| Slavitesti a întrebat:

Am o teama irationala de relatii! Vorbesc cu fetele nu am treaba,dar cand imi mai place si mie de vreuna deja ma gandesc sa o uit ca nu pot eu sa o fac fericita, am asa o teama! Eu am 19 ani si nu am mai avut iubita pana acum si nu stiu cum e! Si teama asta de necunoscut m-a facut sa nu fi avut vreo iubita pana acum; teama ca dau gres intr-o relatie!
Ce imi recomandati sa fac? Cu elimin teama asta de responsabilitate?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Riscurile sant la orice colt din lume, risti sa crezi in femei te trezesti cu neplaceri daca se da de gol cand comite gafa. Unele mascheaza bine adulterul altele nu se pricep la musamalizare sau poate sa fie care nu face asa ceva. Ideal e sa cauti o femeie din alta tara din europa gen polonia, Slovenia, ucraina, rusia, rep moldova... unde nr de prostituate e mai mic comparativ cu romancele care depasesc deficitul in domeniu

| RAY a răspuns:

Ceea ce i-am recomandat si lui Anonim15032001 care apoi mi-a dat ignor,erau sfaturi bazate pe studii stiintifice,e mai usor sa ne plangem,sa nu facem nimic

trebuie sa te integrezi in societate,cred ca esti genul tipic user TPU care spune la fel,sta toata ziua pe pc,nu are prieteni, vb doar cu parinti, la scoala este timid,asocial, i este frica in permanenta de un esesc, timiditatea are ca leac socializarea,experientele avute cu oameni, esti o fiinta sociala nu un robot, iesi afara, plimbate prin parc, oras, mergi la librarie, poti gasi prieteni doar sa vrei, din pacate eu cred ca nu veti gasi, o sa va plangeti mereu pe TPU si atat, bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie să fii fata ca sa te placă o fata, punct! Trebuie sa fii bărbat!

(orice carte despre această temă vei citi, nu te va ajuta mai mult decât fraza asta) ține cont de ea.winking

| slayer09 a răspuns:

Asa cum zici si tu, e o teama irationala, e o teama care vine din iubirea de sine, ca nu poti fi mai bun, te iubesti pe tine atat de mult incat nu vrei sa gresesti. Eh, sfatul meu e sa te impaci tu tine insuti asa cum esti, lasa stima de sine, nu te crede ce-l mai tare sau nu te crede cel mai inferior, si inferioritatea asta vine tot din iubirea de sine, ca nu poti fi mai bun, deci in concluzie accepta-te asa cum esti, si elimina gandurile ca nu esti bun, ci pur si simplu fii asa cum esti tu cand esti cu prietenii tai in preajma unei fete, nu te mai gandi ce trebuie sa faci, daca te place, daca esti perfect pentru ea, daca faci ceva gresit, nu da atentie gandurile astora si concentreaza-te mai mult pe interiorul tau, interiorul tau trebuie sa il schimbi, sa nu te afecteze ce este in exterior, si sa te inchida in tine, ci sa lucrezi in interiorul tau curajul si iubirea pentru toti. Curajul il deprinzi prin ganduri curajoase cu increderea ca vei reusi, si daca nu reuseti, incerci, si iar incerci pana vei reusi, si asa o sa deprinzi curajul si frica va disparea incetul cu incetul, dar atunci cand gresesti sa constientizezi ce ai gresit si sa incerci sa nu mai faci fara sa te lamentezi ca ai gresit.

| xeum a răspuns:

La o adica tu decizi ce si cum, daca vrei sa mori singur sau nu

| Slavitesti explică (pentru xeum):

Avand in vedere ca am 19 ani si nu am iubit niciodata, deja ma gandesc la moartea in singuratate! Sunt prea mare ca sa fiu incepator! Voi fi respins din start sau relatie de o saptamana?

| xeum a răspuns (pentru Slavitesti):

Multi inainte, la 19 esti abia la inceput de viata. In viata niciodata nu vei putea fenta responsabilitatile, hai sa-ti impartansesc din experienta proprie, sper ca te va ajuta.
Ideea e ca si eu aveam frica asta de relatii si asta pronind de la mine, daca n-o sa fiu de nasul ei, daca se intampla x, y, imi faceam n scenarii care in loc sa ma ajute ma macinau psihic si ma osandeau pierzaniei, riscam sa pierd unul dintre cele mai frumoase sentimente, in speta iubirea. Bun, acum un an am cunoscut-o pe actuala, nu stii cate filme macabre-mi invadau mintea. Mi-am dat seama ca un barbat adevarat isi asuma responsabilitatile, pampalaii le vor fenta, fie ca vrei sau nu trebuie sa accepti sa iubesti si sa nu te gandesti niciodata ca nu esti bun pentru persoana respectiva.
Toate in viata au un scop, invata sa iubesti si sa traiesti frumos, hai ca se poate.
Si daca cineva te va respinge care-i problema? Si eu am fost respins, am respins la randul meu si niciodata nu am trait cu teama asta, nu merge cu x poate merge cu y si tot asa, fericire o gasesti fix cans nu te astepti. O relatie frumoasa o vei forma cu implicare din partea amandurora si desigur cu timp.

| Slavitesti explică (pentru xeum):

Degeaba iubesc eu dacă ea nu mă iubește! Nu cred în iubirea femeilor!