| bvacociav2 a întrebat:

Salut TPU! Am o situatie proasta fata de sora mea, mereu am simtit ca ea era copilul mai iubit si mai apreciat si m-am gandit ca la 18 sa plec de acasa, pentru ca m-am saturat de situatia asta, vreau sa scap de ea, este lucrul care va rezolva problema?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca asta este ce-ti doresti, nu avd vreo problema care sa te retina.
La 18 ani iti poti lau traista in bat, servici si te poti intretine si muta singur, unde gasesti.

| IAR a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai dat si tu un raspuns superficial asa doar de dragul de al da.
As vrea sa te vad pe tine la 18 ani cu traista in bat si sa gasesti servici asa in secunda doi si dupa sa stai si cu chirie.
Ca sa stii e ok cand nu stii ce comentariu sa lasi si sa stai in banca ta, ajuta mai mult.

| IAR a răspuns (pentru IAR):

Ca sa stii, e ok... am uitat virgula, sorry happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru IAR):

Tu nu esti capabil sa te inscrii la o scoala de politie, dupa cum vad ca ceri pe aici informatie, dar asta nu inseamna ca toti sunt incapabili sa ia viata in piept, mai ales cand prefera sa traiasca singuri de la 18 ani.
Pentru cunostintele tale: pe lumea asta sunt si oameni capabili, care reusesc in viata, cu vointa si multa munca, atunci cand nu sunt nascuti in puf si viata nu-i prea darnica cu ei.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu,nu este lucrul care va rezolva problema.
Nu ai spus ce diferenta de varsta este intre voi, daca sora ta poate anumite probleme de sanatate si are nevoie de atentie speciala.
Banuiesc ca nu ai mai mult de 15 -16 ani, la felul cum pui problema. DACA e asa in 2-3 se pot schimba multe.Nu degeaba 18 ani consierata varsta maturitatii.Vei gandi alfel.
Comunicarea e cea mai buna. Vorbeste cu parintii tai, spune-le ce gandesti (mai putin gandul cu plecatul de acasa.
Daca totusi vrei sa scapi de acsasa eu am alta solutie.Invata foarte bine, termina scoala si aplica pentru o facultate (mai departe de casa).Cu putin noroc, daca intri cu nota mare benefecizi si de bursa de merit.Paralel poti gasi ceva de munca part -time.

| johnnny123 a răspuns:

La 18 ani poti sa faci ce vrei. Nu se mai numeste "fugit de acasa", se numeste trait pe cont propriu.
Dar nu, nu este lucrul care va rezolva problema. In functie de modul in care pleci, posibil sa fie lucrul care va tensiona si mai mult relatia cu parintii si care-i va face sa o aprecieze si mai mult pe sora ta.

In plus, te-ai gandit si la partea a doua a "fugitului de acasa"? Adica la partea aia in care trebuie sa te intretii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

În primul rând nu ai specificat câți ani ai tu și sora ta? și de ce consideri tu că sora ta este "mai iubită și apreciată" iar tu nu ești la fel, sau deloc?¿

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fuga de acasă nu este neapărat o dovadă de maturitate, indiferent de vârstă dacă implică conflicte de acest gen. E bine măcar că conștientizezi pericolele dacă ai fugi înainte de împlinirea acestei vârste.
Cel mai bine ar fi să discuți cu sora ta și cu părinții tăi și să rezolvați conflictele apărute, cu siguranță soluția nu este să fugi de acasă!
Cu siguranță ești iubit probabil trebuie doar să-ți schimbi puțin comportamentul față de sora și familia ta, in bine.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

-_o

| Pichakchiu a răspuns:

Unde sa pleci?