie sa lasi iubirea aceasta, si sa treci peste. Oameni in lumea asta mai exista, nu e ea unica, vei trece peste, dar nu lasa sa se intimple asta.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Esti stresant si sufocant logic ca s-a plictisit de tine, daca vede ca n-ai ceva mai bun de facut decat sa stai s-o controlezi pe ea si esti catelus lesinat dupa ea logic ca se plictiseste

| ThePunisher001 a răspuns (pentru Adry05):

Totusi acum cateva zile cand era afara si i-am zis sa ma sune cand isi face timp pentru a-i explica cateva lucruri, ea imi spunea ca o sperii sau ca ii e frica. Stiu sigur ca si ea sufera acum dupa ce am vorbit deschis zilele astea.

| Mircea08 a răspuns (pentru Adry05):

Puteai sa vorbesti mai frumos, oricum poate ca e satul si el de modul asta de a fi abordat, si poate de aceea nu mai intelege nimic.

| Adry05 a răspuns (pentru Mircea08):

Tine mai bine minte daca i-o zici mai direct. laughing

| Evolution a răspuns:

Nu ai specificat nici varsta. Probabil nu vrea relatie sau nu este inca matura in sensul acesta de a mentine o relatie. Dragostea cu sila (ceea ce faci tu) nu prea merge si ajungi la final sa te urasca probabil. Incearca sa o intelegi si trebuie sa o faci sa te caute ea mai mult, nu tu pe ea. Daca vezi ca ea nu te cauta absolut deloc sau are chef de tine doar cand are chef (sper ca intelegi ideea), atunci nu va merge niciodata relatia asta.
Ceva de genul am avut si eu, la final mi-a reprosat ca sunt prea posesiv (de parca i-am interzis vreodata sa faca ceva laughing ). Tot ce am vrut, este sa ma asculte sau sa imi raspunda la mesaje fara sa gaseasca scuze cand vine vorba sa iesim sau in orice. Nu s-a putut asta e, alta.
Fiecare are stilul ei in relatie. Trebuie sa isi gaseasca o persoana ca si ea. Cand o va gasi si vede ca nu ii convine cum e persoana respectiva, o sa se schimbe si ea si isi va aminti ce a pierdut.
Ma rog. deja deviem de la subiect laughing
Nu mai pierde timpul degeaba.
Succes!

| alina2k18 a răspuns:

E cam terminata '' relatia'' dupa umila mea parerewinking
Nu inteleg faza ca nu se comporta cum vrei tu laughing pai e sclava ta sau ce?

| ThePunisher001 a răspuns (pentru alina2k18):

De ironii suntem buni toti. Prin faza ca nu se comporta cam cum vreau eu m-am referit ca nu prea imi arata ca ma iubeste sau ca tine la mine. Bine, recunosc, s-a intamplat sa imi arate, dar de foarte putine ori. In plus in majoritatea timpului o simteam ca imi vorbeste rece si doar seara se arata mai afectiva, si chiar nu pot sa imi explic asta.

| Elena9328 a răspuns:

Lasa-i spațiul necesar. Nu o mai acapara atât.

| Mircea08 a răspuns:

Cei care se iubesc nu au niste tipare in care sa se incadreze. Pentru ca treaba sa mearga bine, ei trebuie sa se comporte firesc, asa cum sunt ei. Daca incearca unul sa se poarte mai frumos, sau mai atent decat ii este lui in fire greseste, si asta pentru ca il face pe celalalt sa se indragosteasca de o persoana care mai tarziu isi va schimba comportamentul creind deziluzie
Daca totul se desfasoara normal, in limitele sinceritatii, rezultatul va fi cel mai bun indiferent daca prietenia duce la casatorie sau la despartire. Daca duce la despartire trebuie sa te bucuri deoarece ai scapat de cineva care oricum facea acest lucru, numai ca il facea mai tarziu si era mai rau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa fi mai indiferent un puc. Sa tii la ea da, sa ii arati ca depinzi emotional de ea nu.
Daca o sa mai vrea sa incercati se va vedea un interes si din partea ei. Laso vreo doua zile. Nu o cauta dupa care intreab-o calm si nu ca un disperat daca a reflectat putin zilele astea. Spune-i ca tu da si ca ti-ai dat seama ca ai gresit fiind prea sufocant. Spune-i k de fapt ai dorit sa fi protectiv in ce o priveste si ca o sa ii redai libertate. Nubte arata disperat. Daca nu raspunde din prima dupa doua zile nu insista.

| Yaro_Kovalchuk_2001 a răspuns:

Salut! Am patit un lucru asemanator acum 7 luni eram foarte sufocant si idn cauza asta ne-am certat am incercat si inca incerc sa ma impac dar acum 2 zile mi-a spus ca are iubit..omule incerca sa nu mai fi sufocant + icearca sa iesi cu alte fete sa vezi daca va fi geloasa daca nu imi pare rau sa-ti spun dar n ucred ca va mai trebui sa fiti impreuna ca an mai bine o fate care te place daca ma intelegi

| Exception a răspuns:

Regula nr 1. nu te mai juca cu sentimentele ia-o mai incet.
Invata de la ea, fac pariu ca are mai multa experienta! happy
Ai pus prea multa presiune pe ea si crede-o daca iti spune ca asa este ea.
Zic sa te gandesti ce vrei de la acesta relatie, o prietenie frumoasa care va tine atat timp cat va simtiti bine amandoi sau vrei sa o iei de nevasta deja...

| Exception a răspuns:

Regula nr 1. nu te mai juca cu sentimentele ia-o mai incet.
Invata de la ea, fac pariu ca are mai multa experienta! happy
Ai pus prea multa presiune pe ea si crede-o daca iti spune ca asa este ea.
Zic sa te gandesti ce vrei de la acesta relatie, o prietenie frumoasa care va tine atat timp cat va simtiti bine amandoi sau vrei sa o iei de nevasta cu forta?

Tine minte ca nu poti schimba pe cineva, nici tu pe tine macar.